İstanbul'un fethi kutlamaları

İstanbul'un fethi kutlamaları
İstanbul'un fethi kutlamaları
İstanbul'un fethinin 560. yıldönümü yarın Balat'ta kutlanacak

İSTANBUL - İstanbul'un fethinin 560. yıldönümü yarın Balat'ta kutlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, her yıl artan bir coşkuyla kutlanan İstanbul’un fethi, bu yıl da dünya çapında görsel ve işitsel bir gösteriyle yaşatılacak.

Vatandaşlar, geçen yıllarda olduğu gibi Haliç-Balat bölgesinde su üzerinde kurulacak 200 metre uzunluğundaki platformlara ve 10 tekneye yerleştirilen ışık, ses, su, lazer, video, pyroteknik ve havai fişeklerle kutlamaya şahit olacak. Bu yıl farklı bir çalışma ile üzerindeki platforma kurulacak olan toplam 600 m2 büyüklüğündeki dev transparan LED ekran ile Fetih öyküsünü ve heyecanını yaşatan 3D fetih filmi izleyenleri adeta 560 yıl öncesine götürecek.

Kutlamalarda, 100 adet yüksek güçlü efekt ve tarama ışığı, 17 adet yüksek güçlü yeşil ve RGB lazer, 147 değişik efektli su fıskiyesi, 220 adet sualtı aydınlatma LED ışığı, 5 adet 12m ve 10 adet 8m olmak üzere toplam 15 adet alev efekti, 5 adet ekstrem patlama ve alev efekti olan “benzinatör”, 380 adet değişik efektli pyroteknik malzeme binlerce havai fişek kullanılacak.

Gösterilere gereken enerji 12 ayrı noktadaki toplam gücü 900KW olan jeneratörlerden sağlanacak.

Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü deniz üzerinde Mehter Konseri verecek.
Kutlamalar Fatih ilçesine bağlı Balat'ta 29 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.(AA)