İşte emniyetteki depremin perde arkası

İşte emniyetteki depremin perde arkası
İşte emniyetteki depremin perde arkası
Beş emniyet müdürünün görevden alındığı operasyonda Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bypas edildiği, görevden alınmaların direkt İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın kanalıyla yapıldığı belirtiliyor.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Merkezinde İran asıllı Rıza Zarrab’ın olduğu, 3 bakanın oğlu, bürokratlar ve işadamlarının da adının karıştığı büyük yolsuzluk operasyonu sonrası bugün sabah saatlerinde İstanbul Emniyeti’nde görevli 5 Şube Müdürü görevden alındı.

ŞUBESİ OLMAYAN MÜDÜR

Görevden almaların belki de en ilginci bu yıl yeni kurulan Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal'ın başına geldi. İstanbul Emniyeti’nde Kaçakçılık Şubesi bu yıl Mali Şube’den ayrılarak yeni kurulmuştu. Haziran ayında Mardin Kaçakçılık ve Organize Müdürü iken İstanbul’a gelerek göreve başlayan Turhal, yeni kurulan şubesine personel ayarlamakla uğraşıyordu. Daha kendi odası bile olmayan Turhal, müdür koltuğuna oturamadan görevden alınmış oldu.

CANLI BOMBAYI YAKALADI


Görevden alınan bir diğer isim ise İstanbul Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı oldu. Son operasyonla hiçbir ilgisi olmayan Erçıktı, bundan önceki görevinde Gaziosmanpaşa ilçe emniyet müdürü olarak görev aldı. Çıktı bu görevden önce de İstanbul Terör Şube’sinde emniyet müdür yardımcısı olarak çalıştı. Erçıktı’nın ismi o dönem Okmeydanı’nda eyleme giden canlı bomba eylemcisini yakalamasıyla gündeme gelmişti. 

TERÖR MÜDÜRÜ DE ALINDI

Sabah operasyonuyla görevden alınan bir diğer isim İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse oldu. 7 Şubat’ta yaşanan MİT krizinden sonra Yurt Atayün’ün yerine terör müdürü olarak göreve getirilen Köse, yapılan son operasyonla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Daha önce Mali Şube’de müdür yardımcısı olarak görev alan Köse döneminde, Bayrampaşa’da toprağa gömülü halde çok sayıda bomba bulunmuş, canlı bomba eylemi yapmak için hazırlanan iki eylemci, eylem hazırlığı sırasında yakalanmıştı.

OPERASYONU YAPAN İKİ MÜDÜR


Dün yapılan büyük yolsuzluk operasyonunu yapan iki isim ise Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardınç’dı. Yakup Saygılı, Mali Şube’nin başına 7 Şubat’ta yaşanan MİT krizinden sonra tayin edilmişti. Ardınç ise bir süredir Organize Şube’den sorumlu müdür olarak çalışıyordu. Ergenekon, şike gibi büyük operasyonlara ve mafya örgütlerine yönelik yaptığı operasyonla gündeme gelmişti.