İstanbul'un suyu bu pislikten geliyor

İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan Düzce'deki Melen Çayı'nda çevre felaketi yaşanıyor. Kanalizasyon suları çayı kirletirken, suyun içinde hayvan leşleri ve çöpler yüzüyor


Düzce'de doğan ve 12 derenin birleşmesiyle oluşan Melen Çayı'ndan 189 kilometrelik boru hattıyla İstanbul'a yılda 268 milyon metreküp su basılıyor. İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak da bu derece önemli olan çayda hayvan leşleri ve çöpler yüzüyor.

Kanalizasyon ve fabrikaların bıraktığı atık sularla çaydaki kirlilik daha da artarken, Gölyaka'da çaya olta sallayan balıkçılar kirlilikten rahatsızlarını dile getirdi. Tam bu sırada çayda ilerleyen eşek leşini gören balıkçılar, hemen oltalarını sudan çıkardı. Çay kenarında balık tutan Ahmet Kasapoğlu, çayın pislik içerisinde olduğunu belirterek, "Bu suyu İstanbul halkının içtiğini gazetelerden okuyoruz. Şu hale bakın içler acısı. Önümüzden hayvan leşleri geçiyor" dedi.

Gölkaya'da yaşayan 44 yaşındaki Cihan Yazgan ise "Kimse gelip ilgilenmiyor. Bu çay her zaman kirli. Çayda doğal kirlilikten ziyade çevresel kirlilik de yaşanıyor. Atıklar, çayı daha da kirletiyor. İnsanlar yorganına varana kadar tüm çöplerini buraya atıyor" diye konuştu.

AKP'li Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram da Melen Çayı için ıslah çalışmaları yapılacağını belirterek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte mutlaka somut projeler hazırlanacaktır" şeklinde güvence verdi.