İstanbul'un rönesansı...

Amerikan Newsweek dergisi, Avrupa baskısında İstanbul'u kapak yaptı: Türkiye AB'ye girmese de kentte rönensans sürer. Avrupalı veya değil, İstanbul dünyanın en havalı yerlerinden.

WASHINGTON - ABD'de yayımlanan Newsweek dergisi, Avrupa baskısında bu hafta İstanbul'u kapak yaptı. Owen Matthews ve Raha Foroohar imzalı ve 'Havalı İstanbul' başlıklı makalede, kentin son dönemde yaşadığı dönüşüm işlendi.
İstanbul'un bir rönesans yaşadığını belirten dergi, "Avrupalı veya değil, İstanbul dünyanın en havalı kentlerinden biri" dedi. Yazıda müzik seslerinin birbirine karıştığı İstiklal Caddesi'nden söz edilirken "Sazdan neye her türlü müziği duyacaksınız... Kasetçilerden Yunan, barlardan rock müziği yükselirken, yanı başında horon tepildiğini göreceksiniz. Ekonomik bunalımlar ve askeri yönetimlerin dayattığı milliyetçilikle geçen onlarca yılın ardından İstanbul, Avrupa'nın en havalı metropollerinden biri olarak yeniden doğuyor" deniliyor.
Art arda iki müzenin (İstanbul Modern ve Pera) açıldığını hatırlatan Newsweek'e göre kentin özgüvenindeki artış, her yerde hissediliyor: "Borsa gittikçe güçleniyor. Yurtdışında eğitim alan genç Türkler dönüp iş kuruyor. Yabancılar, gayrimenkulleri kapıyor. Sanatçılar, uluslararası arenada adlarından daha çok bahsettiriyor. Yıllar boyunca yenilikçi olmak en basit tabirle Batılılık anlamındaydı. Ama şimdi yerellik önde. Enflasyon 30 yıldır ilk kez tek haneli rakamlara indi. İşsizlik düşüyor. AB reformları, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal manzarasını değiştirdi."
Makale "Avrupa, Türkiye'nin AB üyeliğini engelleyebilir. Ama bu, dünyanın sonu olmaz. Tüm işaretler İstanbul'un, belki daha da büyük enerjiyle, kendini yenilemeyi sürdüreceğini gösteriyor. İstanbul sokaklarının sesini hatırlayın. Avrupa, Türk, Balkan ve Ortadoğu müziği aynı anda, tuhaf ama güzel bir harmoniyle bir araya geliyor" sözleriyle noktalandı. (The Newsweek)