@ismailsaymaz

İşte Ahmet Atakan'ın ölüm tutanağı

İşte Ahmet Atakan'ın ölüm tutanağı
İşte Ahmet Atakan'ın ölüm tutanağı
Radikal, Ahmet Atakan'ın Antakya Devlet Hastanesi'nde yapılan ölüm tutanağına ulaştı. Tutanağı değerlendiren iki Adli Tıp uzmanı kesin olmamakla birlikte yüksekten düşmenin ölüm nedeni olabileceğini söyledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Ahmet Atakan'ın ölüm tutanağında kafatasının sol tarafından 6x5 santimetre çapında ancak bir darbe sonucunda oluşabilecek bir yara olduğu görülüyor. 


Kadıköy'de Ahmet Atakan için eylem


Ahmet Atakan’ın Antakya Devlet Hastanesi’ndeki ön otopsi tutanağı şöyle:

“Sol pariyetal arkada (kafatasının sol tarafı) etrafından 6x5 cm’lik alanda ekimoz bulunan kenarları kısmen düzenli, dudaklar arasında doku köprüleri bulunan, künt vasıfta yara mevcut olduğu görüldü. Kulakta kan akmakta olduğu görüldü. Sol omuz üstte ve dış yanda ekimozlu (morluk) sıyrık, sol dirsek dış yanda, sol kol altı dış yanda, sol dirsek arkada yer yer sıyrıklar bulunan ekimoz, sol el bileği iç yüzde üç cm’lik ekimozlu sıyrık, sağ dirsekte 7x2 cm’lik ekimozlu sıyrık, sağ dirsek iç yüzde 2x1 ve 1cm’lik ekimoz, sağ dirsekte 3x1,5 cm’lik sıyrık, lomber (omurga) sol arkada paravertebral (omurga) bölgede 11x2,5 cm’lik üst kısımda ekimoz, sağ dış malleolde (ayak bileği) 1,5 cm’lik ekimoz bulunduğu görüldü."


Ahmet Atakan nasıl öldü?

Tutanakta ayrıca Antakya Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahadele Ahmet Atakan’ın ciğerlerinden 1,1 litrelik kan boşaltıldığı ifade edildi.

Tutanağın ilgili bölümü şöyle:RAPOR İÇİN DEĞERLENDİRME: YÜKSEKTEN DÜŞME OLABİLİR
Hataylı Ahmet Atakan’ın hem ölü muayene tutanağını hem de otopsi tutanağını değerlendiren Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı ve Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nden Prof. Dr. Ümit Biçer ve Süleyman Demirel Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Serhat Gürpınar, eldeki bulguların “yüksekten düşme” ile uyumlu olduğunu, kafatasındaki kemik kırığının nedeninin araştırılması gerektiğini söyledi. Prof. Biçer, "Raporda, gaz fişeği yaralanmasını tarif eden bir lezyonun görülmediğini” vurguluyor. Radikal’in talebi üzerine raporları inceleyen iki uzman şunları söyledi:

Prof. Dr. Ümit Biçer: Verilere bakıldığı zaman ölüm nedeninin otopside belirtildiği şekilde genel beden travmasına bağlı geliştiğini söyleyebiliriz. Kafatasında kırık hatları, beyin kanamasından söz ediliyor. Göğüs boşluğundan, sağ ve soldan kan boşaltıldığı söyleniyor. Göğüs boşluğunda ciddi bir travma olduğu söyleniyor. Batın bölgesinde de yaralanmalar var. Bel bölgesinde omuriliğin koptuğunu söylüyorlar. Bu kadar ağır lezyonların oluşabileceği bir travma, yüksekten düşme veya bir ağır trafik kazası sonucu gelebilir. Bu tek başına ateşli silah yaralanmasının, ağzı fişeğinin oluştuğunu bir lezyon değil. Çok dikkatli bir olay yeri incelemesi yapmak gerekir. Ayrıca gaz fişeği yaralanmasını tarif eden bir lezyon tarif edilmemiş. Yüksekten düşme ihtimali öne çıkıyor. Vücutta kemik kırığı olduğunu gösteriyor. Göğüsteki kaburgaların kırılmış olabileceğini söylüyor . 

Prof. Dr. Serhat Gürpınar: Kesin otopsi raporunu görmeden bir şey söylemek güç fakat veriler şunları gösteriyor: Kafadaki arka bölümde künt vasıflı yaradan söz ediliyor. Ölüm nedeni yazısına göre, yüksekten düştüğü izlenimi var. "Etraf kemiklerinde, kol ve bacaklarında, kemik kırığı var anlamına gelir" deniyor. Otopside kemik kırıkları tespit edilmiş. Omurilik kopması yüksekten düşmeyi düşündürüyor. Ani bir boyun hareketi ile kafasını bir yere çarpmış. İç organ yaralanması da var. Göğüs içinde çok fazla miktarda kan var. Kaburga kırıkları var. Bütün bunlar yüksekten düşmeye işaret ediyor. Gaz çarptı mı bilemem. Kafatası kemiğindeki yara, bu yüksekten düşmekle de olabilir. Sol omuzda, sol dirsekte, sol tarafına düşmüş gibi görünüyor. Birkaç metre yükseklikten düşerek olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca bir gaz kapsülüyle isabet alıp almadığını bilemiyorum. Bunlar yüksekten düşmekle uyumlu bilgilerdir.CHP'li Dudu: Ahmet'i akrep aracındaki polis vurdu

'Hoşgörü adası' Hatay 3. can kaybına ağlıyor

Ünlüler isyan etti: "Yeter artık, Ahmet Atakan'lar ölmesin!"