İşte İsis gerçeği!

İşte İsis gerçeği!
İşte İsis gerçeği!
Radikal, Hatay Mozaik Müzesi'nde restorasyon sırasında değişime uğradığı iddia edilen mozaikleri yerinde inceledi

RADİKAL - Hatay Müzesi’nde bulunan  Roma dönemine ait mozaiklerin restorasyon sırasında değişeme uğradığı, 'botokslandığı'  öne sürülmüştü. Mozaik skandalı olarak basına yansıyan olay tartışma yaratmıştı. İddiaya göre mozaikler değişime uğramamış, fotoğraflar değiştirilerek servis edilmiş ve bakanlık ile kamuoyu yanıltılmıştı.

Radikal, Hatay Mozaik Müzesi’ndeki mozaikleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle yerinde inceledi.  Tartışılan İsis Mozaiği’nin üzerinde figür değişikliği görülmüyor. Ancak mozaiğin renginin  daha soluk olduğu göze çarpıyor. Restorasyonu gerçekleştiren Dr. Celal Küçük, yaptıkları çalışmaları anlatarak “Daha önce parlak görünmesi için sürülen vernik mozaikten kaldırıldığından dolayı renkler solgun gözüküyor” dedi.

 


  http://www.radikal.com.tr/135577413557741

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Habercinin çok dikkatli olması gerekiyor - hypnosis

  Şimdi olayın aslını da öğrenerek gerçek bir habercilik yapıldı ancak yerinde incelemenin ilk haberden evvel yapılması daha da önemliydi. Neticede artık bir çok insan ortamlarda bakanlıkla alay ediyor ve son haberden bihaberler. Bakanlığın ya da insanların halk nezdindeki imajı bir defa sarsılınca eski gibi olamıyor.