İşte 'ilkeli yayın' anlayışı

Televizyon Yayıncıları Derneği TV yöneticileri, ABD televizyonlarınca gerçekleştirilen ilkeli yayın anlayışından ders alındığını ifade etti.

İSTANBUL - Televizyon Yayıncıları Derneği TV yöneticileri, ABD televizyonlarınca gerçekleştirilen ilkeli yayın anlayışından ders alındığını ifade etti.
Televizyon Yayıncılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu ile birlikte TRT, Show TV, Kanal D, atv, CNN Türk, TV8, HBB, Ege TV, Kanal 7 ve Meltem TV genel müdürlerinin imzasıyla yapılan açıklamada, ABD televizyonlarının saldırının ardından yayınlarıyla halkın korkuya kapılmasının ve böylece teröristin istediği sonuca uluşmasının önüne geçildiği belirtildi. ABD televizyonlarının 'yapmadığı' şeyler şöyle sıralandı:

  • Halkı korkutacak, paniğe düşürecek görüntüler ekrana gelmedi. Mutlaka burada da bu olay karşısında şok geçirenler, kendilerini yerden yere atanlar da vardı. Ama biz bunların hiçbirini görmedik.
  • Binlerce insanın parçalanıp öldüğü bu olayda kan, kopmuş kol, ezilmiş cesede rastlamadık. On binlerce ölü ve yaralıdan bir tanesi ekranlarda gösterilmedi.
  • Kurtarma çalışmalarını riske atacak biçimde olay yerinden yayın yapma gayretinde olanları görmedik. Görevliler kimseyi enkaz bölgesine yaklaştırmadığı gibi lüzumsuz yardıma koşanların görüntüleri de yoktu.
  • Ölenlerin fenalık geçiren yakınlarını, acıklı sahneleri getirmediler ekrana.. Ölmeden önce uçaktan arayan yolcuların yakınları olayları metanetle anlattı.
    ABD'deki bu yayın anlayışı neticesinde terörün yüceltilmediğine dikkat çekilen açıklamada, "Bunun, özellikle de genç arkadaşlarımız için çok önemli derslerle dolu olduğu kanısındayız" denildi.