İşte Gezi'de 'nefret söylemi' kullanmayan 3 gazete

İşte Gezi'de 'nefret söylemi' kullanmayan 3 gazete
İşte Gezi'de 'nefret söylemi' kullanmayan 3 gazete
Hrant Dink Vakfı tarafından hazırlanan raporda, Radikal, Hürriyet ve Taraf gazeteleri Gezi Parkı protestoları sırasında nefret söyleminde bulunmayan üç gazete olarak gösterildi.

Radikal.com.tr – Hrant Dink Vakfı’nın, “Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi” adlı çalışma kapsamında hazırladığı rapor yayımlandı. 2013’ün Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında basılan haber ve yazıların değerlendirildiği raporun ilk bölümünde dinî ve etnik gruplar ile kadınlar ve LGBT bireylere ilişkin içerikler değerlendirildi. Metnin ikinci bölümünde ise Gezi Parkı protestolarının 1-7 Haziran arasında medyada nasıl değerlendirildiğine ilişkin verilere yer verildi.

Raporda, Gezi olayları sırasında nefret söyleminde bulunmayan gazeteler arasında Hürriyet, Taraf ve Radikal gösterildi. Raporun sonuç kısmında şu bilgilere yer verildi: “Gezi Parkı Olayları hakkında yazılı basında yayımlanan tüm haber, köşe yazısı, manşet, röportaj, yorumları inceleyen bu çalışmada, medya araştırmalarında sıkça başvurulan içerik analizi yöntemi kullanılmış ve araştırmanın veri toplama safhası 1-7 Haziran 2013 olarak sınırlandırılmıştır. Belirlenen tarihler kapsamında elden taranacak gazeteler, “eylemlere eleştirel yaklaşan” kategorisinde Sabah , Habertürk ve Yeni Şafak, “eylemleri destekleyerek yaklaşan” kategorisinde Sözcü, Taraf, Özgür Gündem ve “özellikle bir duruş belirtmeyen” kategorisinde Zaman , Hürriyet ve Radikal olarak belirlenmiştir. Taraf, Radikal, Sözcü ve Hürriyet gazetelerinde yayımlanan temkinli içeriklerin dışında kalan içeriklerin Gezi protestolarını destekleyen nitelikte olması bu dört gazetenin de Gezi Olayları hakkında olumlu bir yayın politikası benimsediklerini göstermektedir.”

Raporda, Gezi eylemlerini destekleyen, desteklemeyen ve tarafsız kalan gazeteler de kategorilere ayrıldı. Raporda, gazetelerin olaylara eleştirel ya da destekleyen bir tavırla yaklaşan içeriklerinin oranları, Gezi Olayları hakkındaki yayın politikaları hakkında önemli ipuçları verdiği belirtildi. Raporda gazetelerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Eylemlere eleştirel yaklaşan gazeteler: Yeni Şafak, Sabah; Eylemleri destekleyerek yaklaşan gazeteler: Hürriyet, Radikal, Özgür Gündem, Taraf, Sözcü; Özellikle bir duruş belirtmeyen gazeteler: Zaman, Habertürk. Araştırma verilerine göre, haber içeriklerinin dağılımına bakıldığında haber servisleri çoğunlukla bilgilendiren haber yapmayı tercih ederlerken, köşe yazarları eylemleri destekleyen ya da eleştiren fikirlerini açıklamakta daha net davranmışlardır. Örneğin; Radikal, Hürriyet, Sözcü ve Taraf köşe yazılarında %76.1, %80, %96.9, %66 oranlarında eylemleri destekleyen içerikler yayımlamışlardır.”


  http://www.radikal.com.tr/116502211650229

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sol ve Birgün - selo4433

  Sol ve Birgün gazetelerini neden görmezden geliyorlar. Asıl duruşu onlar göstermedi mi? Bunlar Türkiye'nin gazeteleri değil mi yoksa.

  gündem gazete değil mi - Ziver Zagros

  zaman gazetesi diyemedikleri için taraf demişler. zaman perde arkasında durması gerektiğinde tarafı salıyor. bunlar da kendilerini gazeteci sanıyor.

  bu da böyle bir anımdır - simurgkedisi

  o dönem tesadüfi bir şekilde hürriyet ankara'da staj yapıyordum ve olaylara dair benden bir haber beklenmemesine rağmen kendimce kuğulu park'ta kurulan açık kütüphane'nin fotoğraflarını çekip "direnişin bir başka yüzü" benzeri bir başlıkla internete foto-haber koymayı teklif edecektim. "direniş" sözcüğünü kullandığım için haber daha editöre gitmeden yanımda oturan 'kıdemli' muhabirce engellenmişti. durumlar çok da parlak değil esasen...

  alla alla - jackques

  yok yani radikali hürriyeti tarafı bilmesek yiyecez ha...

  Birgün - Roza lüxemburg

  Gezi Parki ve daha bir cok toplumsal olaylarda Radikal gazetesinin yaninda halkin nabzini tutan Birgün ve Evrensel gibi gazetelerin adinin gecmemesini yadirgadim.

  bu ne peki.... - _conatus_

  İyi güzelde,Hürriyetin adının altında yazan:"Türkiye Türklerindir." ifadesi ne söylemi?

  Hürriyet mi? - dnzozdemir

  Hürriyet'in yarım asırdan fazladır logosunda, ''Türkiye Türklerindir'' ırkçı söylemini unutmuş vakıf!