İşte emniyetteki depremin perde arkası

İşte emniyetteki depremin perde arkası
İşte emniyetteki depremin perde arkası
Beş emniyet müdürünün görevden alındığı operasyonda Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bypas edildiği, görevden alınmaların direkt İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın kanalıyla yapıldığı belirtiliyor.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Merkezinde İran asıllı Rıza Zarrab’ın olduğu, 3 bakanın oğlu, bürokratlar ve işadamlarının da adının karıştığı büyük yolsuzluk operasyonu sonrası bugün sabah saatlerinde İstanbul Emniyeti’nde görevli 5 Şube Müdürü görevden alındı.

ŞUBESİ OLMAYAN MÜDÜR

Görevden almaların belki de en ilginci bu yıl yeni kurulan Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal'ın başına geldi. İstanbul Emniyeti’nde Kaçakçılık Şubesi bu yıl Mali Şube’den ayrılarak yeni kurulmuştu. Haziran ayında Mardin Kaçakçılık ve Organize Müdürü iken İstanbul’a gelerek göreve başlayan Turhal, yeni kurulan şubesine personel ayarlamakla uğraşıyordu. Daha kendi odası bile olmayan Turhal, müdür koltuğuna oturamadan görevden alınmış oldu.

CANLI BOMBAYI YAKALADI


Görevden alınan bir diğer isim ise İstanbul Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı oldu. Son operasyonla hiçbir ilgisi olmayan Erçıktı, bundan önceki görevinde Gaziosmanpaşa ilçe emniyet müdürü olarak görev aldı. Çıktı bu görevden önce de İstanbul Terör Şube’sinde emniyet müdür yardımcısı olarak çalıştı. Erçıktı’nın ismi o dönem Okmeydanı’nda eyleme giden canlı bomba eylemcisini yakalamasıyla gündeme gelmişti. 

TERÖR MÜDÜRÜ DE ALINDI

Sabah operasyonuyla görevden alınan bir diğer isim İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse oldu. 7 Şubat’ta yaşanan MİT krizinden sonra Yurt Atayün’ün yerine terör müdürü olarak göreve getirilen Köse, yapılan son operasyonla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Daha önce Mali Şube’de müdür yardımcısı olarak görev alan Köse döneminde, Bayrampaşa’da toprağa gömülü halde çok sayıda bomba bulunmuş, canlı bomba eylemi yapmak için hazırlanan iki eylemci, eylem hazırlığı sırasında yakalanmıştı.

OPERASYONU YAPAN İKİ MÜDÜR


Dün yapılan büyük yolsuzluk operasyonunu yapan iki isim ise Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardınç’dı. Yakup Saygılı, Mali Şube’nin başına 7 Şubat’ta yaşanan MİT krizinden sonra tayin edilmişti. Ardınç ise bir süredir Organize Şube’den sorumlu müdür olarak çalışıyordu. Ergenekon, şike gibi büyük operasyonlara ve mafya örgütlerine yönelik yaptığı operasyonla gündeme gelmişti.


  http://www.radikal.com.tr/116679211667927

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  POLİS DESTAN YAZMIŞTIR ARKADAŞ YEDİRMEYİZ.... - bpunar

  Tarihte destanlar vardır manas ergenekon gezi parkı gibi destan yazanları benim milletim yedirmez

  Ne anladim bu isten ! - ilbeg

  Iktidar diyor ki bizler, cocuklarimiz, torunlarimiz ne yaparsak yapalim kimse karisamaz. Aninda gorevden almalar, pasifize etmeler vs... Girtlaklarina kadar yolsuzluga batmislar, dokunsan disari cikacak, dokundurtmuyor. Iksirincaya tiksirincaya kadar yeseler yine yetmez derler. Binlerce defa yaziklar olsun insanlarimizin alinterini yolsuzlukla cebine indirienlere. Ceteler savasina hosgeldiniz deseler afaki kacmaz !

  isini dogru degil - ahanda

  isini erdogan'a gore yapanlar ayakta kaliyor! yani erdogan ve cevresinin haksiz pkazanclarini, yasal olmayan islerini ortmezseniz isinizden olabilirsiniz.

  POLİSLİK ZOR ZENAAT - N.Ö.Altanay

  Dürüst,yasalara saygılı,insan sevgisi olan bir kişinin POLİS olarak mutlu olabilmesi olanak dışı. Hatta az erdemli ve az dürüst olmak bile bu meslekte pek de makbul sayılmıyor. Bu nedenle çalışırken mutlu olan polise rastlamak zordur. Emekliliğinde zengin olan polis müdürlerinin dahi mutlu olduklarını söylemek kolay değil. Şu işe bakın yolsuzluk vs ile uğraşan müdürleri ilgili ilgisiz kızağa alınıyorlar. Sanki yerlerine daha iyisi gelecek gibi...Bay ÇAPKIN'ın çapkınlığının ülkeye bir yararı olamaz.Ama biraz daha gayret ederse VALİ yaparlar.

  ahlaksız yöntemler - sabahattinali

  Tehdit santaj seks kasetleri kullanılan alçakça yöntemler bu yöntemleri kullananları melek yapmıyor. Ana muhalefet lideri baykalı benzer yöntemlerle tasfiye edenler anlaşılan şimdide iktidar partisini dizayn etmeye çalışıyor. İnsanların yatak odalarına kadar girebilme cüretini gösteren edindiği bilgive kasetleri kendi çıkarı doğrultusunda kullanmak için her türlü mafya usulü yöntemi uygulayanların güç sahibi olduklarında neler yapabileceğini insan düşünmek bile istemiyor. Ellerinde yolsuzuluk rüşvet belgesi olanların bunları neden adalete teslim etmedikleri neden beklettikleri sorusunun cevabını bulduğumuzda bu gücün gerçek niyetini anlamış oluruz.Kullandığınız yöntemler alçakça aşağılıkça sinsice ise bu işe bulaşanların adalet hukuk dürüstlük olmadığını rahatlıkla görmek mümkündür.

  Nerede? - oyunbitti

  Hani perde arkasi? Mudurlerin ozgecmisinden baska bir bilgi goremiyorum ben bu haberde...

  Hiç de perde arkası değil - enver altın

  Haberin başlığına bakınca başka bir şey bulacağınızı umuyorsunuz, oysa haber metni olayın perde arkasını ortaya koymuyor, alâkası yok. Bu habere daha uygun başka başlık bulunabilirdi, ama bu câzip gelmiş olmalı.