@ismailsaymaz

İşte Ahmet Atakan'ın ölüm tutanağı

İşte Ahmet Atakan'ın ölüm tutanağı
İşte Ahmet Atakan'ın ölüm tutanağı
Radikal, Ahmet Atakan'ın Antakya Devlet Hastanesi'nde yapılan ölüm tutanağına ulaştı. Tutanağı değerlendiren iki Adli Tıp uzmanı kesin olmamakla birlikte yüksekten düşmenin ölüm nedeni olabileceğini söyledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Ahmet Atakan'ın ölüm tutanağında kafatasının sol tarafından 6x5 santimetre çapında ancak bir darbe sonucunda oluşabilecek bir yara olduğu görülüyor. 


Kadıköy'de Ahmet Atakan için eylem


Ahmet Atakan’ın Antakya Devlet Hastanesi’ndeki ön otopsi tutanağı şöyle:

“Sol pariyetal arkada (kafatasının sol tarafı) etrafından 6x5 cm’lik alanda ekimoz bulunan kenarları kısmen düzenli, dudaklar arasında doku köprüleri bulunan, künt vasıfta yara mevcut olduğu görüldü. Kulakta kan akmakta olduğu görüldü. Sol omuz üstte ve dış yanda ekimozlu (morluk) sıyrık, sol dirsek dış yanda, sol kol altı dış yanda, sol dirsek arkada yer yer sıyrıklar bulunan ekimoz, sol el bileği iç yüzde üç cm’lik ekimozlu sıyrık, sağ dirsekte 7x2 cm’lik ekimozlu sıyrık, sağ dirsek iç yüzde 2x1 ve 1cm’lik ekimoz, sağ dirsekte 3x1,5 cm’lik sıyrık, lomber (omurga) sol arkada paravertebral (omurga) bölgede 11x2,5 cm’lik üst kısımda ekimoz, sağ dış malleolde (ayak bileği) 1,5 cm’lik ekimoz bulunduğu görüldü."


Ahmet Atakan nasıl öldü?

Tutanakta ayrıca Antakya Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahadele Ahmet Atakan’ın ciğerlerinden 1,1 litrelik kan boşaltıldığı ifade edildi.

Tutanağın ilgili bölümü şöyle:RAPOR İÇİN DEĞERLENDİRME: YÜKSEKTEN DÜŞME OLABİLİR
Hataylı Ahmet Atakan’ın hem ölü muayene tutanağını hem de otopsi tutanağını değerlendiren Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı ve Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nden Prof. Dr. Ümit Biçer ve Süleyman Demirel Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Serhat Gürpınar, eldeki bulguların “yüksekten düşme” ile uyumlu olduğunu, kafatasındaki kemik kırığının nedeninin araştırılması gerektiğini söyledi. Prof. Biçer, "Raporda, gaz fişeği yaralanmasını tarif eden bir lezyonun görülmediğini” vurguluyor. Radikal’in talebi üzerine raporları inceleyen iki uzman şunları söyledi:

Prof. Dr. Ümit Biçer: Verilere bakıldığı zaman ölüm nedeninin otopside belirtildiği şekilde genel beden travmasına bağlı geliştiğini söyleyebiliriz. Kafatasında kırık hatları, beyin kanamasından söz ediliyor. Göğüs boşluğundan, sağ ve soldan kan boşaltıldığı söyleniyor. Göğüs boşluğunda ciddi bir travma olduğu söyleniyor. Batın bölgesinde de yaralanmalar var. Bel bölgesinde omuriliğin koptuğunu söylüyorlar. Bu kadar ağır lezyonların oluşabileceği bir travma, yüksekten düşme veya bir ağır trafik kazası sonucu gelebilir. Bu tek başına ateşli silah yaralanmasının, ağzı fişeğinin oluştuğunu bir lezyon değil. Çok dikkatli bir olay yeri incelemesi yapmak gerekir. Ayrıca gaz fişeği yaralanmasını tarif eden bir lezyon tarif edilmemiş. Yüksekten düşme ihtimali öne çıkıyor. Vücutta kemik kırığı olduğunu gösteriyor. Göğüsteki kaburgaların kırılmış olabileceğini söylüyor . 

Prof. Dr. Serhat Gürpınar: Kesin otopsi raporunu görmeden bir şey söylemek güç fakat veriler şunları gösteriyor: Kafadaki arka bölümde künt vasıflı yaradan söz ediliyor. Ölüm nedeni yazısına göre, yüksekten düştüğü izlenimi var. "Etraf kemiklerinde, kol ve bacaklarında, kemik kırığı var anlamına gelir" deniyor. Otopside kemik kırıkları tespit edilmiş. Omurilik kopması yüksekten düşmeyi düşündürüyor. Ani bir boyun hareketi ile kafasını bir yere çarpmış. İç organ yaralanması da var. Göğüs içinde çok fazla miktarda kan var. Kaburga kırıkları var. Bütün bunlar yüksekten düşmeye işaret ediyor. Gaz çarptı mı bilemem. Kafatası kemiğindeki yara, bu yüksekten düşmekle de olabilir. Sol omuzda, sol dirsekte, sol tarafına düşmüş gibi görünüyor. Birkaç metre yükseklikten düşerek olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca bir gaz kapsülüyle isabet alıp almadığını bilemiyorum. Bunlar yüksekten düşmekle uyumlu bilgilerdir.CHP'li Dudu: Ahmet'i akrep aracındaki polis vurdu

'Hoşgörü adası' Hatay 3. can kaybına ağlıyor

Ünlüler isyan etti: "Yeter artık, Ahmet Atakan'lar ölmesin!"


  http://www.radikal.com.tr/115013811501387

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  katiller - likapa

  bütün bunları bir fişek mi yaptı.chp li milletvekili dudu.sana sormak lazım bu bulgular yalan mı? hani panzerden ateş edilmişti.bu çocukların katilleri senin gibilerdir.onların önüne geçip millet size iktidar vermediği için gençleri ve illegal örgütleri kullanarak iktidar olmaya çalışıyorsunuz.iktidar sandıktan geçer.diktatörlük istiyorsanız esed'in yanına gideceksiniz, gerçi oraya da gidiyorsunuz ya, faydası olur mu bilmem.

  Refresh - Bratz

  Radikal yapma böyle haberler ne yapıyorsun sen yüksekten düşmek nedir bu kadar korkmana sebeb olacak insanlar olmamalı. Halkı kandırmaktan vazgeçin emir almayın gerçekleri lekelemeden anlatmanızı bekliyorduk sizden !

  KATİLLERİ KORUMAYA DEVAM MI EDECEKSİNİZ ? - ercan02

  Diye baslayan yorum hosuma gitti. Evet arkadas bu adamlarin cibiliyeti bu. Degilmiki MUSTAFA SUPHI ve 14 yoldasini Atatürk öldürtüp (Trabzonlu topal Osman) karadenize attiran, degilmiki Dersimi kana bulayan çoluk çocuk, yasli ve kadinlari magaralarda zehirleten, tarlalarda yakalanan analarin çocuklariyla birlikte süngüleyen yine Atatürk ve bu Devlet degilmiydi? Koçkiride binlerce insani gözlerini kirpmadan katleden bu Devlet degilmiydi? 1977 bir mayisinda insanlarin üzerine kursun yagdiran yine bu Devlet degilmiydi? 5,6 Eylülde istanbulda Rumlara karsi Progromu bu Devlet örgütlemedimi? Sayayimi daha Türkiye kürdistaninda 17bin insani bu Devlet "kayip" etmedimi? Dünyanin en barisçil eylemlerinde katledilen insanlarin arkasindan " Bunlar sitdete basvururken öldüler" diye bu ülkenin basbakani meydanlara çikmadimi? Ermenileri saymayacagim çünki o soykirimi Osmanli (tayipin o çok övündügü atalari) yaptigi için saymiyorum. Bu artik sözün bittigi yerdir.

  Körmüsünüz, yoksa vicdanınız mı öldü? - nitemtran

  Rapor ve raporun uzmanları tarafından değerlendirmesi var ki Radikal yayınlamış, okumuyor musunuz? Bu uzmanların uzmanlık alanları ne biliyo musunuz? Adli tıp profösörleri. Aklınıza, uzmanların Akepe taraftarı olduğu mu geldi? Ben birini iyi tanıyorum. Prof. Dr. Ümit Biçer. Akepe muhalifi ve sol görüşlü biridir. Buna da mı inanmadınız? Tamam, internet elinizin altında, üşenmeyin, beş dakikanızı alır, search edin ve çıkanlardan, yazılarından, demeçlerinden anlarsınız ne olduğunu görüşünün. Aklınız mı tutuldu, kör müsünüz yoksa vicdanınız mı öldü?

  Iste TRE nin iliri demokrasisi - ercan02

  Basbakan ne diyordu ölenler polise sitdet uygularken öldüler. Sitdet yasadisidir. Ama anayasamizda toplanma "özgürlügümüz" var. Protesto "özgürlügümüz" var. Iste basbakan Erdogan bu özgürlükleri kullanan insanlara sitdet yanlisi diyor. Anayasal hak iktidar için sorun oluyor. Bunun içinde insanlar devletin kolluk görevlileri tarafindan katlediliyorlar. Bu mantik sürdügü sürece daha çok insan katledilecekler. Iste TRE nin iliri demokrasisi.

  Ahmet Atakan'ı öldüren - Kör Kadı

  Otopsi yaparak neyin delili aranıyor ki? Ahmet'i öldüren polis sanki marifet yapmış gibi tivit atmış. O tiviti atanın peşine düşseler ya. Yoksa hep olduğu gibi Ahmet Atakan'ın davası kekiğe yayılıp mahşere mi bırakılacak. İnanın bu ülkenin yurttaşı olarak biz böyle şeyler yaşamayı hiç hak etmiyoruz. Bize bunları yaşatanlar dilerim en kısa zamanda Allah'ından bulurlar.

  KATİLLERİ KORUMAYA DEVAM MI EDECEKSİNİZ ? - irfanyal

  Bu ülkede neredeyse son 100 yıldır insanlar öldürülüyor ve katilleri bulunmuyor. Kimi katiller yetkililerin düzenledikleri yalan raporlarla aklanıyor, kimi katiller zaman aşımını bekliyor, çoğu kez de katil bilinse de yakalanmıyor. Bence katilini saklayan bir devlet yapısı, medeniyetten geride kalmaya, halkına karşı her zaman utanç duymaya ve bu kara lekeyi taşımaktan kurtulamaz. Katilini koruyan alçaktır. Saygılarımla