İstanbul'un 'suç'u düştü

İstanbul'un 'suç'u düştü
İstanbul'un 'suç'u düştü

FOTO: Yiğit DANACI

Kılıktan kılığa giren polisler, İstanbul'un 29 bölgesini 24 saat izliyor... 2009'da başlatılan 'Asayişi Yeniden Yapılandırma Modeli, suçu yarıya indirdi.
Haber: MİNE TUDUK - mine.tuduk@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün uygulamaya soktuğu ‘Asayişi Yeniden Yapılandırma Modeli’ sayesinde kentte işlenen cinayetler yarı yarıya düşerken, oto hırsızlığı ve kapkaç suçları da en aza indirildi.
Tüm metropoller gibi hırsızlık, gasp, kapkaç, cinayet gibi suçlardan mustarip olan İstanbul’da 2009 yılında emniyet teşkilatında başlayan yeni yapılanma, kent asayişinde yeni bir dönemin başlangıcı oldu. İstanbul İl Emniyet Teşkilatı, ilk adımı kentin suç haritasını çıkararak tek tek suç ve suçlu profilleri hazırlayarak attı. Teşkilat, bu çalışmadan elde edilen sonuca göre yeniden yapılanmaya gitti. Asayiş, Güven Timleri ve Suç Önleme Hizmeti Timleri tek tek ele alınarak uzmanlaştırıldı. Güven Timi ekipleri simitçi, çiçekçi, kestaneci, uyuşturucu müptelası, dilenci gibi kılıklarla ya da uzun saçı ve kulağında küpesiyle günlük hayata karıştı. Hedef, suçu oluşmadan engellemekti. Olay yerine hızla ulaşmak için araçlara GPRS takıldı. Ekipler, İstanbul’u 29 bölgeye ayırarak, her bölgede 7/24 esasıyla nöbete başladı. Suç önleyici hizmetlere Yunuslar ve Motorlu Timler de dahil. Polisin sloganı, “Takip edilen değil, takip eden ol. Görülen değil gören ol” .
İstanbul Emniyeti Asayiş Şube Önleyici Hizmet ve Güven Timi'nden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Yener Ülgütol, üç yılda kat ettikleri yolu şöyle anlatıyor: “İstanbul’da 2009’dan önce yılda 546 cinayet işleniyorken, 2012 yılı itibariyle cinayet sayısı yılda 255’e düştü. İstanbul’un tüm suç istatistiğini baştan ele alarak, bölgelere göre çok detaylı bir suç istatistiği elde ettik. Tüm verileri harmanlayıp çok net bir strateji belirledik.”

100 polis turistik bölgede farklı kılıklarda görev yapıyor

Turistlerin yoğun olduğu bölgelerde yoğun önlem var. Örneğin Tarihi Yarımada’da 100 civarında kılık değiştirmiş polis bulunuyor.
Kentte 40 bin polis görev başında, bu rakamın yüzde 10’u kadın
Tatile ve yazlığa gidilen yaz aylarında İstanbul’da hırsızlık arttıyor. Bu yüzden polis tedbiri artırıyor.
Bıçak, falçata gibi kesici aletler kullanılıyor. İkinci sırada ise ateşli silahlar yer alıyor.
Kentteki semt pazarlarında yaşanan kapkaç olaylarını engellemek için özellikle Kadıköy, Yeşilköy, Fatih gibi büyük pazarlar ve AVM’ler mercek altında.
İstanbul’da cuma akşamı, cumartesi ve pazar günü ATM’lerde kart dolandırıcılığı olayları artıyor.

 
İstanbul’da üç yılda neler oldu?

Kentteki cinayet sayısı yüzde 53 oranında azaldı.
Kentteki oto hırsızlığı vakaları yüzde 73 azaldı. Otoban hırsızlığı yüzde 43 oranında azaldı.
Gasp yüzde 43, yankesicilik yüzde 65, kapkaç ise yüzde 65 oranında düştü.


  http://www.radikal.com.tr/111616511161652

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Polis, son zamanların moda tabiriyle "proaktif" bir çalışma yöntemi edindi. Öyle de olmak zorunda çünkü polislik, sürekli gözlem ve eleştiri altında, her şeyi kabak gibi ortada olan bir çalışma alanı. Üstelik sonuç almak, sonuç odaklı çalışmak zorundasınız. Herkes sizden netice bekliyor; başka mazeretlerle kendinizi temize çıkaramazsınız. Eski polislik, meydana gelmiş olayları aydınlatma önceliğine sahip bir polislikti. Suçu doğmadan önlemeye yönelik bir anlayış hem çok geçerli değildi hem de polisin boyunu aşıyordu. CMUK ve diğer kanunlardaki son değişikliklerden sonra polis, adli soruşturmalarda inisiyatifi adli makamlara terk ederek işin asıl olması gereken yönüne ağırlık verme fırsatı buldu, yani önleyici polisliğe. O zamandan beri, önleyici polislik uygulamalarında profesyonel bir artış yaşanıyor: kamera-mobese sistemleri, modern haberleşme ve yönlendirme sistemleri, ekip ve devriye faaliyetleri, önleyici istihbarat ve suç analizi çalışmaları gibi. Siyaseten gevezeliği herkes yapıyor, Türkiye'de insanların işini yapan kurumlara ihtiyacı var. Yetişmiş insanlardan toplumun beklentisi, her modern toplumda olduğu gibi profesyonel olmaları, sadece profesyonel.

  tebrik ediyoruz - aharasa

  ben de şahsen bu düşüşü hissediyorum. emeği geçenleri, özellikle yeni emniyet müdürün tebrik ediyorum. bir başka vatandaş fırçalayıcı olan cerrahtan sonra ilaç gibi geldi kendisi. bir de 2009 yılında çalınan motosikletim bulunabilseydi.