İşte 75 yıl öncesinin Topçu Kışlası

İşte 75 yıl öncesinin Topçu Kışlası
İşte 75 yıl öncesinin Topçu Kışlası
75 yıl önce yıkılan ve yeniden inşaa edilmesi için proje hazırlanan Topçu Kışlası'nın bugüne kadar yayımlanmayan fotoğrafları ortaya çıktı.

Topçu Kışlası’nın bugüne kadar yayımlanmayan fotoğraflarını Sanat tarihçisi Süleyman Faruk Göncüoğlu ortaya çıkardı. İstanbul ’un yeniden imar edilmesi için 1938’de çalışmalara başlandığını belirten, Süleyman Faruk Göncüoğlu, şu bilgileri verdi: ‘’İstanbulluların gitmeye korktuğu Taksim bölgesi, 1920’den itibaren çekim merkezi oluyor. Kentin elit kesimi yaşamaya başlıyor. Bu çekim alanı karşısında Topçu Kışlası’nın vaziyeti ve etrafındaki eklentiler, ciddi bir sıkıntı doğuruyor. Kışla ayrıca eroin ticareti ve afyon işlenmesi için kullanılmış. Abdülhamid’i tahttan indirmek için tarihe ‘31 Mart vakası’ olarak geçen olaylarda birçok masum asker katledilmiş. İşgal döneminde Anadolu ’da bağımsızlık savaşı veren ordumuza ve halkımıza yardımcı olanların tutuklanıp getirildiği ve işkence görüldüğü bir yer. Bu nedenle eski İstanbullular buraya pek iyi gözle bakmazlardı.
Kışlanın yeniden inşaası ile ilgili de konuşan Göncüoğlu, “ Tarihi yapılarımızın tamamının restore edilmesi esasında mantıki bir olay değil. Çünkü tarih bir noktada yaşanmış ve bitmiştir. Tarihi unsurlar bir noktada kendini tamamladıktan sonra yeniden canlandırılmasının çok büyük bir önemi yoktur” dedi.