'İstavrit 20 milyona çıkar'

Marmaray projesi çerçevesinde nisan ayında başlayacak deniz tarama çalışmaları balıkçıları endişelendirdi. Dün, Balıkçılar Derneği'nde bir basın toplantısı düzenleyen sivil toplum örgütleri...

İSTANBUL - Marmaray projesi çerçevesinde nisan ayında başlayacak deniz tarama çalışmaları balıkçıları endişelendirdi. Dün, Balıkçılar Derneği'nde bir basın toplantısı düzenleyen sivil toplum örgütleri, çalışmaların balıkların üreme amaçlı göç zamanına denk geldiğine dikkat çekerek, bu durumun balık stoklarını ciddi oranda azaltacağı uyarısında bulundu. Balıkçı ve çevreci örgütler kaygılarını şöyle anlattı:
İstanbul Balıkçılar Birliği Başkanı Necdet Altınbaş: Balıklar nisanda Akdeniz, Ege ve Marmara'dan üreme amaçlı Karadeniz'e göçer. Ancak nisanda yapılacak çalışmalar nedeniyle bu göç gerçekleşmeyecek. Bu da balık stoklarını azaltacak. Çalışmalar haziranda başlamalı, kasımda bir ay süreyle ara verilmeli ve 2006 yılının şubat-mart aylarına kadar tamamlanmalı.
İstanbul Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkan Yardımcısı Ali Güney: Çalışmaların nisanda başlaması ve denizden çıkarılacak atıkların Marmara Denizi' ne boşaltılması 10 senede balıkçılığı bitirir. Balıklar göç edemezse önümüzdeki yıllarda balık azalır, fiyatlar artar. 3 milyona satılan istavrit 20 milyona çıkar. Çinekop 50-60 milyondan aşağı satılmaz. Vatandaş kalkan balığını da ancak tabloda görebilir.
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı-Yrd. Doç. Saadet Karakulak: Deniz tarama çalışmaları kapsamında kepçelerle dip sedimanı yapılacak ve 8 metre derinlik kazılacak. Marmara Denizi'ne bırakılacak olan atıklar balıkların ölümüne neden olacak.
Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çetintaş: Çalışmalardan zarar gören balıkçılar devlete maddi tazminat davası açıp, kazanabilir.


    http://www.radikal.com.tr/7402457402450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.