'İstanbul'un görüşü: Danıştay ile Ergenekon birleşsin

İSTANBUL - Danıştay saldırısıyla ilgili davayla Ergenekon dosyasının birleştirilmesi yönündeki Yargıtay kararının ardından İstanbul’daki mahkemeden beklenen görüş de karara bağlandı: Birleşsin. Bu durumda Danıştay davasının sanıkları Alparslan Aslan, Erhan Timuroğlu, Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Tekin Irşi’nin Ergenekon sanığı olmasının önünde engel kalmadı. Ergenekon soruşturmasının ‘gizli tanığı’ Osman Yıldırım, Ergenekon davasında aynı zamanda ‘sanık’ olacak.
Danıştay sanığı Alparslan Aslan yakalandığında üzerinden, Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Derneği kartı ve ‘Ulusal Haber’ yazılı kart çıkmıştı. Arslan’ın babası İdris Aslan, oğlunun VKGD ile irtibatlı olduğunu, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’le tanıştıklarını anlatmıştı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi 13 Şubat 2008’de Danıştay dosyasını karara bağladı. Mahkemeye göre bu saldırı dini motifliydi ve Ergenekon bağlantısı bulunmuyordu.
Dosya Yargıtay’a giderken, savcı Zekeriya Öz, 11 Mart’ta Danıştay sanığı Osman Yıldırım’ın ifadesini aldı. ‘Gizli tanık’ Yıldırım saldırıyı Ergenekon’un organize ettiğini anlattı. Bu arada Yargıtay 9. Ceza Dairesi de kararı oybirliğiyle bozup, Ergenekon davası ile bu davanın birleştirilmesi gerektiğini belirtti. Dosyayı yeniden ele alan mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına uydu, Ergenekon davasını gören İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden birleştirme konusunda görüş bekledi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de dün birleşme yönünde görüş bildirdi. Ankara’daki mahkeme dosyalarının İstanbul’a gönderilmesinin önü açıldı. (Radikal)