İstanbul'u yine su bastı

İstanbul'da dün sabah saatlerinde başlayan yağış etkisini artırıyor. Özellikle Anadolu yakasında, çok sayıda ev ve iş yerini su bastı.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , İstanbul'da etkili olan sağanak yağışta can kaybı ve yaralanma olmadığını belirterek, gelen ihbarlara göre 190 ev ve işyerinde su baskını yaşandığını söyledi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, kenti etkisi altına alan sağanak yağış, Anadolu yakasında etkili oldu.

Sultanbeyli Uzundere ve Kartal Bülbül Deresi taştı, E-5 karayolu bir süre trafiğe kapandı.

Alarma geçen Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İtfaiye, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ve İSKİ ekipleri, su baskınlarına müdahale etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da bir süre AKOM'un çalışmalarını yönetti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Topbaş, metrekareye 85 kilogram yağış düştüğünü belirtti.

Kadir Topbaş, "Dün başlayan, bugün de yoğunlaşan yağmurun etkisi altındayız. Yağış, daha çok Anadolu yakasında etkisini gösterdi. Kartal Cevizli'deki Bülbül Deresi ile Sultanbeyli Uzun Dere'de yağış etkili oldu. Bize gelen ihbarlara göre 190 ev ve işyerinde su baskını yaşandı. Çok yoğun yağmasına rağmen ciddi bir problem yaşamadık. Ekipler çeşitli noktalarda tedbirlerini alıyor. Yarın öğleye kadar devam edeceği bilgisini aldık. Şu ana kadar can kaybı ve yaralanma olmadı, çok yoğun bir sel baskını da olmadı. Sultanbeyli'de etüt yapılan bir okulda su baskını olduğu ihbarı geldi. Bahçe duvarı yıkılarak biriken su tahliye edildi" dedi.

Belediye olarak her türlü tedbiri aldıklarını ifade eden Topbaş, "Ekipman olarak çok güçlüyüz. Gerektiğinde tüm İstanbul genelinde müdahale yapabiliriz. 100 araç ve 300 personel görev alıyor" dedi.

Topbaş, meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda yağmur hareketliliğinin takip edildiğini dile getirerek, yağmurun bastıracağı yerlerde ön çalışmalar yapıldığını aktardı.

E-5'te yağmur sularının tahliyesi için yapılan menfezlerin yetersiz kaldığını belirten Topbaş, menfezlerin yerlerinin tespit edildiğini ve bu menfezlerin genişletileceğini bildirdi.

Poyraz fırtınası deniz ulaşımını vurdu. Yenikapı, Bostancı, Kabataş'tan; Bursa, Bandıma ve Avşa'ya yapılacak deniz otübüsü seferleri iptal edildi.

Çok kuvvetli yağış bekleniyor

Yağışın, yarın sabah saatlerine kadar etkili olması bekleniyor.

Vatandaşlardan ve ilgililerden ani sel, su baskını, sel ve yıldırım gibi olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Pazartesiye kadar etkili

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım da, dün öğle saatlerinde etkili olmaya başlayan ve bugün etkisini artırarak sürdüren kuvvetli yağışın, bu gece de İstanbul'da etkili olmasının beklendiğini kaydetti.

Mustafa Yıldırım, "İstanbul genelinde son 48 saatte metrekareye 50 kilogramın üzerinde yağış düştü. En yüksek yağış ise metrekareye 107.8 kilogramla Çatalca'da görüldü" dedi.

İstanbul'un diğer ilçelerine düşen yağış miktarları hakkında da bilgi veren Yıldırım, "Sabah saatlerine doğru yoğunlaşan yağışta, Kartal'da metrekareye 91.6, Şile'de 74.8, Samandıra'da 55, Sarıyer'de 40.8, Eminönü'de 50.2, Göztepe'de 42 ve Florya'da 29 kilogram yağış düştü. Sıcaklıklar mevsim normallerinin 8-10 derece altında seyrediyor. Yarın öğle saatlerine kadar Anadolu Yakası'nda yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Hafta ortasından itibaren de lodosla birlikte sıcaklıklar tekrar artarak mevsim normallerine çıkacak" dedi.

Yıldırım, rüzgarın şiddetinin Çatalca'da saatte 100 kilometreye ulaştığını ifade ederek, Batı Karadeniz ve Marmara'da poyraz fırtınasının devam ettiğini, rüzgarın yarın akşam saatlerinde etkisini kaybetmesinin beklendiğini kaydetti.


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş