İstanbul'un binbir yüzü var

İstanbul'un binbir yüzü var
İstanbul'un binbir yüzü var

Anadolu Ajansı 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti İstanbul?un ?yeni? yüzünü fotoğrafladı: Gökdelenler bölgesi Levent?te gece ışıkları. FOTOĞRAF: BURAK AKBULUT / aa

İSTANBUL -  2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, 2010 için gün sayarken Anadolu Ajansı, kentin ‘en yeni yüzü’nü fotoğrafladı. AA, Levent’teki gökdelenler bölgesini görüntüledi.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı’nın, ‘Geleneksel Çarşamba Buluşmaları’ ise sürüyor.  9 Aralık’taki toplantının konusu ‘Yenikapı Theodosius Limanı ’ndaki Ahşap Objeler. Toplantıda Marmaray kazısı sırasında keşfedilen antik limanda bulunan ahşap objeler alınacak. Konuşmacı arkeolog Metin Gökçay bu objelerin günümüzdeki uzantıları hakkında bilgi verecek. Buluşma, AKB’nin Taksim Atlas Pasajı ’ndaki merkezinde gerçekleştirilecek.
Marmaray kazıları sırasında ortaya çıkarılan liman M.S. 4’üncü yüzyılda İmparator Theodosius döneminde Mısır’dan İstanbul’a tahıl taşıyan gemiler için yapılmıştı. Cumhuriyet dönemine kadar İç Anadolu’dan İstanbul’a tahıl getirtmek, Mısır’dan getirtmekten daha zordu. Çünkü yol yoktu.  Mısır, 7. yüzyılda Araplar tarafından alınınca liman bu işlevini yitirdi. Theodosius Limanı askeri bir liman oldu. Zamanla içi toprakla doldu ve bostan haline geldi. (Radikal)