İşte Gezi Parkı revirinin ilaçları

İşte Gezi Parkı revirinin ilaçları
İşte Gezi Parkı revirinin ilaçları
Taksim Gezi Parkı olaylarında toplanan ilaçlar ve sağlık malzemeleri İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nce tasnif edilerek sergilendi.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü, Taksim Gezi Parkı olaylarında toplanan ilaçlar ve sağlık malzemelerini sergiledi. Müdürlükten yapılan açıklamada " Taksim Gezi Parkı 'nda 1-6 Haziran tarihleri arasında meydana gelen olaylar neticesinde 'Revir' adı altında oluşturulan birimlerden toplanan muhtelif ilaç, serum ve sarf malzemesi İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın emri ile toplatılmıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü 'nden 22.07.2013 tarihinde teslim alınan tıbbi malzeme ve ilaçların tasnifi yapılmak üzere Müdürlüğümüzce, Bakırköy Depo'ya kaldırılmıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca, belirlenen 519 adet serumun bir kısmının üzerinde "Hastane malıdır. Satılamaz" ibaresinin olduğuna da yer verildi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Depo'da bulunan ilaç, serum ve tıbbi sarf malzemelerinin tasnif ve sayım işlemleri 25 Temmuz'da tamamlanmıştır. Tasnif sonucu 22 bin 318 muhtelif tıbbi sarf malzemesi, 7 bin 690 muhtelif ilaç ve 519 adet muhtelif serum tespit edildi. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı'nca yapılan çalışmalar neticesinde İlaç Takip Sistemi (İTS) çalışması sonucu sayım sonrasında ele geçirilen verilerde; 4 bin 107 karekodlu (ilaçların tedarik ve dağıtım süreçlerindeki geçmiş ve güncel konum bilgilerinin takibi) olduğu tespit edilmiştir. Depoda bulunan 3 bin 989 kutu karekodlu ilacın eczane menşeili olduğu tespit edilmiştir. Karekod sistemiyle ilaçların menşei takip edilebilmektedir. Bu ilaçların müdürlüğün Bakırköy'deki deposunda bulunmasına karşın; 2 bin 161 ilacın halen eczanede olduğu, bin 740 kutu ilacın satıldığı, 87 kutu ilacın arada olarak tespit edildiği gözükmektedir. Kalan diğer ilaçlardan; 66 kutu ilacın çeşitli ecza depolarında, 11 kutu ilacın hastanelerde ve 41 kutu ilacın da üreticide olduğu tespit edilmiştir. Depoda kalan 3 bin 583 kutu ilaç karekodsuz olduğundan dolayı takibi yapılamamıştır"

519 SERUMUN ÜZERİNDE 'HASTANE MALIDIR SATILAMAZ' İBARESİ
Açıklamanın sonunnda, "Serumlarda ilgili yapılan çalışma neticesinde, seri numaralarına göre üreticilerin serumları sattıkları yerler tespit edilmiştir. Belirlenen 519 adet serumun bir kısmının üzerinde 'Hastane malıdır satılamaz' ibaresi olduğu gözlenmiştir. Elde edilen tüm bilgiler Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı'na bildirilmiş olup, bundan sonrası süreç İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu tarafından yürütülecektir" denildi.

Öte yandan sergilenen ilaçlardan bazılarının son kullanma tarihlerinin ' Ocak 2013' yazdığı görüldü.

DHA - Taner YENER


  http://www.radikal.com.tr/114817411481743

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Elbette Malzeme hastanın Olduğu Yere Gider. - Clear

  Ama şu soruların doğru yanıtlarıyla beraber gider.Hastane nedir ve hasta nereye sevk edilmelidir? Malzemeler kimindir,nereden alınmıştır,ne hakla alınmıştır? Miyadı dolmuş ya da karekoddan kaçırılmış malzemeler kimler tarafından tedarik edilmiştir ve bunları kullanmak iyilik midir yoksa kötülük müdür ya da sadece şirinlik midir? Ayrıca,bir örgüt üyesi olmadan da,"illegal destek eylemine katılmışlık suçunun tesbiti",hangi mantığa göre eleştiriliyor? 30 yıldır,terör eylemlerine destek katılımcılarının hepsi kayıtlı örgüt üyesimiydi? Terör örgütünün deklarasyonu paralelinde molotof atanların,ellerine taş verilip eyleme itilen çocukların kaç tanesi örgüt üyesiydi? Terör örgütünün direktifi doğrultusunda eylem düzenleyen kadınların ve annelerin hangisi örgüt üyesiydi? Bunları bile bile hala bu kadar düz mantığa sahip olmak,hayretlere seza bir şey değil mi?

  Hasta neredeyse malzeme oraya gider. - brandywine06

  Gitmelidir. Ama hükümet ile savcılarından beklentim bu mantıklı tavır değil tabii ki. Yaralılara müdahale etmek için tıbbi malzeme kullandılar diye doktorlara dava açarlar diye bekliyorum! Hani var ya, terör örgütü üyesi olmadan terör örgütü adına eylem yapmak diye bir saçmalık... İşte böyle durumlar için geliştirdiler zaten o saçmalığı.

  KAOS. - Clear

  Kaos ortamında neler olduğunu gördünüz mü? Bilmeyenler "iyilik melekleriyle" karşılaştıklarını zannederler.Ama durum farklıdır,miyadı dolmuş ilaçlar,devlete zimmetli ilaçlar,karekod basımından ve kontrolünden kaçırılmış ilaçlar,ortalıkta kol gezer.Bilin bakalım bu "iyilik melekleri(!)" kimin için çalışmış? Vatan,millet,Sakarya için mi? Yoksa "katılımcı demokrasi ve özgürlük" için mi?