İşte ilk Türk tipi okul

Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk taşınabilir okulunu açtı. Türkiye'deki derslik yetersizliği pnoblemini 'taşınabilir' okullarla çözmeyi amaçladıklarını söyleyen Başbakan...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk taşınabilir okulunu açtı. Türkiye'deki derslik yetersizliği pnoblemini 'taşınabilir' okullarla çözmeyi amaçladıklarını söyleyen Başbakan, deprem felaketine uğrayan Pakistan'a da bu okullardan göndermek istediklerini söyledi.
Erdoğan dün 12 günde tamamlanan Ankara'da Lalahan Karşıyaka İlköğretim Okulu'nu açtı. Sistemi Pakistan'a da ihraç etmek istediklerini belirten Erdoğan, "İnşallah bu oraya bırakacağımız bir hatıra olacak" dedi. Erdoğan, daha sonra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte okulu inceledi.
Yüzde 30 daha ucuz
12 günde inşa edilen Karataş İlköğretim Okulu, ihtiyaç halinde başka bir yere taşınabilecek. Kız ve erkek tuvaletlerinin yanı sıra okulda bir de engellilere uygun tuvalet var. Çelik konstrüksiyonla inşa edilen okulun duvarlarının içine döşenen izocam sayesinde ısı yalıtımı da sağlanmış durumda. Eksi 30-40 dereceye dayanıklı okulun emsallerinden yüzde 30 daha ucuza mal olduğu belirtiliyor.
MEB Yatırımlar ve Tesisler Daire Başkanı Prof. Dr. Abdussamet Arslan ise "Gereksiz yatırım yapmak istemiyoruz. Yarın bir gün vatandaş göç ederse okulu da onunla göç edecek" diyerek, Başbakan'ın beğenmesi halinde 150 taşınabilir okul siparişi vereceklerini söyledi.
10 günde 3 ek derslik
Arslan, okullarla ilgili şu bilgileri verdi: "Kışın uzun sürdüğü illere kurulacaklar için, iç kısımlar, koridorlar geniş tutuldu. Öğrencinin dışarıya çıkmasına gerek kalmasın diye 100 metrekarelik kafeterya planladık. Sınıflar 30 kişilik olacak. Okula, ihtiyaç halinde yeni dershaneler de eklenebilecek. Yani beş derslikli bir okulu 10 gün içinde sekiz derslikli hale getirebileceğiz. Köylerde öğretmenlerin de kalacak yer sorunları olduğu için taşınabilir okula bir de lojman ekledik. Okulu bir yerden bir yere taşımada en fazla yüzde 10 maddi kaybımız oluyor. Çünkü her defasında tabanın değişmesi gerekiyor. Yine de yıkıp yenisini yapmaktan kârlı. İhaleyi açtığımızda firmalardan ilk talebimiz, 15 yıl boyunca istediğimiz zaman okulun taşınmasını sağlamaları olacak."


    http://www.radikal.com.tr/7611727611720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.