İstanbul'un trafik sınavı

Kentin trafik sorunu açısından merakla beklenen gün geldi. Aylardır İstanbul'un yöneticileri, okulların açıldığı bugün trafik sorunu yaşanmayacağının sözünü verdi.

İSTANBUL - Kentin trafik sorunu açısından merakla beklenen gün geldi. Aylardır İstanbul'un yöneticileri, okulların açıldığı bugün trafik sorunu yaşanmayacağının sözünü verdi.
İstanbul'da yaklaşık 2.5 milyon öğrenci 2 bin 582 okulda ders başı yapacak. 16 bin servis aracı trafiğe çıkacak. Öğrenci servisleri sıkı bir şekilde denetlenecek. Yönetmeliğe uymayarak öğrencisiz okula giden servisler hakkında işlem yapılacak. Ancak pek çok velinin, çocuğunu okula özel aracıyla, kendisinin götürmek isteyeceği tespit edilerek buna karşı da önlemler geliştirildi. Bugün, salı ve çarşamba günleri, 06.00-10.00 ile 16.00 - 20.00 saatleri arasında taksiler, yanında velisi olan veya olmayan öğrenciler için yüzde 50 indirimli. İETT, özel halk otobüsleri, vapurlar, deniz motorları, metro, hafif metro, metrobüs ve tramvay da okul giriş ve çıkış saatlerinde ücretsiz çalışacak. İETT 800 ek sefer koyacak. Topkapı-Küçükçekmece Metrobüs ve Sultançiftliği-Edirnekapı hafif metrosu ise ilk hafta ücretsiz, 24 Eylül'den sonra ise yılbaşına kadar yüzde 50 indirimli çalışacak. 450 ayrı noktadaki şantiyelerde çalışmalar durduruldu. Ayrıca bugün çöp kamyonları gündüz çöp toplaması yapmayacak.