İşte demokrasi paketinin içeriği

İşte demokrasi paketinin içeriği
İşte demokrasi paketinin içeriği
Başbakan Erdoğan bugün saat 11'de demokrasi paketini açıklayacak. Paketin içeriği de büyük oranda belli oldu.

Başbakan Erdoğan uzun zamandır beklenen demokrasi paketini bugün açıklayacak. Pakette azınlıklar ve Kürt sorunuyla ilgili kapsamlı reformlar çıkması beklenirken Heybeliada ve Alevilere yönelik maddeler son anda paketten çıkarıldı. Bu konuların daha sonra ayrıntılı olarak ele alınacağı öğrenildi.

İşte paketten önemli detaylar:

‘Anadilde Mektebi Sultani’ modeli
Anadilde eğitim için Anayasa'nın 42. Maddesi'nin değiştirilmesi gerekiyor. Hükümet buun yerine 5580 sayılı Özel Öğretim Yasası’nı değiştirecek, özel okullarda başta Kürtçe olmak üzere anadilde eğitimin önü açılacak. Aslında model hali hazırda Galatasaray , Alman Lisesi ya da Robert Kolej gibi okullarda uygulanıyor.

W, Q, X yasağına ‘cezasızlık’ formülü
Paket Latinize Kürtçe alfabe için elzem olan W, Q ve X harflerinin kullanılmasını sağlayacak. Ancak bu bu harflerin alfabeye girmesi söz konusu değil.

Formül şöyle: TCK madde 222’ye göre bu harflerin kullanılması 2-6 ay arasında hapis cezasını gerektiriyor. Bu kalkacak.

Jandarma TSK’dan ayrılıyor
Yıllardır konuşulan ama hep bir fantezi olarak kalan Jandarma’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması sağlanacak. Jandarma rütbe, sicil ve kadro olarak Genelkurmay’dan alınacak.

Başörtüsüne tam serbesti
Kkamuda başörtüsüne engeller kaldırılıyor. Aslında kamuda başörtüsünü yasaklayan bir kanun yok. Yasaklar, 12 Eylül cuntasının Kenan Evren'in talimatıyla hazırladığı 16 Temmuz 1982 tarihli kılık kıyafet genelgesine yaslanıyor.

Azınlık vakıfları
Azınlık mallarının iadesini engelleyen Vakıflar Yasası'ndan kaynaklanan kısıtlamalar kaldırılacak. Ancak üçüncü şahıslara geçen malların iadesine ilişkin hüküm olup olmadığı bilinmiyor.
Mor Gabriel kilisesinin iadesi
Mardin Midyat'taki Mor Gabriel Ortodoks Kilisesi statüye kavuşturulup, Süryani cemaatine devredilecek.
Fakat, kilisenin “mahkeme kararı”yla üçüncü şahıslara geçen mülklerinin iadesinin nasıl sağlanacağına ilişkin bir bilgi yok.

Seçim barajına üç seçenek
Kamuoyundan ve diğer partilerden gelecek desteğe göre üç sistemden biri kabul edilecek:
1-Dar bölge sistemi. Türkiye 'nin 550 seçim bölgesine ayrılmasını öngörüyor. Baraj sıfırlanıyor. Bu, Başbakan Erdoğan'ın tercihi.
2-Daraltılmış bölge. Milletvekili sayısına göre seçim bölgelerini 3-5 milletvekiline göre bölünmesini esas alıyor. Baraj yüzde 5 oluyor.
3-İkisinden biri seçilmezse, mevcut mevzuatla seçime gidilecek.

BDP ’ye hazine yardımı geliyor
Genel seçimlerde yüzde 7 oy alan partilere sağlanan hazine yardımı, artık yüzde 3 oy alana da verilecek.

Üç sembol isme iade: Dersim, Norşin ve Tillo
Devletin kanunla verdiği Tunceli yerine Dersim ismi kullanılacak. “Aydınlar” haline getirilen Tillo ve “Güroymak” olurak değiştirilen Norşin isimleri iade edilecek.

Eylemciye ‘mükerrer’ cezalar temizleniyor
Eylemlerde, Türk Ceza Yasası, Terörle Mücadele Yasası ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'nda yer alan, sanığın aynı fiilden birden çok defa cezaya çarptırılmasını sağlayan düzenleme yeniden ele alınıyor. Düzenleme özellikle KCK sanıklarını ilgilendiriyor.
Nefret suçları

Kişilerin din, mezhep ve etnik köken nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Başta Roman yurttaşları ilgilendiren ve yasalarda ayrımcı bir düzenleme olarak yer alan hükümler kaldırılacak.

PAKETTEKİ ‘YOK’LAR
Heybeliada son anda çıktı
Son dakika değişikliğiyle Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması paketten çıktı. Konu daha sonra ele alınacak.

Alevilere özel paket
Pakette aslında Aleviler de olmayacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başkanlığında Alevilerle ilgili başka bir çalışma yürütülüyor. Çalışma bu paketten sonra gündeme gelecek.


  http://www.radikal.com.tr/1153164115316417

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Moby Dick - caglarkarademir

  Demek yine bana hüsran Bana yine hasret var Yine bana esmer günler düştü eyvah Yine bana hüsran bana yine hasret var Yine bana esmer günler düştü ....

  nasıl alırsınız - consensus

  demokrasiyi nasıl alırsınız efendim?alacarte,tablotmu yoksa açık büfe mi verelim yada menüyü biz belirleyelim siz secin yediğinizi beğenmezseniz paranızı iade edemiyoruz eğer zehirlenirseniz acil servisler ücretsiz bu arada menümüz sürekli değişken bir menüdür kimbilir belki birgün ama birgün o isteğiniz menüyü sunacak birilerini bulursunuz elbet,umut edin ,edin edin iyidir umut...

  Başörtüsü siyasal simge olmaktan çıkar mı - mutlua

  Özgürlük adımı olarak bu yasağı kaldırmak toplumun başka kesimlerine ayrımcılık getirecekse birilerini ötekileştirecekse bu zarar getirir. Aynı zamanda dünyanın bir tarafında kanunen siyasal simge olarak kabul edildiği ve öyle muamele gördüğüne göre bizden özgürlükte ileride olan toplumlarda bu tecrübe elbette vardır. Yurtışında faşist saldırılara uğrayan vatandaşlarımız bu ayrımcılığı iyi tanırlar. Bir şeye serbesti getirirken diğerinin çekincesini görmezden gelmek ilerlemek değildir. Okullara seçmeli din dersi getirmek gibi bu da tercihle gelen ayrımcılığı besler. Laik devlet hiçbir dinin adına serbesti getirmemelidir.

  başbakan kayserilimi ne... - arin-arin

  yahuu madem bi değişiklik olmayacak bu kadar şatafat neye anlamadım. yok efendim başbakan kendisi açıklayacakmış da bilmem kaç dilde yayın yapılacakmış da. gördüğünüz gibi başbakan anayasayı boyayıp yeniden satmak istiyor. üzgünüm sayın başbakan ama bu seferki yenilebilir gibi değildi. OLMAMIŞ.

  at martini de bre Hasan dağlar inlesin !! - selseckin

  Çözüm paketi diye sunulan masalları çocuklar dinlesin...Seçim sistemi önerisinden başka yeni ne var ?? Bu öneriler de 1960 sonrası seçim sistemlerinden alıntı...Heyhat, boşuna yaz beklemek...!

  Pakette domates biber var... - serseriser

  Yasalarda demokratik hakların kullanılma, eylem ve protesto özgürlüğü var... Kullanabiliyormusunuz?... En basit konuda bir basın açıklaması bile sert yöntemlerle engellenen bir ülkede yasalar uygulanmadıktan sonra paketler ne işe yarar... Bu ülkedeki tek yasa, tek adamın ağzından sözlerdir... Eğer kürtler için birşeyler yapılıyor görünüyorsa, bu tek adamın seçim öncesi PKK korkusundandır... Kafasında Osmanlı hayali olan bu tek adam, hem de kendi sınırları içinde yetkisini başkalarıyla paylaşır mı?... Kendi partisiyle bile paylaşmayan bu adama güvenip kimse hayal kurmasın...

  "PAKET" ini alda Git - hg1962

  Anlasilan Bu paketten yine 2 Paket Makarna 5 Paket Komur cikacak.