İstanbul'un 'karla savaş ordusu' hazır

İstanbul'un 'karla savaş ordusu' hazır
İstanbul'un 'karla savaş ordusu' hazır
Türkiye, akşam saatlerinden itibaren Karadeniz üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı sistemin etkisine girecek. İstanbul'da da karla mücadele ekipleri hazır bekletiliyor.

ANKARA - Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yarın bütün bölgelerin çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, İç Anadolu , Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu'nun güney ve batısının yağışlı geçmesi bekleniyor.

Yağışların kıyı kesimlerde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Tahminlere göre, 6 Ocak Pazar günü; doğu bölgelerde devam edecek yağışlara ilave olarak, ülkenin kuzeybatı kesimleri Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Yurdun büyük bir bölümünde görülecek yağışlar, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güney ve batısında kuvvetli, Akdeniz, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri ve Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek.

Rüzgar ise Marmara ve Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 kilometre/saat) esecek.

Yağışlar, önümüzdeki hafta ortasına kadar ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kar şeklinde etkili olmaya devam edecek.

Doğu bölgelerdeki yağışlar pazar gününden itibaren önümüzdeki hafta ortasına kadar çok kuvvetli ve yoğun kar şeklinde etkili olacak.

İstanbul 'da yarın yağmur şeklinde görülecek yağış, pazar günü kuvvetli kuzeyli rüzgarla birlikte karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşerek, önümüzdeki hafta ortasına kadar aralıklarla etkisini sürdürecek. Özellikle Pazartesi ve Salı günleri Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz kıyılarındaki kar yağışı yer yer kuvvetli gerçekleşecek.

HAVA SICAKLIĞI 6 İLA 10 DERECE DÜŞECEK

Hava sıcaklığı, hafta sonundan itibaren yurdun kuzey kesimlerinden başlayarak, kuzey, iç ve batı bölgelerde 6 ila 10 derece azalacak.

Rüzgar, Pazar ve Pazartesi günleri Marmara ve Kıyı Ege'de, Salı günü Karadeniz'de kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 kilometre/saat) esecek.

Yetkililer, hava sıcaklığındaki hissedilir derecedeki düşüş, kuvvetli rüzgar ve kar yağışı nedeniyle meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, çatıların uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi.

İSTANBUL'DA 908 ARAÇ VE 2 BİN PERSONEL HAZIR BEKLİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ana arterlerde kar kürüme ve tuzlama çalışmaları için toplam 908 araç ve 2 bin 266 personeli hazırda bekletiyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, muhtemel kar yağışı nedeniyle 43'ü birinci öncelikli olmak üzere 255 güzergahta toplam 3 bin 500 kilometre uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda tedbir alındı.

-254 bin ton tuz depolandı-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı depolarında 2013 kış sezonu için 254 bin ton tuz depolandı. İlçe belediyelerine de ihtiyaçları durumunda depolardan tuz takviyesi yapılacak.
Ayrıca 82 ayrı noktada bin 800 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli tesislerde üretim yapılacak.

45 DAKİKADA EKİPLER SEVK EDİLECEK

Ekipler, 3 saat önceden buzlanma konusunda bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra, ekipler 45 dakika sevk ve idare edilecek. Bu önlemlerle zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımının önüne geçilmesi planlanıyor.

Kritik kavşaklarda ise 40 adet kurtarıcı, muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek. (aa)