İstanbul'un romantizm haritası

Televizyon dizileri lüks mekânlarda, pahalı içkiler eşliğinde yaşanan romantizmi anlatıp dursa da bit pazarına nur yağıyor. Yeşilçam'ın vazgeçilmez mekânları hâlâ gençlerin gözdesi. Eşsiz Boğaz silueti, kayalara konan martılar, yerlere serpilmiş sarı yapraklar...
Haber: EMRE BOZTEPE / Arşivi

İSTANBUL - Televizyon dizileri lüks mekânlarda, pahalı içkiler eşliğinde yaşanan romantizmi anlatıp dursa da bit pazarına nur yağıyor. Yeşilçam'ın vazgeçilmez mekânları hâlâ gençlerin gözdesi. Eşsiz Boğaz silueti, kayalara konan martılar, yerlere serpilmiş sarı yapraklar... Klişe diye tabir ettiğimiz bu mekânların ortak özelliği, ucuz olmaları.
Adalar yazları kalabalığı ve at pisliği kokusuyla çok romantik gelmiyor. Ama kışları, hele de hafta içi tenha sokakları, 1 YTL'lik öğrenci akbiliyle gelen öğrencilere ait.
Yahya Kemal'in "Cananla çıktığım tepeler, başta Çamlıca..."sı Çamlıca, TV alıcılarının istilası altındaydı. Son zamanlarda belediyenin de çabalarıyla eski halini aldı, iki liraya salep içip baş başa 'Hatırla sevgili, o mesut geceyi...' şarkısını dinlemek isteyenler için.
"Salacak harika, ama geçiş yolu. Çok karışan oluyor" diyen Marmara Üniversitesi öğrencisi Tarık Hacıosman'ın gözdesi Moda sahili. Gerçekten de birkaç sırnaşık kedi dışında sizi rahatsız edecek kimse yok! Marmara Üniversitesi'nden Deniz Yıldırım'ın favorisiyse Fenerbahçe Parkı: "Parası olanlar için Romantika diye bir kafe var. Daha az parası olanlar için Baraka var denize sıfır, salaş bir mekân. İsteyen biralarını alıp kayalıklara oturabilir. Ama bisiklete binmek yasak. Bir de unutmadan güneş çok güzel batar orada."
Türkan Şoray filmlerinin vazgeçilmezi Tarabya, uzun yürüyüşler için rakipsiz. Temiz havasıyla Belgrad Ormanları da bir alternatif. Ormana gitmek için Bahçeköy otobüsüne binmek yeterli. Yalnız giriş kişi başı 1.5 YTL.
İstanbul'un göbeğinde sessizlik
Samatya, Eminönü, Balat'ta buram buram Bizans ve Osmanlı kokan sokaklarıyla zaten yer gök romantizm. "Piyer Loti benim ilk aklıma gelen nokta, edebiyat hisli bir mekân" diyor Mimar Sinan Üniversitesi'nden Gül Eren. İstanbul Üniversitesi'nden Hikmet Karakuş, Gülhane'nin sessizliğini seviyor: "Şehrin ortasında araba gürültüsü duymadığın bir yer işte. Ama sıkı giyinmek gerek." Acıkanlara Aksaray'a uzanmaları tavsiye edilir: "Aksaray'da Pertevniyal'in hemen altında sıra sıra kebapçılar var, 20 YTL'ye masa donatıyorlar. Manyak gibi hava atıyorsun manitaya" diyor, Yıldız Teknik'ten Murat Yılmaz!
70'lerdeki lunapark sahnelerinin çoğu Maçka Parkı'nda çekilmiş. Lunapark hâlâ yerinde. Üstüne Maçka-Taşkışla teleferiği eklenmiş. İTÜ'lülerin ve liselilerin uğrak yeri parkta tek rahatsızlık başıboş köpekler.