İstanbul'un kuzeyinde deprem

İstanbul'un kuzeyinde deprem
İstanbul'un kuzeyinde deprem
İstanbul'un kuzeyinde, Karadeniz açıklarında 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Radikal.com.tr - Kandilli rasathanesinden yapılan açıklamaya göre bugün saat 14.44’te İstanbul 'un kuzeyinde, Karadeniz açıklarında deprem meydana geldi. Yıllardır deprem endişesi ve beklentisiyle yaşayan İstanbullular için bu büyük bir sürpriz. Nitekim bilim insanları, uzmanlar ve sismologlar daima Marmara Denizi tabanındaki faylara dikkat çekmiş, Karadeniz'de aktif bir fay olmadığı varsayılmıştı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş'ın "Karadeniz'de aktif bir fay olduğu" ve "6.6 büyüklüğünde deprem olabilir" uyarıları ise yeterince duyulmamıştı..

Sinop'ta inşa edilmesi planlanan nükleer santralin yer seçiminde ve İstanbul'un en kuzeyine kurulacak 3. havaalanı ve 'yeni şehir' projelerinde de "Karadeniz'de aktif bir fay olmaması" bir faktör olarak vurgulanmıştı. Üçüncü köprü ve bağlantı yolları için de kentin Karadeniz'e yakın kuzey kesimleri seçilmişti..

Yerin 18 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin büyüklüğü 4.5 olarak açıklandı. Deprem Marmara bölgesinde hissedildi.

Depremin ardından telefonla NTV canlı yayınına katılan İTÜ öğretim üyesi Okan Tüysüz, "Karadeniz'in içinde deprem olması sürpriz. Burada bilinen bir fay yok. Zeminde meydana gelen bir oturma hadisesi olabilir. Bu bölgede çok sayıda sismik çalışma var. Burada deniz altına yönelik gözlem var. Burası bizim için de sürpriz bir nokta. Burada uzun süreli bir deprem etkinliği olacağını, daha büyük bir deprem olacağını düşünmüyorum" dedi.

Deprem üçüncü havaalanı projesine yakın bir noktada gerçekleşti:
KTÜ ÖĞRETİM ÜYESİ UYARMIŞTI
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş'ın "Karadeniz'de aktif bir fay olduğu" yönündeki uyarıları geçtiğimiz haziran ayında basına da yansımış, ancak bu tez yeterince tartışılmamıştı.

Bektaş, “Kandilli Rasathanesi’nin yıllık deprem kayıtları, Karadeniz’in 10 kilometre kadar açığından kıyıya paralel olarak uzanan ters bir fayın varlığını kanıtlamıştır” demişti. Bugünkü deprem de Bektaş’ın dediği gibi Karadeniz’İn yaklaşık 10 kilometre açığında meydana geldi.

“Doğu Karadeniz’de TPAO ve BP tarafından sürdürülen petrol arama çalışmaları sonucunda Karadeniz Fay Sistemi ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştur. Kandilli kayıtları ve uydu verileri, TPAO ve BP tarafından saptanan denizdeki Karadeniz fay sistemine ait Trabzon ve Rize aktif faylarının olasılıkla karada da devam ettiğini göstermektedir” diyen Bektaş, Deprem Dairesi Başkanlığı’nın haritalarına göre son 100 yıl içerisinde Karadeniz fayı üzerinde, büyüklüğü 5 ve 5’ten büyük 4 deprem olduğunu belirtiyor. Bunların arasında en büyüğü ise 1968’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki Amasra-Bartın depremi. Amasra-Bartın’da, karadan yaklaşık 10 kilometre açıkta, ters fay özelliğindeki Karadeniz fayı üzerinde oluşan deprem 29 kişinin ölümüne, 2 bin 100 binanın yıkılmasına, küçük çapta tsunami oluşumuna neden olmuştu.

Bektaş, Karadeniz sahillerindeki dolgu alanlarının tehlike oluşturduğunu hatırlatıyor ve “Tüm Karadeniz 6.6 büyüklüğünde depreme hazır olmalıdır” uyarısında bulunuyordu.