İşte gemi böyle ikiye bölündü

Kamboçya bayraklı kuru yük gemisi, Kilyos'ta demirli bulunduğu sırada yakalandığı fırtınada ikiye bölündü.


Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleKilyos açıklarında demirli bulunan Kamboçya bayraklı kuru yük gemisi fırtına nedeniyle ikiye bölündü. Panik içinde kurtarılmayı bekleyen 12 personel, Kıyı Emniyeti’ne bağlı ekiplerin zamanında müdahelesiyle gemiden tahliye edildi.
Sağnak yağış ve fırtına dün akşam saatlerinde İstanbul’da etkisini gösterirken, Kilyos açıklarındaki ‘Kramco’ adlı kuru yük gemisinde ise adeta can pazarı yaşandı. Kamboçya bayraklı gemi demirli bulunduğu sırada fırtınaya yakalanarak akşam saat 17.00 sıralarında batmaya başladı. Harekete geçen Kıyı Emniyeti 1 ve Kıyı Emniyeti 9 tahliye botları ile Kurtarma 3 römorkörü bölgeye doğru yola çıktı.
35 dakikada denizden olay yerine ulaşan ekipler ilk olarak denizde bulunan bir gemi personelini tahliye botuna çıkardı. Bu sırada başka bir personel de kara tahlisiye ekiplerince karaya çıkarıldı. Kurtarma çalışmaları sonunda gemide bulunan 8’i Azerbaycan, 2’si Ukrayna ve 2’si de Gürcistan asıllı olan 12 personelin tamamı kurtarıldı. İkiye bölünen geminin demirli bulunan ön kısmı karanın 800 metre kadar açığında batarken, kıç tarafı ise kıyıya vurarak karaya oturdu.

Fethiye’de gezi teknesi battı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde kayalıklara çarpan gezi teknesi battı. Teknede bulunan 2’si çocuk 11 yabancı turist zodyak botlarla Katrancı Adası’na çıkartıldı. Batan tekneden adaya çıkan turistler ve tekne mürettebatı ise sahil güvenlik ekiplerince botlarla Fethiye’ye götürüldü.