İşte 4. Yargı Paketi: KCK tutuklularına tahliye yolu

İşte 4. Yargı Paketi: KCK tutuklularına tahliye yolu
İşte 4. Yargı Paketi: KCK tutuklularına tahliye yolu
İmralı süreciyle birlikte tartışılan 4. Yargı Paketi, önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na geliyor. Şiddet içermeyen düşünce açıklamaları artık suç sayılmayacak. "Halkı askerlikten soğutma"ya hapis cezası verilmeyecek, işkence suçlarına zamanaşımı da kaldırılacak. Paket, aralarında KCK tutukluların da bulunduğu birçok kişiye tahliye yolu açıyor

ANKARA - Ntvmsnbc'nin haberine göre, uzun süredir üzerinde çalışılan 4. Yargı Paketi’nde son aşamaya geldi. Son yargı paketinin Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na gelmesi bekleniyor. Paket, birçok konuda köklü değişiklik getiriyor. Paketle birlikte “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 220. maddesinin 6 ve 7. fıkraları değişecek. 220. maddenin 6. fıkrası, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişinin, ayrıca örgüte üye olmak suçundan da cezalandırılmasını” öngörüyor.

Kanunun 7. Fıkrası ise "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır" hükmünü içeriyor. 4. Yargı Paketi’nde her iki fıkradaki "örgüt üyesi olarak cezalandırılır" hükmü kaldırılıyor.


KCK’LILARA TAHLİYE

Düzenlemenin yasalaşması halinde, KCK tutukluları başta olmak üzere çok sayıda terör suçlusunun tahliye edilebileceği belirtiliyor.


SUÇ VE SUÇLUYU ÖVME

Türk Ceza Kanu’nda "suçu ve suçluyu övme"ye dönük düzenlemeler de pakette yumuşatılıyor. Şahsın, şuçla bağlantılı olmayan kişisel özellikleri ve sözlerin cezalandırılmasına son veriliyor. Şiddete veya suç işlemeye teşvik edecek nitelikte olmayan eylemler artık suç sayılmayacak.


İŞKENCE CEZASINA ZAMAN ENGEL DEĞİL

İşkence suçlarına verilen ceza konusunda hazırlanan bir düzenleme de pakete girdi. Söz konusu düzenlemeyle birlikte işkence ve kötü muamele suçlarında zamanaşımı kaldırılıyor.


‘DİSKO’YA DENETİM

Getirilecek diğer bir düzenlemeyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) askerlere verilen “disko” olarak bilinen oda hapsi cezası, askeri idari yargı denetimine açılacak.


HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTANA HAPİS YOK

“Halkı askerlik hizmetinden soğutma” suçuyla ilgili düzenleme de pakette yer aldı. Halen 6 ayla 3 yıl arasında hapis cezası olan bu suçunun cezası adli para cezasına dönüştürülüyor. Basın mensuplarına yönelik ceza artırımı nedeni de yürürlükten kaldırılıyor.


SAVCIYA SORULMAYACAK

Yapılacak değişiklikle soruşturma ve kovuşturma aşamasında tahliye taleplerinin duruşma dışında yapılması durumunda savcıdan görüş alınmayacak.


TUTUKLULUĞA İTİRAZ

Düzenlemeyle, soruşturma ve kovuşturma aşmasında sanıkların en geç 30 gün içerisinde dinlenilmesi sağlanacak. Bu sürede yapılan duruşmalarda tutukluluk durumu karara bağlanacak. Ayrıca tutukluluğa yapılacak itirazlarda savcı mütalaaları sanıklara bildirilecek ve sanıkların görüşü alındıktan sonra karar verilecek.


AİHM KARARINA BAKILACAK

Kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararlarda AİHM’in “etkin soruşturma yapılmadığı”na yönelik kararları da dikkate alınacak. AİHM’in kesinleşmiş kararıyla birlikte üç ay içinde (talep edilmesi durumunda) soruşturma zorunlu olarak açılacak.


ADLİ YARDIMA KOLAYLIK

Adli yardımdan yararlanma koşulları da kolaylaştırılıyor. Adli yardım talebi reddedilenler, artık karara itiraz edebilecek. İstendiği takdirde duruşmalı inceleme yapılacak.


KAMULAŞTIRMADA ENFLASYON FAİZİ

Kamulaştırma işlemleri sırasında yaşanan hak kayıpları da 4. Yargı Paketi’nde yer aldı. Değişiklikle birlikte kamulaştırma davalarının yaklaşık 3.5 ay içerisinde bitirilememesi durumunda, bu tarihten itibaren faiz ödenmesi imkanı getirilecek. Böylece yargı sürecinin uzaması durumunda kamulaştırma bedelinin geç ödenmesinden kaynaklanan hak kayıpları da önlenecek. (Ntvmsnbc)


  http://www.radikal.com.tr/111999311199935

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  işte 4.yargı paketi :kck tutukluları hk. - fgemak

  değişim felsefesi ile yola çıkan AKP iktidarı yasama ve yürütme yetkisini çok hoyratça yaz boz tahtasına çevirir gibi kullanıyor topluma düzen verelim derken mevcut düzeni de iyice bozuyorlar,yargılama yasalarında yapılan değişiklik paketlerinden geçilmiyor,bu kadar değişiklik bir öngörü yetersizliği ve beceriksizlik örneğidir.Toplum bir parti furyasının peşine düşmüş, ehliyetli ehliyetsiz liderin belirlediği bir miletvekilliği prototipi ile bu işler tek parti iktidarlarında iyice çığrından çıkmaya başladı.

  Fotorgraftaki - ibrahimkilic

  tüm bu kürt belediye başkanları ve kürtler suçlu yada terörist ya Allah aşkına söyleyin, tüm kürtler mehmet metiner gibi inkar ederek yaşamak zorunda mı ?

  bu neyin nesi.. - myasin

  bütün bakanların dilinde 4.yargı paketi. tmam da bu pakette ne var.biri çıkıp açıaa tenezülünde bulunsa,bunun içeriğinde ne varsa bize anlatsa da ne olduğunu bilsek. 12 eylül referandumu gibi çıkıpta bas bas bağırarak darbecileri yargılayacağız dediniz. ama bunun içeriğini açıklamadınız. miilet referanduma evet dedi ama neye evet dediğini hala bilmiyor.

  Eşeği - anaximenes

  boyayıp yeniden satmak. Tam bir aldatmaca. 141,142,163 kalktı, Terörle Mücadele Kanunu geldi ilklere rahmet okuttu. DGM ler kalktı Özel Mahkemeler kuruldu yine aynı.. Düşünsenize muhalif kişilerin siyasi eylemleri falanca örgütün eylemlerine 'benzediği' iddiasıyla bile insanlar yine örgüt üyeliğinden tutuklanabilecek. Sadece şiddeti cezalandıran bir içeriğe kavuşturulmadık ve demokratik hakların önünü gerçekten açmadıkça hiçbir düzenleme sdamimi olmayacakatır..

  Suçsuz yere - farqini

  insanları sırf Kürd oldukları için göz altına almasaydınız, partinizin sadece isminde olan ama gerçekte olmayan "adalet kavramının gereğini yerine getirmiş olsaydınız bu kadar paketleri sıraya koymanıza gerek kalmazdı...