İstanbul'un tarihi 'her an' yanabilir

İstanbul'un tarihi 'her an' yanabilir
İstanbul'un tarihi 'her an' yanabilir
İstanbul'da 52 tarihi bina 'yangın riski' altında. İçlerinden sadece Dolmabahçe Sarayı'nda tarihi yapılara uygun yangın söndürme sistemi var. Diğerleri korumasız.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Geçen hafta Galatasaray Üniversitesi yerleşkesindeki 142 yıllık tarihi bina yandı. Çıkış nedeni olarak ‘elektrik kontağı’ açıklaması yapıldı. Akıllardaki sorulardan biri de şuydu: Binada yangın önlemi almak mümkün değil miydi? Zira İstanbul , tarihi bina yangınına ilk kez tanık olmuyor. İstanbul’un geçmişi küle dönmüş tarihi bina hikâyeleriyle dolu. Bir başka önemli soru: İstanbul’da kaç tarihi bina daha risk altında? Bu sorunun yanıtını Aydın Üniversitesi Afet Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Kaptan veriyor.

670 yıllık binalar var
Konuyla ilgili hazırlanan rapordan bilgiler aktaran Kaptan’a göre 18 saray, 4 köşk, 14 han, 4 tarihi çarşı, 2 tarihi gar, 5 medrese ve 5’i kasırdan oluşan toplam 52 tarihi yapı ‘her an yangın riski’yle karşı karşıya. Topkapı Sarayı, Mısır Çarşısı, Yıldız Sarayı gibi yapıların da içinde bulunduğu bu listede sadece Dolmabahçe Sarayı’nda tarihi binalara uygun yangın söndürme sistemi var. Kaptan, şunları söylüyor: “Tarihi yapıyı koruyamadığımız ya da kasıtlı biçimde korumadığımız için otel ya da farklı bir şeye dönüştürülmesi tarihe ihanettir. İstanbul’da en eskisi 670 yaşına varan tarihi binalar bulunuyor. İstanbul ne kadar değişirse değişsin bunlar elimizdeki gururumuz. Bu yapılardan bazılarının bugünün mimari özelliklerini yansıtan, yaşama ömrü en fazla 100 yıl olan geçici ve parasal bir değer için korunmaması üzücü. Bunlar korunsa ve devlet eliyle kültürel amaçlar için kullanılsa şahısların kazancı için otel alacağına devletin kasasına girer.”


Risk altındaki binalar
Topkapı Sarayı: Yangın riski
Adile Sultan Kasrı: Yangın riski
Florya Atatürk Köşkü: Deprem, tsunami ve yangın riski
Mısır Çarşısı: Yangın ve deprem riski
Sirkeci Garı: Yangın riski
Feriye Sarayları: Yangın ve deprem riski
Sepetçiler Kasrı: Yangın riski
Yıldız Sarayı: Yangın riski
Dolmabahçe Sarayı: Deprem riski
Aynalıkavak Kasrı: Yangın riski