İşte 88 gün mesai, otelde yedi gün tatil

Memurun eşi ve çocuğuyla beş yıldızlı otelde tatil yapması için 88 gün, öğretmenin 76 gün, profesörün 31 gün çalışması gerekiyor. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı, hükümetten eğitim çalışanlarına 'tatil ödeneği' istedi

ANKARA - Tatil sezonu açıldı, gözler gazetelerdeki sayfa sayfa turistik tesis ilanlarında; ancak eğitim dünyası için otelde tatil yapmak lüks. Türkiye Kamu -Sen Konfederasyonu’na bağlı Türk Eğitim- Sen tarafından yapılan araştırmaya göre beş yıldızlı otelde üç kişilik bir hafta tatil yapmak için bir öğretmenin 76 gün 10 saat, memurun 88 gün 20 saat, araştırma görevlisinin 65 gün 16 saat, profesörün de 31 gün 2 saat çalışması zorunlu.

En az 2 bin lira gerekiyor
Türk Eğitim- Sen tarafından yapılan araştırma, eğitim çalışanlarının tatil yapmakta ne kadar zorlandıklarını ortaya koydu. Araştırmaya göre; üç kişilik bir ailenin yol masrafıyla birlikte üç yıldızlı bir otelde yedi gece tatil yapabilmesi için ortalama 1896 TL, dört yıldızlı bir otelde tatil yapabilmesi için 2 bin 610 TL, beş yıldızlı bir otelde tatil yapabilmesi için ortalama 3 bin 534 TL ödeme yapması gerekiyor. 
* Üç kişilik bir ailenin üç yıldızlı bir otelde tatil yapması için, en düşük derecede çalışan bir öğretmenin 41 gün, 14/2 derecede görev yapan bir memurun 47 gün 16 saat; 13/3 derecede görev yapan bir hizmetlinin 48 gün 21 saat çalışması gerekiyor. 4 yıldızlı bir otelde tatil yapması için ise ortalama en düşük derecede bir öğretmenin 56 gün 10 saat, en yüksek derecede görev yapan bir öğretmenin 48 gün 16 saat, en düşük derecede görev yapan bir hizmetlinin 67 gün 7 saat çalışması gerekiyor.
* Beş yıldızlı bir otelde tatil yapmak için ise en düşük derecede göreve başlayan bir öğretmenin 76 gün 10 saat, bir memurun 88 gün 20 saat, bir araştırma görevlisinin 65 gün 16 saat, en yüksek derecede görev yapan bir profesörün de 31 gün 2 saat çalışması zorunlu.

Yurtdışına daha az mesai
* Ortalama bir yurtdışı tatili için ise bir öğretmenin 49 gün 2 saat ile 238 gün 19 saat arasında çalışması gerekirken; bir memurun 57 gün ila 277 gün 15 saat, bir profesörün de 19 gün 23 saat ila 97 gün 5 saat arasında çalışması gerekiyor.
* Araştırmada, iki kişilik bir İngiliz ailenin Antalya’da beş yıldızlı bir otelde yedi gece her şey dahil konaklamalı tatil yapmak isterse otel ve ulaşım ücreti 1195 avro, Türkiye’de yaşayan iki kişilik bir Türk ailenin ise aynı otelde her şey dahil konaklamalı tatil yapmak isterse ulaşım ücreti ile birlikte masrafının 1163 avro olacağı hesaplandı.
* Türkiye’de çalışan en düşük derecedeki bir öğretmenin maaşı yıllık 7 bin 712 avro, ilköğretimde görev yapan en düşük derecedeki İngiliz öğretmenin maaşı ise yıllık 20 bin 932 avro. Yine Türkiye’de görev yapan en yüksek derecedeki bir öğretmen yıllık 8 bin 941 avro maaş alırken, İngiliz öğretmen 30 bin 594 avro kazanıyor.

İşe yeni başlamışsa
* Göreve yeni başlayan bir Türk öğretmenin tatil masrafını karşılayabilmesi için 1303 saat çalışması gerekirken, İngiliz öğretmenin 494 saat çalışması gerekiyor. Yine en üst derecede görev yapan bir Türk öğretmenin 1124 saat çalışması gerekirken, İngiliz öğretmenin 337 saat çalışması yeterli oluyor. Buna göre beş yıldızlı bir otelde bir hafta tatil yapabilmesi için göreve yeni başlayan bir Türk öğretmenin İngiliz öğretmenden 809 saat, en üst derecede görev yapan Türk öğretmenin de İngiliz öğretmenden tam 787 saat daha fazla çalışması gerekiyor.
Türk Eğitim -Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ekonomik krizin de etkisini artırmasıyla eğitim çalışanları için tatilin lüks olduğunu belirterek, “Çünkü bir memur ailesinin tatil yapabilmesi için ciddi bir bütçe ayırması gerekmektedir” dedi.

Temmuzda zam beklentisi
Koncuk hükümetten beklentilerini de şöyle sıraladı:
“Memura yapılan zam oranlarıyla bırakın tatil yapmayı, tatilin hayalini bile kurmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle hükümetin giderek yoksullaşan memurun, işçinin, emeklinin derdine ortak olmasını ve temmuz ayında maaşlara hatırı sayılır ilave bir zam yapmasını istiyoruz. Ayrıca hükümetin eğitim çalışanlarına tatil ödeneği ayırmasını talep ediyoruz.” (anka)