İstanbul'un göbeğinde dereye düştü, kayboldu

Çırpıcı'nın her yanı tuzak dolu
Berkan'ı yutan derenin etrafında hiçbir engel yok. Buna karşılık derenin içinde derin, su dolu çukurlar ve kapaksız rögarlar var. Bir arama görevlisi şu bilgileri verdi: "200 metre mesafede beş rögar ve bunların sonunda sekiz metrelik su havzası var. Çocuk burada olabilir, biz suyu çekmeye çalışıyoruz."Kurtarmaya isyan
İstanbul'da üç belediye ile İSKİ'nin sorumluluğunda bulunan Çırpıcı Deresi, pazar günü beş yaşındaki Berkan Dağıstan'ı yuttu. Oyuncağının peşinden giderken dereye düşen Berkan'ın ailesi ve yakınları, arama çalışmalarındaki aksamalara karşı isyanda.
Üçü aynı telde
Derenin etrafında hiçbir önlem olmamasına rağmen ne belediyeler ne de İSKİ sorumluluk alıyor. Sınırları dereyle ayrılan Bakırköy ve Zeytinburnu belediyeleri çok rahat: "Yeni yasaya göre dereler İSKİ'ye devredildi." Büyükşehir de aynı telden çalıyor.
'Biz yardımcıyız'
İSKİ Genel Müdürü Çodur ise herkesi suçladı: "İSKİ sadece pis suyu alarak, ıslahı yapan Büyükşehir'e rahat çalışma ortamı sağlıyor. Pis suyun aktığı bir yer, neden orda piknik yapılır ki. Şantiye müteahhidinin kusuru varsa zaten yargıda ortaya çıkar."
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi
ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Kentin en merkezi ilçelerinden Bakırköy ve Zeytinburnu belediyelerinin sınırındaki Çırpıcı Deresi, önceki gün beş yaşındaki bir çocuğa mezar oldu. İSKİ'nin atık su kolektör çalışmalarının yapıldığı derenin kenarındaki parka ailesi ile piknik yapmaya gelen Berkan Dağıstan, çevresinde hiçbir güvenlik önlemi olmayan dereye düştü.
Konfeksiyon işiyle uğraşan 25 yaşındaki Erkan Dağıstan, pazar gününü eşi Yasemin, oğulları beş yaşındaki Berkan, iki buçuk yaşındaki Cebrail ve akrabaları ile piknik yaparak geçirmek için Zeytinburnu Çırpıcı Parkı'na gitti. Piknik devam ederken kimse, parkın yanındaki dereden gelecek tehlikenin farkında değildi.
Yemekler hazırlanırken, Berkan parktaki diğer çocuklarla birlikte etrafında güvenlik önlemi olmayan Çırpıcı Deresi'nin yanında oyun oynamaya başladı. Bu sırada oyuncak arabası dereye düştü. Berkan arabasını almak isterken dengesini kaybetti ve dereye düştü. Oyun arkadaşları,
olayı hemen aileye haber verdi.
Baba Dağıstan ve çevredekiler suya girip küçük çocuğu aramaya başladı. Ancak sonuç alamadılar. Polise haber verilince olay yerine gelen Zeytinburnu ve Bakırköy Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri rögar çukurunda ve sahile kadar olan iki kilometrelik mesafede arama yapmaya başladı. Küçük çocuktan yine de bir iz bulunamadı. Kurtarma ekipleri havanın kararması üzerine çalışmayı bıraktı.
İki kere eylem yaptılar
Bu duruma tepki gösteren Berkan'ın akrabaları, Bakırköy Belediyesi'nin önüne giderek protesto gösterisi yaptı. Arama çalışmalarının sabah erkenden yeniden başlayacağı sözünü alan aile bireyleri geceyi dere kenarında geçirdi. Ancak kurtarma ekipleri ertesi gün sabah saatleri yerine öğlen 13.00'te gelince Berkan'ın yakınları çevredeki iş aletlerini taşladı. Olaylar yatışınca arama çalışmaları yeniden başladı, ancak Berkan'ın izine rastlanamadı. Kurtarma ekibi üyesi Ali Osman Aygün, şöyle konuştu: "Derenin başında 200 metre mesafede beş rögar var. Rögarların sonunda ise su havzası var. Eğer çocuk düşmüşse, burada olması lazım. Yoksa, suya kapılarak Zeytinburnu arıtma tesisine düşmüş olabilir"
Kolektör çalışması yaptığı halde derenin çevresinde güvenlik önlemi almamakla suçlanan İSKİ'nin Genel Müdürü Dursun Ali Çodur ise "Burası pis suyun aktığı bir yer. Neden orda piknik yapılır ki. Eğer müteahhidin bir kusuru varsa yargı sürecinde zaten anlaşılır" dedi.
Belediyeler: Sorumluluk İSKİ'de
İstanbul'un merkezinde ve bir parkın hemen yanıbaşındaki dere çevresinde önlem alınmaması tepki yarattı. Bir tarafı Zeytinburnu, bir tarafı Bakırköy'e sınır olan dere kenarında İSKİ'nin çalışma yaptığı kısımda korkuluk yoktu. Kurumların açıklamaları şöyle:
Bakırköy Belediyesi: Olayın meydana geldiği yer dere olduğu için, İSKİ'nin sorumluluk alanında kalmaktadır. Bölgede İSKİ Atıksu Daire Başkanlığı'nın kolektör çalışması sürmektedir. Hepimizi çok üzen bu olay karşısında Bakırköy Belediyesi'nin hiçbir sorumluluğu yoktur..
Zeytinburnu Belediyesi: Yeni Belediyeler Yasası'na göre dereler, İSKİ'ye devredilmiştir. Bizim sorumluluğumuz yok.
Büyükşehir Belediyesi: Biz dere ıslahı çalışmalarını bitirdik. Müteahhit firmamız oradan bütünüyle çekildi. İSKİ'nin kolektör çalışmaları var. İSKİ, deredeki kumların akmasını engellemek için kum tutucu olarak çukur açtı. Oradaki korkuluk yok. Büyükşehir Belediyesi olarak bizim orayla ilgimiz kalmadı. Biz ıslah ettiğimiz dere kenarına korkuluk yaptık. Çalışması süren derelerde güvenlik olarak korkuluk yapılması gerekir.
İSKİ: Olayın meydana geldiği yerde 1200'lük atıksu arıtma kolektörü çalışması yapıyoruz. İSKİ sadece deredeki pis suyu alarak, dere ıslahını yapan Büyükşehir Belediyesi Fen-İşleri Daire Başkanlığı'na rahat çalışmaları için uygun bir ortam sağlıyor. Biz geçici kolektörle pis suyu almaya çalışıyoruz. Ancak dere ıslahını biz yapmıyoruz.


    http://www.radikal.com.tr/7490777490770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.