İstanbul'un havası mis gibi

İstanbul'un havası mis gibi
İstanbul'un havası mis gibi

ANKARA - İstanbul ’un havası, AB kriterlerine göre kükürtdioksit bakımından temiz çıkarken, Edirne’nin Keşan ilçesi ise havası en kirli yer olarak belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 13 milyon liralık yatırımla kurulan ve 17 Ocak’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Marmara Bölge Temiz Hava Merkezi’nin (MBTHM) ilk verileri çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı:
Kükürtdioksit oranı en düşük olan ve havası temiz illerin başında İstanbul geliyor. Bu kenti sırasıyla Yalova, Balıkesir, Sakarya, Bursa ve Kocaeli izliyor.
Partikül maddeden kaynaklanan hava kirliliğinde Edirne Keşan ilk sırada. Tekirdağ merkez, İstanbul Esenyurt, Çanakkale Çan, Bursa Kestel, İstanbul Şirinevler trafik kaynaklı partikül madde hava kirliliği yüksek olarak tespit edildi.
Mecidiyeköy’de trafik kaynaklı hava kirliliği yüksek. Kandilli’deki azotdioksit hava kirliliğiyse gemi trafiğinden kaynaklanıyor.
İstanbul’da ısınmaya yönelik önlemler ve doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hava kirliliğinin son yıllarda azaldığı ve kükürtdioksit olarak AB limit değerlerinden daha temiz havaya sahip olduğu belirlendi.