İşte diyaspora Türkleri

İşte diyaspora Türkleri
İşte diyaspora Türkleri
Artık ne işçi ne de göçmenler. Yüzde 57'si 21 yıldan fazladır Avrupa'da. Yüzde 20'ye yakını Avrupa doğumlu. Avrupa'da sola, Türkiye'de ise muhafazakâr ve merkez sağ partilere oy veriyorlar. Çoğu Türkiye'ye dönmeyi düşünmüyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Avrupa ’da yaşayan 5 milyon Türkiye kökenli üzerine ilk kez yapılan kapsamlı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. 50 yıl önce ‘işçi’ olarak Avrupa’ya adım atanlar ‘diyaspora’ olma yolunda. Çoğunluk iki ülkede birden yaşamak istiyor. Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO), mart ayında ‘Euro-Turks-Barometre’ Araştırması yaptı. HUGO Müdürü Doç. Dr. Murat Erdoğan’ın başkanlığındaki ekibin yaptığı araştırma Türklerin 100 bin kişiden daha fazla bulunduğu altı AB üyesi ülke (Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, Belçika, Avusturya), Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İsviçre’de gerçekleştirildi. Araştırma için 22 bin 99 hane içinden tespit edilen 14 yaş ve üstü 2634 kişi seçildi.
YARIM ASIRLIK DEĞİŞİM: İlk olarak 1960’larda çalışma amaçlı giden Türkiye kökenliler yarım asırı geride bırakırken Avrupa’nın ayrılmaz parçası haline geldiler. Avrupa’da 3 milyonu Almanya’da, toplam 5 milyon Türkiye kökenli bulunuyor. Türkiye kökenlilerin yüzde 90’ı 11 yılı, yüzde 57’si ise 21 yılı aşkın süredir buralarda yaşıyor. Yüzde 13-20’si ise Avrupa ülkelerinde doğdu. HUGO Müdürü Murat Erdoğan’a göre, “Nüfusun yarıdan fazlası Avrupa Birliği vatandaşı. Göçmen Türkler artık işçi değil Türk diyasporası olarak değerlendirilmeli”.
ENTEGREYİZ: Yüzde 82.5’lik bir bölüm kendisini bulunduğu topluma entegre görüyor. Çoğunluk yaşadığı ülkede kendisini ‘evinde’ hissediyor.
BİRDEN FAZLA SİYASİ KİMLİK: Yaşadıkları ülkelerdeki siyasi tercihleri ile Türkiye’deki tercihleri arasında büyük fark var. Yaşadıkları ülkelerde sol, sosyalist, yeşillere oy veren insanlar Türkiye’de ise muhafazakâr ve merkez sağ partileri tercih ediyor. Erdoğan, bu farklılığı şöyle açıklıyor: ”Bu durum trans-nasyonal göçmen psikolojisi ve ihtiyaçları ile açıklanabilir. Ama aynı zamanda bireylerin birden fazla siyasi kimliğe aynı anda sahip olabileceğini de gösterir. Bu bir çelişki değil, rasyonel bir tercihtir.”
SANDIĞA GİDECEKLER: Avrupa’da yaşayanlar artık bulundukları ülkelerde oy kullanabilecekler. İlk uygulama önümüzdeki seçimlerde olacak. Sadece bir yerde oy kullanırlarsa tercihlerinin neresi olacağı soruldu. Yüzde 26’sı ‘Türkiye seçimleri’, yüzde 12’si ise ‘yaşadıkları ülke’ şeklinde cevap verdi. Yüzde 74’ü Türkiye seçimleri için sandığa gidecek.
AVRUPA’DA KALICILAR: “Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye’ye yerleşmeyi düşünür müsünüz?” sorusuna yüzde 22 “Kesinlikle yerleşmem”, yüzde 23 “Belki yerleşirim”, yüzde 15 “Her iki ülkede yaşarım” karşılığını verdi. Sonuçta yüzde 70’e yakın oran kendisini kalıcı görüyor.
TÜRK’ÜZ AMA ÇOKKÜLTÜRLÜLÜĞE AÇIĞIZ: Çalışma diyasporalaşmanın ipuçlarını verdi. Avrupa’da kalıcılık artmasına karşın, Türkiye’ye aidiyet ve Türklüğe aidiyet vurgusu güçleniyor. Türkler çoklu kültürel aidiyete açık olduklarını da söylüyorlar. Deneklerin yüzde 34’ü kendisini ‘Türk-Müslüman’, yüzde 7’si ise ‘hem Türk hem Alman’ olarak tanımlıyor.
AYRIMCILIĞA UĞRUYORUZ: Avrupa’da ayrımcılık yapıldığı algısı yaygın. Ayrımcılığa uğramayanlarda bile bu ‘algı’ gözlendi. Avrupa’da ayrımcılık olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 70’leri buluyor. İslamofobi olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 80.
AB’YE SOĞUKLAR: Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine mesafeliler. Bu sonuçta, Avrupa’yı sarsan mali krizin ve Türk ekonomisindeki olumlu gelişmelerin etkisi olduğu sanılıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1128671112867113

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sadece onlar mı? - diğer yaşam formu

  Avrupa'da yaşayan Türklerin (Araştırmada Kürtlerin dışarıda bırakıldığını görüyoruz. Diğer türlü sonuçların başka çıkması gerekirdi) orada sol, Türkiye'de sağ partileri desteklemeleri doğrudur, ki, bunların ezici çoğunluğu kırsal kesimden gelmektedir ve bu Türkler burada bazı yorumcuların belirttiği üzere, Türkiye'deki sol partiler sağcı, ulusalcı, milliyetçi vs olduğundan dolayı yurtdışında yaşayanlar tarafından tercih edilmemesi gerçek değildir. Aslında bu önermenin kendisi gerçek değildir. Bu iddia sadece Kürtçülere, liberallere ve dincilere aittir. Şayet Türkiye'deki sol partiler bu şekilde milliyetçi, sağcı vs olarak görülse idi, Avrupa'da yaşayan Türklerin de Türkiye'deki o partileri desteklemeleri gerekirdi. Ama sadece Avrupa'da sade şekilde yaşayan Türklerin tercihi bu şekilde değil ki. Türk kökenli olarak sol partilerde, Yeşillerde milletvekili olanlar ya da o partilerde aktif siyasette bulunanların hepsi de Türkiye'deki sağ ve muhafazakar partileri desteklemektedirler (Türk veya Kürt; BDP'nin sosyalist ya da sol bir parti olmadığını kendileri ve destekçileri Radikal'de yeri geldiğinde belirtmişlerdir ve bu olumlu puanlarla desteklenmiştir). Hadi bakalım atayistler bunu da açıklayın.. (ipucu vereyim; bu tür sol partilerde tutunabilmek için, siyasi kariyer için bu anlayışı göstermek şarttır. Bkz. Ozan Ceyhun. Farklı bakış gösterdiği için kaybolup gitti)

  Kim ne yaparsa kendine yapar - fkont

  Diyaspora Türkleri nedir: Kendilerine yapılmasını istemediklerini her şeyi başkalarına yapılmasını normal gören iki yüzlü insanlara denir. Benim de onlara tavsiyem şudur Her kim ne yapıyorsa bilsin ki kendisine yapıyordur.

  Arastirma ayna gibi.... - Pumukel

  Arastirma tamamen gercek. Bende o insanlar arasindayim. Buradaki sol ve Türkiyede sag egilimli partiye oy vermemizin sebebi: bize sahip cikip isteklerimizi yerine getirdikleri icin. Ama kesin dönüs yapmak isteyenler sanirim daha fazladir.Artik Türkiye daha özgür ve daha rahat yasanabilir bir Ülke

  İki yüzlü anlayış... - serseriser

  Avrupa'da kendileri için istedikleri rahatlık ve özgürlüğü, Türkiye'de başkaları için istemeyenler bulundukları ülkede ayrımcılığa tabi tutulmaktan şikayetçiymiş... Sen gel de AKP'li ve diğerleri şeklindeki ayrımcılığı kendi ülkende gör...

  Poli-tika tika tik tika tika - Mevan-misafir

  Bu haberi okurken, Türk kardeşlerimizin ne kadar seviyeli, dürüst ve insani davrandıklarını bir kez daha görüyoruz. Görüyoruz ki, Jivkov Diktatoryasının; Türkiyede de on yıllar, hatta yüz yıl boyunca uygulanmya çalışılan Asimilasyon girişimi sonucunda, TIPKI TÜRKİYEDE DE UYGULANMAYA ÇALIŞILAN A-Sİ-Mİ-LAS-YON girişimine paralel olarak, isimleri bile değiştirilen ve Bulgarlaştırılmaya çalışılan Türkler için bütün Türkiye (Aynı zulmü gören Kürtler bile)halkının gösterdiği tepkiyi, malesef kürtler için zerresini göstermediler. Ama gel gör ki Avrupada SOSYAL DEMOKRAT ve solcu partileri destekliyorlar. Kendilerince müthiş PO-Lİ-Tİ-KA cılar. Yesinler... POLY-(Çok) TİKA (Yüz). türkçede is İKİ YÜZLÜ olarak tabir ediliyor. Yani bize İki yüz yeter... Haksızmıyım,? Yorum sizin. Cemil

  - momentum

  Yorumcu Rast23 doğru yazmış; tam oran ne kadar bilmiyorum ama Avrupa'daki Türkiyelilerin önemli bir bölümü Kürtler. Viyana'da Tuncelililere, Stockholm'de Kulu'lulara sık rastlanıyor mesela. Ayrıca Alevilerin de oranı bilinse, ilginç sonuçlar ortaya çıkar. Avrupa'ya göçün son 10-20 yılda kazandığı politik veçhe göz ardı edilmemeli. (Zaten çalışmak ve karın doyurmak için Avrupa'ya gitme dönemi bitti.) Türkiye'deki toplum çoğunluğuna bir şekilde ait hissetmeyen, marjinde olduğunu düşünen gruplar için Avrupa bir yaşam alternatifi olmuş durumda. Tabii bunda, on yıllardır popüler bir üçüncü dünya söylemi olan "bu ülkeyi bırakmak, medeniyete gitmek" vurgusunun etkisi de unutulmamalı. Bununla bağlantılı olarak, Avrupa'ya yerleşen Türkiyelilerin (ve diğer üçüncü dünya göçmenlerinin) bir kısmında bu nedenle "Türkiye'nin terk edilerek ülkeden öç alındığı" şeklinde bir duygunun varlığını görmek mümkün. Kesinlikle dönmem diyen %22'nin bu grup olduğu düşünülür. Siyasi tercihteki çelişkiye gelince, bu normal: Avrupa'da sol, sosyalistler ve sosyal demokratlar, iktidara talip ciddi "merkez" partileridirler. Türkiye'ye gelince iş değişiyor. Türkiye'de merkez "sol" yok. Sol'un bütün formları aşırı ve marjinal. Sol partiler Türkiye'de ciddi iktidar alternatifi değiller. Ancak mezhep, etnisite ve ideoloji temelli olarak oy alabiliyorlar. Yurt dışı Türk seçmenlerinin oylarında bir zamanlar ANAP ve şu andaki AKP gibi misyon partilerinin oy dağılımı, yurt içindekinden bir % 10 kadar yüksek seyretmiştir.

  Göcmen Türkiyeliler - mataman

  Avrupadaki göcmen Türkiyeliler hiristiyan Demokrat ve liberaller tarafindan Kücük görülüp horlandiklari icin oylarini Sosyal Demokrat ve Yesillere verirler. Türkiyede kendine sosyal Demokrat diyenler aslinda pantürkist fasistler olduklarindan bu insanlardan asla oy alamazlar