İstanbul'un suç haritası: Hangi suç, hangi semtte daha fazla işleniyor?

İstanbul'un suç haritası: Hangi suç, hangi semtte daha fazla işleniyor?
İstanbul'un suç haritası: Hangi suç, hangi semtte daha fazla işleniyor?
Emniyet Müdürlüğü Suç Analizi Bürosu'nun analizlerine göre, gaspçılar en çok Kadıköy'ü seviyor. Hırsızların semti ise Üsküdar, Kartal, Şişli. Otomobil hırsızlarının gözdesi Bostancı, Göztepe.

RADİKAL - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Suç Analiz Bürosu'nun her yıl hazırladığı 'suç haritası'na göre İstanbul'da hangi İlçelerde hangi suçun en fazla işlendiği, hangi suçun hangi gün ve saatlerde yoğunlaştığı tespit ediliyor.

İstanbul’da suçun ne zaman ve nerede işlendiğini göstermeyi amaçlayan İstanbul Suç Haritası Projesi (İSHAP) kapsamında İstanbul Emniyeti’nde 2 bin 500 harita hazırlandı. Emniyet müdürlükleri bünyesindeki internet bağlantısına aktarılan haritalara tüm polis birimleri erişebiliyor. Suçun işlendiği mahalle, cadde ve sokakların suç oranlarına ilişkin olarak net veriler içeren çalışma, Önleyici Hizmetler ve Güven Timleri’ne yol gösteriyor.

Emniyet'in en son paylaştığı bilgilere göre, İstanbul’un suç dökümünün ilk sırasında can güvenliğini de tehdit eden gasp suçu var. Gaspın yoğun olarak Kadıköy bölgesinde; Mandıra Caddesi, Kayışdağı Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’nde, Şişli bölgesinde; Maçka Parkı, Işıl Sokak, Hanımefendi Sokak, Bakırköy bölgesinde; Ataköy 9. Kısım, Kırserdar Sokak, Osmaniye Ulusoy arkası.

HIRSIZLARIN SEVDİĞİ SEMTLER

Hırsızların en çok sevdiği semtler ise Üsküdar’da Bulgurlu Caddesi, Gazi Caddesi, Kartal’da Kızılay Bulvarı, Ayazma Caddesi, Genç Osman Mahallesi, Şişli’de Vali Konağı Caddesi, Meşrutiyet Caddesi, Dolapdere Caddesi, Vali Konağı Caddesi.
Otomobil hırsızları da Bostancı, Göztepe, İçerenköy, Maltepe Merkez Mahallesi, Küçükyalı, Bağcılar’da Merkez Mahallesi, Yüzyıl Mahallesi’nde faaliyet gösteriyor.

KAPKAÇÇILARIN MESKENİ

Kapkaççıların meskeni olan semtler de Kartal’da Spor Caddesi, Tekel Caddesi, Uzmanlar Caddesi, Şişli’de Büyükdere Caddesi, Ayazağa Oyak Sitesi, Kurtuluş Caddesi, Kadıköy’de ise Ataşehir, Kozyatağı yanyol, Acıbadem caddesi...

Peki suç en fazla hangi günlerde, hangi saatlerde işleniyor?

Suç analizine göre, Mart-Ocak ile Nisan-Mayıs aylarında hırsızlık artıyor. Hırsızlık en çok 24.00-06.00 saatleri arasında oluyor. Salı, perşembe ve cuma günleri evlerden hırsızlık fazla. Gelişmiş mahallelerde hırsızlık daha çok. Ayın ilk haftasında ve son bölümünde hırsızlık artış gösteriyor. Evden hırsızlıklarda genel olarak ayın sonuna doğru bir azalma oluyor. Cumartesi ve pazar günleri daha çok evde vakit geçirme olasılığı hırsızlığı azaltıyor. Evden hırsızlık 12.00-18.00 saatleri arasında artış gösteriyor.

Kapkaç vakalarında hafta sonu belirgin bir artış var. Pazar ve pazartesi günleri suçun işlenme oranı artıyor. Kapkaç olaylarının büyük bölümü istatistiklere göre 12.00-24.00 saatleri arasında meydana geliyor. Sonbaharda artış görülen kapkaç vakaları ocak ayında zirve yapıyor.