İşte dünyanın en zeki insanı: Ulrich Voigt

İşte dünyanın en zeki insanı: Ulrich Voigt
İşte dünyanın en zeki insanı: Ulrich Voigt

Ulrich Voigt (sağdan üçücü) ve Mehmet Murat Sevim (sağdan dördüncü).

Bu yıl 18'incisi Antalya'da düzenlenen Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası'nda dünyanın en zeki insanı Alman Ulrich Voigt seçildi. Türk Mehmet Murat Sevim, dünyanın en zeki üçüncü insanı oldu. Zeka oyunları şampiyonasında, ülkeler sıralamasında Almanya dünya şampiyonu oldu.Mehmet ÇINAR

BU yıl 18’incisi Antalya’da düzenlenen Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’nda dünyanın en zeki insanı Alman Ulrich Voigt seçildi. Türk Mehmet Murat Sevim, dünyanın en zeki üçüncü insanı oldu. Zeka oyunları şampiyonasında, ülkeler sıralamasında Almanya dünya şampiyonu oldu.
Bu yıl 18'incisi düzenlenen Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası, 27 ülkeden 200 katılımcıyla Antalya'da yapıldı. Kıyasıya rekabetin olduğu şampiyonada, finalde yarışan ülkelerden ABD, Almanya, Japonya ve Çek Cumhuriyeti arasında nefes nefese bir mücadele yaşandı. Yarı finale kalan Almanya ve ABD arasında, gülen taraf Almanya oldu ve takım finallerinde birinciliği kazandı. Şampiyonanın ilk gününden itibaren takım olarak birinciliği elden bırakmayan Almanya Beyin Takımı, toplamda 12 bin 182 puanla dünya şampiyonu olmayı başardı. Ülkeler sıralamasında 10 bin 843 puanla ABD ikinci, 9 bin 902 puanla Japonya üçüncü sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl takım olarak dünya dokuzuncusu olan Türk Beyin Takımı ise bu yarışmayı 8 bin 431 puanla sekizinci sırada tamamladı ve bugüne kadarki en büyük başarısını elde etti. 27 ülkenin katılımı ile yapılan şampiyonada İsrail ise 160 puanla yarışmanın sonuncusu oldu.


NEFES NEFESE ÇEKİŞME

Ülkeler sıralamasının tamamlanmasının ardından Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’nın finaline geçildi. Finalde Almanya’dan Ulrich Voigt, Türk Beyin Takımı’ndan Mehmet Murat Sevim, Slovakya’dan Peter Hudak ve Japonya’dan ise Hideaki Jo yarıştı. 5 sorulu final yarışması saat 18.30 sıralarında başladı ve yarım saat süreli yarışmada Alman Ulrich Voigt’ın bir sorusunun cevabı hakemi tarafından yanlış değerlendirildi. Hakem hatasının fark edilmesi üzerine final yarışması tekrarlandı. Bireysel finallerde ise, Alman Ulrigh Voight birinci olurken, Slovakya’dan Peter Hudok dünya ikincisi, Türk Beyin Takımı’nın gururu Mehmet Murat Sevim, dünyanın en zeki üçüncü insanı oldu. Finalleri Japonya’dan Hideaki Jo ise yarışmayı dördüncü sırada tamamladı.
Son 10 yılda sekizinci kez dünyanın en zeki insanı olmayı başaran Alman Ulrich Voight, kendisini harika hissettiğini ve çok mutlu olduğunu söyledi. Başarısını hızlı olma ve bulmaca çözmeye bağlayan Ulrich Vodight, “Bulmaca çözmeyi sevdiğim sürece yarışmalara da katılmaya devam edeceğim” dedi. Yarışmanın ilk finalinin hakem hatası nedeniyle tekrarlanmasını eleştiren Voight, “Umarım gelecek yıllarda aynı şey olmaz” dedi. Şampiyonada dünya üçüncüsü olan Türk Beyin Takımı’ndan Mehmet Murat Sevim, aldığı derecenin iyi olduğunu belirterek, “Türkiye’de böyle bir derece almaktan dolayı özellikle mutluyum. Çok çalışmak çok önemli” dedi.


FEDERASYONDA BİR TÜRK YÖNETİCİ

Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu’na tekrar büyük bir oy çoğunluğuyla seçilen ve şampiyonanın Türkiye’de yapılması konusunda büyük emeği olan 18’inci Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası Genel Koordinatörü Kamer Alyanakyan, tüm federasyon üyeleri ile beraber, zeka oyunlarının dünyadaki gelişimi için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.


BULMACA FESTİVALİ

Akıl Oyunları Dergisi tarafından düzenlenen organizasyonda, 27 ülke takımları kıyasıya yarıştı. Ülkeler arası dostluk ve kardeşliğin pekiştirildiği yarışmada, katılımcılar bireysel ve takım olarak yarıştıkları süre içinde ve neredeyse yemek yemedikleri ve uyumadıkları tüm zamanlarda sayısız zeka oyunları soruları çözerek, ‘bulmaca festivali’ yaşadı. Akıl Oyunları Dergisi tarafından hazırlanan sorulara, ilk kez bu yıl hiç bir takımdan itiraz gelmedi. Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası tarihinde yine ilk kez bir sorunun elektronik ortamda çözülecek şekilde kurgulanması, tüm katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Organizasyon, 27 ülke arasındaki tüm yarışmacılar ve Dünya Zeka Oyunları Federasyonu tarafından, ‘şimdiye kadar düzenlenen en iyi organizasyon’ seçildi.


GENÇ YETENEKLER RENK KATTI

Gençlerin de zeka oyunlarına katılımını destekleyen ve şampiyonanın organizatörlüğünü üstlenen Akıl Oyunları Dergisi aracılığı ile, etkinliğe ilk kez 11-15 yaş aralığındaki 4 Türk ve 2 Slovak öğrenci misafir olarak katılarak, etkinlik kapsamındaki yarışmaları izledi. Hayran oldukları bulmaca gurularıyla tanışarak, şampiyonadaki tüm kategorilerdeki soruları, tecrübeli ustalarla beraber çözmenin keyfine vardı. Finalde dereceye girenler düzenlenen törenle madalya ve plaketlerini aldı. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/9633449633446

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eksik haber - Neşat Olağan

  yarışmaya katılanları kutluyorum, yanlız, hiç olmazsa finalde sorulan 5 sorudan bir tanesini verseydiniz, nasıl bir soru çözmüşler görebilseydik keşke. yine eksik bir haber daha bence.

  Evet, nefes nefese çekişme. - mavio

  Sanırım daha önce bir zekaya dayalı bir yarışma izlemediniz. Bir satranç maçının elit ve sakin atmosferinden çok uzak, adrenalini yüksek, zamana karşı yarışılan, gerilimli ve heyecanlı anlara sahne olan yarışmalar oluyor. Ayrıca haberdeki yarışma herhangi bir yarışma değil, dünya şampiyonası.

  Yarışmaya girmeden kaybettim. - Feridun Hayati Ünüvar

  Zeka oyunu yarışmasının kapsamında neler varmış anlayamadım. Bulmaca var, daha başka ne vardı acaba ? Geri zekalı olduğum belli değil mi ?

  zeka kullanarak oyun oynamak - firstmermaid

  "Zeki olmak" rituelini genele ya da bir millete mal etmek ne derece dogru olabilir bilmiyorum. Bence hic dogru degil cunku siralamadaki zeka duzeyi bizi millet olarak "dunyadaki 3. zeki millet" yapmaz "zeki millet" diye bir kavram da yoktur zaten. Eh, "spor da oyle degil mi" seklinde dusunenler ve "biz millet olarak sporcularin takim halinde veya bireysel basarilariyla ovunmuyor muyuz" diyenler olabilir ama orada sporcuyu yetistiren ve basariya ulastiran sportif destek ve sporcunun ait oldugu milletin spora verdigi onem kadar teknik imkanlarin kullanilmasi da, soz konusudur. Sonuc olarak zeka oyunlarina katilmayi destekliyor ve "biz de bu alanda variz" babinda algilanabilecek ve akillica degerlendirilen bir etkinlik olarak goruyorum o ayri.

  Görüldüğü gibi... - Maerz

  Maden olan yerde ot bitmez sözü de doğrulanmış oluyor )

  Nefes Nefese Cekisme?! - kirmizituruncu

  İlginç bir başlık olmuş...Bu bir zeka oyunları yarışması, olimpitaylarla karıştırmış olmayasınız?