İşte alkollü içkilerde yer alacak uyarı mesajları

İşte alkollü içkilerde yer alacak uyarı mesajları
İşte alkollü içkilerde yer alacak uyarı mesajları
TAPDK'nın, alkollü içki ambalajları üzerine konulacak uyarı mesajlarıyla ilgili tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), alkollü içki ambalajları üzerine konulacak uyarı mesajlarını belirledi. Söz konusu içkilerin ambalajları üzerinde artık 18 yaş , araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar ile "Alkol dostunuz değildir" yazılı uyarı mesajı yer alacak.

Buna göre, piyasaya arzına izin verilen alkollü içkilerin tabanı hariç iç ve dış ambalajlarında, belirlenen 3 adet grafik uyarı mesajı ve bir adet yazılı uyarı mesajı birlikte kullanılacak. Uyarı mesajı taşımayan alkollü içkiler, iç piyasaya arz edilemeyecek ve satılamayacak.

MESAJLAR GİZLENEMEYECEK
Uyarı mesajları, herhangi bir şekilde saklanamayacak, kapatılamayacak veya kesilemeyecek. Bandrol, pul ve benzeri ilaveler üzerine yazılamayacak. Uyarılar, sabit ve silinemez olarak basılmayacak. Rakam metni koyu, diğer kısımlar ilk harf büyük devamı küçük harflerle ve normal cümle şeklinde yazılacak.  Mesajlar doğrudan ambalaj üzerine, doğrudan ambalaj üzerine uygulanan çıkartmaların üzerine veya etiket üzerine uygulanacak, ambalaj üzerinde kolayca görülebilecek bir yere, açıkça okunabilecek ve beyaz üzerine siyah yazı olacak şekilde yerleştirilecek.

MESAJLARIN EBATLARI DA BELİRLENDİ

Uyarı mesajlarının yazı karakteri "Helvetica" olacak. Mesajlar normal, tek satır ve standart karakter aralıklarıyla yazılacak. Tebliğle uyarı mesajı toplam alanı ve her uyarı mesajlarının ebatları da belirlendi. Buna göre 100 cl'den daha büyük ambalaj hacmine sahip ürünler için toplam alan 26 santimetre kare olarak belirlendi. 18 yaş uyarılı mesajın taban uzunluğu 2 santimetre yüksekliği 1,8 santimetre, araba kullanımı ve hamilelikle ilgili uyarı mesajlarının çapı 2,1 santimetre olacak. 70-100 cl ambalaj hacmine sahip ürünler için toplam alan 18 santimetre kare iken 10 cl hacme sahip şişelerde bu rakam 9 santişmetreye kadar geriliyor. 

AMBALAJLAR 10 AY İÇİNDE UYGUN HALE GETİRİLECEK 

Alkollü içki ambalajları bugünden itibaren 10 ay içinde tebliğ hükümlerine uygun hale getirilecek. Tebliğ hükümlerine uygun olmayanlar, bu tarihten itibaren piyasaya arz edilemeyecek. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114565811456583

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  uyarı iyidir - labirent300a

  yasaklamadıkları sürece sorun yok bir zararı varsa bu zarar konusunda tüketici tabi ki de bilgilendirilmeli. ilacın yan etkisinin prospektüste yer almasından farksız bir durum. ama slogan kötü

  unutuldu mu ? yoksa görmemezlikten mi geliniyor? - bizeke

  çkinin hem haram hem de sağlık iiçin büyük bir tehlike olduğu bilinmektedir.Ancak en büyük tehlike internette oynanan kumardır. Bu konuya hiçkimsenin değinmemesi hayli düşündürücüdür.Zira içkiyi fazla içen sızar kalır ancak kumarda kazanma ihtirazı kaybettikçe artar.Bıu nedenlede cazinolar kapatarak kumarı önlemek istedik .çok büyük bir gelirden de mahrum kalma pahasına bunu geçekleştirdik..Ancak cazinolar şimdi evlerimizin içinde kuruldu. İsteyen kredi kartı ile paralı kumarı rahatlıkla oynuyor. Ancak sayın yöneticiler anayasal sorumluluk olarak gençleri içkiden men etmekten bahsediyor.Evlerin içindeki kumarhanelerden neden bahsetmiyor.Zannedersem kendileri ilgilenmediği için farkında değil.Danışmanları da farkında değilse takma adla herhangi bir cazinoya girsinler gerçeği görsünler.Bu yorum bir ihbar ve bilgilendirmedir. Dikkate alınacağını temenni ederim.Ancal Milli Piyango idaresindeki tüm şans oyunlarının da kumar olduğu diin hocaları tarafından da kabul edilmektedir.Bu nedenle bu konuda içkiden çok daha fazla duyarlılık gösterilmesi gerekir

  BU YETMEZ - pispor

  birincisi alkol sağlık açısından zararlı (kırmızı şarabı saymıyorum)yarım çay bardağı alkolün beyinde hücre öldürdüğünü kaç kişi biliyor bu ülkede.