İşte böyle öldüler

Adli Tıp raporu
'Mahkûmları F tipine nakledip ölüm oruçlarını
bitirmek' için geçen yıl sonunda yapılan operasyonlara ilişkin gerçekler iyice su yüzüne çıkıyor. Adli Tıp'a göre, ölen 29 kişiden 10'u kurşunla, üçü zehirlenerek, biri darpla, biri de kafasına gaz bombası saplanarak can vermiş.
Kendini yakanlar
Mahkûmlar, operasyondan sonra alınan savcılık ifadelerinde, 10 kişinin kendini yaktığını ifade etmişti. Ümraniye Cezaevi'nde kendini yakan Ahmet İbili'nin asıl ölüm nedeninin, dördü öldürücü bölgeye olmak üzere, vücuduna isabet eden sekiz kurşun olduğu da tespit edildi.
Kuşkulu nokta
Adli Tıp uzmanları, Çanakkale Cezaevi'nde yaşamını yitiren jandarma eri Mustafa Mutlu'nun ölümüne yol açan merminin, Ümraniye'de can veren Nurettin Kurt gibi, 'yüksek kinetik enerji'li, yani tutuklularda bulunmayan silahtan çıkmış olabileceğini de söyledi.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - 'Hayata Dönüş' operasyonları sırasında hayatını kaybeden 29 tutuklu ve hükümlünün yapılan otopsilerinin sonuçlarına göre 10 tutuklu ve hükümlünün kurşunlama,
üçünün zehirlenme, birinin darp ve birisinin de kafasına gaz bombası saplanması sonucu öldüğü belirlendi.
Hayatını kaybeden ikisi asker 31 kişinin otopsi raporlarına göre ölüm nedenleri şöyle sıralandı:
Bayrampaşa Cezaevi'nde ölen 12 kişiden beşi kurşunlama, beşi yanma ve zehirlenme ve ikisi de zehirlenme sonucu öldü. Çanakkale Cezaevi'nde hayatını kaybeden dört tutuklunun ölüm nedenleri, birinin yanma, birinin darp, diğer ikisinin de kurşunlama ve kafasına gaz bombası saplanması sonucu beyin kanaması olarak belirlendi. Cezaevindeki operasyonda bir asker de kurşunlama sonucu öldü.
Ümraniye Cezaevi'nde hayatını kaybeden yedi tutukludan beşi kurşunlama, ikisi yanma ve biri de zehirlenme sonucu öldü. Kurşunlanarak ölen askeri öldüren silahın ise tutuklularda bulunmadığı ortaya çıktı.
10 kişi kendini yaktı
Operasyonlarda yanarak hayatını kaybeden 14 tutuklu arasında bulunan beş kadının ise Adli Tıp uzmanlarının bilirkişi raporları doğrultusunda kendilerini yakmadığı şüphesi ortaya çıkmıştı. Cezaevlerindeki tutuklular, operasyondan sonra savcılıklara verdikleri ifadelerde, 10 tutuklunun kendini yaktığını söylemişti. Ümraniye Cezaevi'nde Ahmet İbili isimli tutuklunun kendini yakmasına karşın ölüm nedeninin dördü öldürücü bölgeye olmak üzere vücuduna isabet eden sekiz kurşunla gerçekleştiği de belirlendi. Bayrampaşa Cezaevi'nde kendini yakan Fırat Tavuk da aynı şekilde kurşunlanarak öldü.
Jandarmaları kim vurdu?
Operasyonlarda Ümraniye Cezaevi'nde ölen jandarma eri Nurettin Kurt'un tutuklular tarafından kullanılan silahlarla öldürülmediği belirlenirken, Çanakkale Cezaevi'nde iki ateş arasında kaldığı düşünülen, ölen jandarma eri Mustafa Mutlu'nun hayatını kaybetmesine neden olan kurşunun ise vücudunu delip çıktığı belirlendi. Adli tıp uzmanları, vücudunda tutuklulara ait olduğu ileri sürülen tabancalardan birinden çıktığı belirlenen bir mermi çekirdeği de bulunan Mutlu'nun, ölümüne neden olan merminin Kalaşnikof ve G-3 gibi silahların tanımlandığı 'yüksek kinetik enerji'li bir silahla atılmış olabileceğini söyledi.
***
Bayrampaşa Kapalı Cezaevi
12 tutuklunun otopsi sonuçlarına göre, bunlardan beşi kurşunlama, beşi yanma ve zehirlenme, ikisi zehirlenme nedeniyle öldü.
Nilüfer Alcan: Duman soluması ve karbonmonoksit zehirlenmesi.
Gülser Tuzcu: Yanma, duman soluması ve karbonmonoksit zehirlenmesi.
Seyhan Doğan: Yanma, duman soluması ve karbonmonoksit zehirlenmesi.
Şefinur Tezgel: Yanma, duman soluması ve karbonmonoksit zehirlenmesi.
Özlem Ercan: Yanma, duman soluması ve karbonmonoksit zehirlenmesi.
Yazgülü Güder Öztürk: Yanma, duman soluması ve karbonmonoksit zehirlenmesi.
Aşur Korkmaz: Kendini yaktı. Ölüm nedeni yanık, duman soluması ve karbonmonoksit zehirlenmesi.
Fırat Tavuk: Kendini yaktı. Ölüm nedeni ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı iç organ delinmesinden gelişen iç kanama.
Murat Ördekçi: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı gelişen iç kanama.
Ali Ateş: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı iç organ ve büyük damar delinmesinden gelişen iç kanama.
Mustafa Yılmaz: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı iç organ ve büyük damar delinmesinden gelişen iç kanama.
Cengiz Çalıkoparan: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı etraf kemik kırıklarıyla mütefarık büyük damar delinmesinden gelişen dış kanama. Yanı sıra vücudun çeşitli yerlerinde darp ve cebir izleri ile kesik yaraları da mevcut.
***
Ümraniye Cezaevi
Ahmet İbili: Kendini yaktı. Ateşli silah mermi yaralanmasına bağlı kafatası, yüz kemikleri, omur ve kaburga kırıkları ile mütefarık beyin kanaması sonucu öldü. Vücudunda dördü öldürücü bölgede olmak üzere sekiz mermi bulundu.
Rıza Poyraz: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı iç kanama. Yanı sıra vücudunda darp ve cebir izleri bulundu.
Ercan Polat: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı büyük damar delinmesinden
gelişen dış kanama.
Alp Ata Akçayöz: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı iç ve dış kanama.
Umut Gedik: Akciğer ödemine bağlı solunum yetmezliği sonucu zehirlenerek ölüm.
Haydar Akbaba: Yanma sonucu ölüm.
Muharrem Buldukoğlu: Yanma sonucu ölüm.
Jandarma eri Nurettin Kurt: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu ölum. Kurt'un 'yüksek kinetik enerji'li bir silahla vurulduğu ancak tutuklulardan ele geçirildiği ileri sürülen beş tabancanın bu tür silahlar kapsamına girmediği belirlendi.
***
Diğerleri
Ceyhan Cezaevi'nde Halil Önder kendisini yakması sonucu öldü.
Uşak Cezaevi'nde Yasemin Cancı ile Berrin Bıçkılar, kendilerini yakmaları sonucu öldü.
Bursa Cezaevi'nde Murat Özdemir ve Ali İhsan
Özkan kendilerini yakmaları sonucu öldü.
Çankırı Cezaevi'de Hasan Güngörmez kendisini
yakması sonucu öldü.
***
Çanakkale E Tipi Cezaevi
İlker Babacan: Başa soldan giren göz yaşartıcı gaz bombasının kafatasını kırması ve beyin kanaması.
Fahri Sarı: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı iç kanama.
Sultan Sarı: Muhtemelen 4 cm. çaplı künt bir cismin süratle güğüs ön duvarına vurulması sonucu göğüs kafesinin kırılması.
Fidan Kalşen: Kendini yakması sonucu öldü.
Jandarma eri Mustafa Mutlu: Ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı olarak gelişen dolaşım ve solunum yetmezliği ve kan kaybı sonucu öldü. Vücudunun sağ ve sol koltuk altlarına iki mermi isabet eden Mutlu'nun ölümüne neden olan mermi çekirdeğinin vücudu delip çıktığı belirlendi. Mutlu'nun vücudunda bulunan merminin tutuklulara ait tabancalardan birine ait olduğu belirlenirken, Adli Tıp
uzmanları ise mermilerin giriş yönüne doğru iki ateş arasında kaldığı düşünülen
Mutlu'nun ölüme neden olan merminin 'yüksek kinetik enerji'li bir silahla atılmış olabileceğini söyledi.