İşte Bizans'ın hayvanları

İşte Bizans'ın hayvanları
İşte Bizans'ın hayvanları

Türkiye ’de ilk kez açılan arkeolojik kazılarda çıkarılan hayvan iskeletlerinin sergilendiği Osteoarkeoloji Müzesi, Marmaray kazılarından elde edilen bulgulara da ev sahipliği yapacak. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Onar, 2004’te başlatılan kazı çalışmaları sırasında çıkarılan kemikleri incelediklerini söyledi. Kazı faaliyetinin 58 bin metrekarelik alanda yapıldığını ifade eden Onar, “Şu ana kadar 60 binin üzerinde kemik incelemesi yaptık” dedi.

‘İlk kez görüyorum’

Kazı alanında, 8 bin 500 yıl öncesine kadar giden buluntulara ulaşıldığını söyleyen Prof. Onar, “Şu ana kadar elde ettiğimiz sonuçlarda, Bizans’ta hayvanlarla insan arasındaki bağın yoğun olduğunu belirledik. Yıllardır kazı çalışmalarına katılıyorum ancak hayvan kemiklerinin bu kadar fazla olduğu bir alana rastlamadım. İnanılmaz bir hayvan popülasyonuna rastladık. Sadece kedigiller dediğimiz aslan, kaplan türünün dışında birçok hayvan kemikleriyle karşılaştık. En ilginci bu” diye konuştu. Müze , 30 Nisan’da Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet tarafından açılacak.

Filden maymuna kadar 54 tür

Kazı alanında geyikten yabankeçisine, filden caretta caretta kaplumbağasına kadar 54 türe ait kemiklere ulaşıldı. Kemikler, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Osteoarkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.