İşte bildiri: Meclis'te olgunlaştırılsın

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan MGK toplantısı sabah 9.30'da başlayıp 4.5 saat sürdü.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan MGK toplantısı sabah 9.30'da başlayıp 4.5 saat sürdü. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral
İlhami Erdil ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin 30 Ağustos'tan itibaren emekliye ayrılacak olmaları nedeniyle kurul üyelerine veda etti. MGK Genel Sekreteri Orgeneral Cumhur Asparuk'un yanı sıra bu görevi bugün devralacak olan orgeneral Tuncer Kılınç da toplantıya
'gözlemci' olarak katıldı. MGK Genel Sekreterliği, kuruldan çıkan sonuçları, şu bildiri ile duyurdu:
1. MGK 21 Ağustos 2001 tarihinde sayın Cumhurbaşkanı başkanlığında Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Kurul Üyesi Bakanlar, Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanı ve MGK Genel Sekreteri'nin iştirakleriyle Çankaya Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde aylık olağan toplantısını yapmıştır.
Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, H. Hüsamettin Özkan ve Mesut Yılmaz da katılmış, gündem konularıyla ilgili olarak Devlet Bakanı Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay toplantının bir bölümüne iştirak etmiştir.
İç ve dış tehditler, Güneydoğu...
2. Toplantıda; geçen bir aylık döneme ait güvenlik ve istihbarat raporları ışığında ülke güvenliğine yönelik yasadışı irticai, bölücü ve yıkıcı faaliyetlerle organize suç örgütlerine karşı yürütülen mücadele sonuçları değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin sorunlarının süratle çözümü amacıyla uygulamaya konulan Eylem Planı'nda öngörülen tedbirlerin gerçekleşme durumu da gözden geçirilmiştir.
3. Toplantıda ayrıca; dönemin önem arz eden ve Türkiye'nin güvenliğini yakından ilgilendiren dış politik gelişmeler de değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Orta Asya ve Kafkaslar'daki Türk cumhuriyetleri ile ilişkilerimiz konusunda hazırlanan raporlar görüşülerek, bu bölgedeki kardeş ülkelerle ilişkilerimizin her alanda daha da ileriye götürülmesi için alınacak tedbirler üzerinde durulmuştur.
4. Diğer taraftan toplantıda, bir bölümü Avrupa Birliği'ne üyelik bağlamında hazırlanan Ulusal Program'da öngörülen önlemlerle de örtüşen Anayasa değişikliği önerilerinin olgunlaştırılarak TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi temennisi dile getirilmiştir.