İşte Kabataş görüntüleri

İşte Kabataş görüntüleri
İşte Kabataş görüntüleri
Gezi Parkı eylemcilerinin saldırısına uğradığını belirten kadınla ilgili ilk görüntüler ortaya çıktı. Görüntüde saldırı ve taciz yok.

İSTANBUL - İstanbul’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Kabataş’ta başörtülü bir kadının bebeğiyle birlikte protestocuların saldırısına uğradığı iddiasına ilişkin ilk görüntü sonunda ortaya çıktı. 1 Haziran 2013’te gerçekleştiği öne sürülen olaya ilişkin Kanal D Haber ’de yayınlanan görüntülerde, olağandışı hiçbir hareketlilik görülmüyor.
Türkiye, Gezi Parkı eylemlerinin başladığı günlerde Bahçelievler Belediye Başkanı’nın gelini Zehra Develioğlu’nun iddialarıyla sarsılmıştı. Olaydan beş gün sonra polise başvuran Develioğlu, Gezi eylemcilerinin saldırısına uğradığını öne sürerek, çeşitli iddialarda bulundu. 

İŞTE O İDDİALAR

Kaldırımda beklediği sırada, 80-100 kişilik bir grubun yaklaştığını, gruptaki erkeklerin belden yukarılarının çıplak olduğunu, ellerinde eldivenler, başlarında da siyah bandanalar bulunduğunu anlattı. Kalabalıktan bazılarının kendisine küfür ettiğini, birinin de tokat atarak yere devirdiğini, ardından da 4-5 kişinin üzerine idrarlarını yaptığını söyledi. Saldırganlardan bazılarının da cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti.

O kadın konuştu: Vururken 'Görün bakalım kutsalı' diyorlardı!


ERDOĞAN'DAN SERT SÖZLER

Zehra Develioğlu daha sonra Adli Tıp Şube Müdürlüğü’ne gitmiş, rapor almıştı. Raporda, bacaklarının iç kısmında, kısa sürede geçebilecek 5 adet morluk olduğu belirtilmişti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Gezi Parkı eylemlerinin sürdüğü günlerde bir mitingde yaptığı konuşmada, “Benim başörtülü kızlarıma, benim başörtülü bacılarıma saldırdılar” demişti. Erdoğan sonrasında da AK Parti Grup toplantısında bu iddiasını devam ettirerek, “Kabataş’ta bir kızımız, yanında bebeğiyle çok çirkin bir saldırıya maruz kalıyor” açıklamasında bulunmuştu. 

İFADEYE ÇAĞRILDILAR
Polis, günlerce bu iddiayı soruşturdu. 73 ayrı kameranın görüntülerini topladı ve inceledi. Bölgedeki büfecilerin, taksicilerin ifadelerini aldı. Baz istasyonlarından alan taraması yapıp, o zaman diliminde orada bulunan herkesi tespit etti, ifadeye çağırdı. Onlardan bazılarını da, teşhis için Develioğlu’na gösterdi. İfadesinde ayrıntılı eşkal veren Develioğlu, şüphelileri teşhis edemedi. 

'KAMERALAR BOZUKTU' İDDİASI 

Karşı taraf ise ısrarla olayın geçtiği belirtilen yerde yüzlerce güvenlik ve MOBESE kamerası olduğunu belirterek, “Saldırı görüntüleri nerede” diye sormuştu. Hükümet ve polis kaynakları ise olay tarihinde Kabataş’taki tüm MOBESE’lerin bozuk olduğunu, bu nedenle görüntü olmadığını öne sürmüştü. Günlerce konuşulan bu iddiaya ilişkin görüntüler ise sonunda ortaya çıktı. Güvenlik kamerasının tarihi, 1 Haziran 2013’ü, yani Gezi olaylarının başladığı tarihi gösteriyor ve dakika dakika yaşananlar şöyle:

Başbakan'ın sözünü ettiği 'gelin'


DAKİKA DAKİKA O ANLAR

Saat 19:42: Polis raporuna göre Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini kameranın görüş açısına giriyor. Elinde bebek arabası, arabada da bebeği var. Genç kadın Kabataş tramvay durağının karşısındaki kaldırıma geçiyor, ve eşini beklemeye başlıyor.
Saat 19:43: Zehra Develioğlu’nun yanından 8-10 kişilik bir grup geçiyor. Bir hareketlenme yok. Kalabalık, kısa süre içinde genç kadının yanından uzaklaşıyor. Çevrede de olağandışı bir hareketlilik gözlenmiyor.
19:48: 10-15 kişilik bir başka kaldırımdan geçiyor. Develioğlu’nun yanında 30 saniye kadar duraklıyorlar. Polise göre burada söz dalaşından dolayı bir hareketlilik oluyor. Grup 19.50’de görüntüden uzaklaşıyor. Çevrede yine bir olağanüstülük gözlenmiyor. Kabataş iskelesinin güvenlik görevlileri de normal işlerine devam ediyor. Genç kadın, 19:48-19:58 arası kaldırımda sabit olarak bekliyor. Çevrede de her şey olağan seyrinde.
19:58: Zehra Develioğlu’nun eşi geliyor ve ikisi birlikte yolun karşısına geçiyorlar. 54 saniye sonra da, kameranın görüş açısından çıkıyorlar. (Radikal)