İstanbul'un sokak ortasında infaz

Yaklaşık 3 ay önce çıkan tartışma sonucu bir kişiyi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığın kardeşi adliye yakınlarında silahla başından vurularak öldürüldü


İSTANBUL - Fatih’te, yaklaşık 3 ay önce çıkan bir tartışma sonucu Sıddık Demirel’i öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığın kardeşi, duruşma öncesi adliye yakınında silahla başından vurularak öldürüldü.
Alınan bilgiye göre, Kumkapı’da 4 Haziran 2009 tarihinde 2 grup arasında çıkan tartışma sonucu Sıddık Demirel’in bıçakla öldürülmesinden dolayı yargılanan Murat Gezer’in kardeşi Sedat Gezer (22), sabah saatlerinde Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi’ne gelerek 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşma saatini öğrendikten sonra adliye yakınındaki iş yerine gitti.
Divan Bazaar İş Hanı’ndaki çantacı dükkanına gitmek üzere olan Sedat Gezer’e, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi tarafından tabancayla ateş edildi. Başından aldığı tek kurşunla ağır yaralanan Gezer, olay yerine gelen ambulansla Alman Hastanesine kaldırıldı. Gezer, burada yaşamını yitirdi.
Polis, görgü tanıklarının beyanları doğrultusunda eşkalini belirlediği saldırganı yakalamak amacıyla çalışma başlattı.-DURUŞMA-İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya ise Silivri Cezaevinden getirilen Murat Gezer ile avukatı Kazım Ayaydın katıldı. Duruşmada söz alan Gezer, maktul Sıddık Demirel’i daha önce seyyar olarak bira satması nedeniyle semtten tanıdığını ifade ederek, olay günü kardeşi Sedat Gezer ve bazı arkadaşlarıyla Kumkapı sahilinde mangal yapıp alkol aldıklarını söyledi. Yemeklerini yedikten sonra ayrılmak üzereyken yakınlarında oturan gruptan bir kişinin kendilerine laf attığını anlatan Gezer, kendilerinin bu kişiyle tartışmasının ardından maktul Sıddık Demirel’in de kendilerine bıçak çektiğini öne sürerek, "Sıddık, ’dur’ dememe rağmen bıçak çekince ben de kovadaki bıçağı alıp maktulün ayaklarına doğru salladım. Değdi mi değmedi mi bilmiyorum. Sonra Sıddık balıkçılara doğru kaçtı" dedi.
Gezer, kavganın ertesi günü Sıddık Demirel’in öldüğünü öğrendiğini dile getirerek, "Ani gelişen bir olay oldu. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Başıma böyle bir iş gelsin istemezdim. Ben de mağdur oldum" diye konuştu.
Duruşmada tanık olarak dinlenilen Nimet Çiftçi de sanıkla 2 yıldır tanıştıklarını ancak maktul Sıddık Demirel’i yaklaşık 15 yıldır tanıdığını belirterek, olay günü Murat Gezer ve arkadaşlarıyla otururken yakınlarında oturan bir kişinin laf atması üzerine tartışma başladığını, tartışmanın büyümesi ve maktulün Gezer’e bıçakla saldırması üzerine sanık Murat Gezer’in kendisini korumak amacıyla bıçak kullandığını söyledi.
Mahkeme Heyeti Başkanı Serap Durmaz, yapılan tebligata rağmen gelmeyen şikayetçi Nurettin Demirel ile tanıklar Muharrem Demirel ve Sedat Gezer’in zorla getirilmesine karar verdi.
Mahkeme heyeti, duruşma günü salon ve koridorunda gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasını kararlaştırarak duruşmayı erteledi.
Bu arada, sanık Murat Gezer’e, kardeşinin öldürülmesiyle ilgili bilgi verilmediği öğrenildi.
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Metin Küçükerden tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Murat Gezer’in TCK’nın "kasten öldürme" suçunu düzenleyen 81. maddesi uyarınca müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor. (aa)