İstanbul'un yeni miting alanı: Yenikapı

İstanbul'un yeni miting alanı: Yenikapı
İstanbul'un yeni miting alanı: Yenikapı
Yenikapı'da miting, konser, festival ve fuar alanı olarak kullanılmak üzere oluşturulacak proje kapsamında yaklaşık 1 milyon kişilik bir inşa edilecek.

İSTANBUL - Yenikapı'da miting, konser, festival ve fuar alanı olarak kullanılmak üzere oluşturulacak proje kapsamında yaklaşık 1 milyon kişilik bir meydan yaratılıyor. Proje, Yenikapı İDO İskelesi ile Kennedy Caddesi arasındaki sahil şeridi doldurularak inşa edilecek.
"İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı" adı verilen projenin çalışmaları başladı. Deniz dibi taşla doldurulacak ve atılacak temellerin sudan aşınması önlenecek. Bu etapta, hafriyat kamyonlarıyla deniz dibine taş dökme çalışmaları sürüyor. Burada meydanı çevreleyen 2 kilometre uzunluğunda yolun geçeceği mendirek oluşturulacak. Projenin 2. etabında ise temeller atılacak ve denizin doldurulması çalışmaları başlayacak. 

PROJE TAMAMLANDIGINDA NELER OLACAK? 
* Miting, konser veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700 bin ile 1 milyon kişi kapasiteli mekan yer alacak.
* Alanda 2 bin 200 araç kapasiteli açık otopark, 760 otobüs kapasiteli açık otopark olacak.
* 715 bin metrekarenin 450 bin metrekaresi yeşillendirilerek, park olarak hizmet verecek.
* Meydanda bir sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri için kulübeler, kafe, büfe, restoran ve sergi alanları ile ahşap iskeleler ve engelli locaları olacak.
* Meydanın altına, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı "İleri Biyolojik Arıtma Tesisi" kurulacak. (Murat ÖZTÜRK - DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113237311323731

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - r11

  Büyük bir deprem bekleyen İstanbul'da gözü dönmüş bir şekilde her fırsatta denizi doldurmak hangi akla hizmettir! Depremlerde ilk etkilenecek alanların doldurma alanlar olduğunu birkişi bile bilmiyormu?..Gerçi ne gam,önemli olan padişahamızın gönlü rahat etsin,etrafta protesto eden kimsecikleri görmesin,deşarj olmak isteyen lerde kıyıda köşede,riskli doldurma alanlarda tepinsin kimseye zarar vermeden,hem belki o ana denk gelir depremde hepsinden birden kurtuluruz diyede düşünüyor olabilir bu karanlık zihinliler!