İşte merakla beklenen 70 santimetre formülü!

İşte merakla beklenen 70 santimetre formülü!
İşte merakla beklenen 70 santimetre formülü!

Beyoğlu Belediyesi görüştüğü işletmelere çözüm olarak bu çizimi gösterdi. Çizim doğrultusunda ilk düzenlemeye: yapan İst Cafe oldu. Çözüm 20 bin liraya mal oldu.

Beyoğlu Belediyesi'nin masa krizinde çözümü ortaya çıktı. 70 cm'lik mini teras! Kabul eden ilk işletme "Kilolu müşteriye haksızlık oldu" diyor.
Haber: ECEM HEPÇİÇEKLİ / Arşivi

İSTANBUL - Tünel, Asmalımescit, Galata, Beyoğlu ve Cihangir’de işletmelerin sokaklara attığı tüm masaları kaldıran Beyoğlu Belediyesi’nin ‘çözüm önerisi’, şaşkınlık yarattı. Belediyenin 70 cm’lik teras-balkon önerisini ilk kabul eden işletme İstiklal Caddesi üzerindeki İst Cafe oldu.

Yan yana iki şubesi olan İst Cafe’nin kot farkı nedeniyle 40 cm yüksekliğe yerleştirdiği terasın masrafı 20 bin lirayı buldu. 1. şubenin terasına 4 masa, yanındaki 2. şubenin terasına 5 masa atılabiliyor. 70 cm’lik teraslarda yalnızca 2 kişilik masalar kullanılabiliyor.

İşletmeci Hakan Erkan, teras uygulamasından memnun olmadığını ancak bu fırsatı değerlendirerek zararı karşılamaya çalışacağını söylüyor. Erkan’ın bir şikâyeti de kilolu müşterilere hizmet vermenin imkânsızlığı. Erkan “Kilolu insanların oturmaya hakkı olmayan bir balkon yapmak zorunda kaldık” diyor. 

‘Şık bir şey olsun’
Görüşülen işletmelere önerilen ferforjenin maliyeti 3-15 bin lira arasında değişiyor. Her işletme kendi demircisine istediği tarzda bir ferforje yaptırma hakkına sahip. Belediyenin tek koşulu “şık bir şey” olması. Ancak teraslar çok küçük olduğu ve ısıtılamayacağı için kış aylarında kullanılması zor görünüyor.

Belediyenin Asmalımescit ve Galata’da görüştüğü Kafe Pi, Sofyalı, Lokal, Kiwahan, Güney Restaurant ve Enginar Café ise öneriyi kabul etmiş değil. İşletmeler 70 cm’lik alanda servis yapılamayacağını ve terasın şık durmayacağını düşünüyor.

Teras önerisini kabul etmeyen işletmecilerden biri ismini saklı tutmak koşuluyla şunları söylüyor: “Belediye ‘İşgaliyeyi dükkânın içine bir davet olarak düşünün, müşteriyi içeriye çekin’ dedi. Hiç mantıklı gelmiyor bana. Hiç olmasın daha iyi.” Galata bölgesinden bir işletmeci de “Madem düzenlemeye gidildi, sokağına göre öneri sunulmalı. Bu durum sürdükçe Beyoğlu, cazibe merkezi durumunu kaybediyor” dedi.

Beyoğlu yazboz tahtası mı?
Belediyenin ‘70 cm’ çalışmalarının, ‘masa kaldırma operasyonu’ndan 1 ay önce başladığı anlaşıldı. Projeyi kabul eden Esmer Cafe 15 bin liraya özel çitler yaptırdı. Ancak 15 gün sonra Beyoğlu’ndaki tüm masalar kaldırılınca tüm yaptıkları çöpe giden Esmer Cafe işletmecisi, 2. projeye tepkili.