İşte merakla beklenen 70 santimetre formülü!

İşte merakla beklenen 70 santimetre formülü!
İşte merakla beklenen 70 santimetre formülü!

Beyoğlu Belediyesi görüştüğü işletmelere çözüm olarak bu çizimi gösterdi. Çizim doğrultusunda ilk düzenlemeye: yapan İst Cafe oldu. Çözüm 20 bin liraya mal oldu.

Beyoğlu Belediyesi'nin masa krizinde çözümü ortaya çıktı. 70 cm'lik mini teras! Kabul eden ilk işletme "Kilolu müşteriye haksızlık oldu" diyor.
Haber: ECEM HEPÇİÇEKLİ / Arşivi

İSTANBUL - Tünel, Asmalımescit, Galata, Beyoğlu ve Cihangir’de işletmelerin sokaklara attığı tüm masaları kaldıran Beyoğlu Belediyesi’nin ‘çözüm önerisi’, şaşkınlık yarattı. Belediyenin 70 cm’lik teras-balkon önerisini ilk kabul eden işletme İstiklal Caddesi üzerindeki İst Cafe oldu.

Yan yana iki şubesi olan İst Cafe’nin kot farkı nedeniyle 40 cm yüksekliğe yerleştirdiği terasın masrafı 20 bin lirayı buldu. 1. şubenin terasına 4 masa, yanındaki 2. şubenin terasına 5 masa atılabiliyor. 70 cm’lik teraslarda yalnızca 2 kişilik masalar kullanılabiliyor.

İşletmeci Hakan Erkan, teras uygulamasından memnun olmadığını ancak bu fırsatı değerlendirerek zararı karşılamaya çalışacağını söylüyor. Erkan’ın bir şikâyeti de kilolu müşterilere hizmet vermenin imkânsızlığı. Erkan “Kilolu insanların oturmaya hakkı olmayan bir balkon yapmak zorunda kaldık” diyor. 

‘Şık bir şey olsun’
Görüşülen işletmelere önerilen ferforjenin maliyeti 3-15 bin lira arasında değişiyor. Her işletme kendi demircisine istediği tarzda bir ferforje yaptırma hakkına sahip. Belediyenin tek koşulu “şık bir şey” olması. Ancak teraslar çok küçük olduğu ve ısıtılamayacağı için kış aylarında kullanılması zor görünüyor.

Belediyenin Asmalımescit ve Galata’da görüştüğü Kafe Pi, Sofyalı, Lokal, Kiwahan, Güney Restaurant ve Enginar Café ise öneriyi kabul etmiş değil. İşletmeler 70 cm’lik alanda servis yapılamayacağını ve terasın şık durmayacağını düşünüyor.

Teras önerisini kabul etmeyen işletmecilerden biri ismini saklı tutmak koşuluyla şunları söylüyor: “Belediye ‘İşgaliyeyi dükkânın içine bir davet olarak düşünün, müşteriyi içeriye çekin’ dedi. Hiç mantıklı gelmiyor bana. Hiç olmasın daha iyi.” Galata bölgesinden bir işletmeci de “Madem düzenlemeye gidildi, sokağına göre öneri sunulmalı. Bu durum sürdükçe Beyoğlu, cazibe merkezi durumunu kaybediyor” dedi.

Beyoğlu yazboz tahtası mı?
Belediyenin ‘70 cm’ çalışmalarının, ‘masa kaldırma operasyonu’ndan 1 ay önce başladığı anlaşıldı. Projeyi kabul eden Esmer Cafe 15 bin liraya özel çitler yaptırdı. Ancak 15 gün sonra Beyoğlu’ndaki tüm masalar kaldırılınca tüm yaptıkları çöpe giden Esmer Cafe işletmecisi, 2. projeye tepkili.

 


  http://www.radikal.com.tr/106153410615347

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  aklı sıra çözüm - efeg27

  Cadde yada sokakların kaldırım genişliği,dükkanların yapılışı,trafik akışı, yaya trafiği gibi bir çok değişik kriterle değerlendirilmesi gereken ve düzenlemenin buna göre yapılması gerekirken ben yaptım oldu mantıgıyla hareket etmek ancak dar kafalara yakışır. İstiklal caddesi trafiğe kapalı ve zaten yaya trafiği var, cafelere bir düzenleme istersin,standart bir tente yada görünüm istersin hepsini anlarımda Cihangirde kaldırdım burda da kaldırırım demek biraz komik oluyor.Her sokağın özelliği hatta her binanın özelliğini dikkate almamak demektir, amacın bu mekanları kapattırmak olduğu açıktır.

  Akıl ve eğitim noksanlığı - simon kuper

  Gelişmiş ülkelerde anladığınız ilk şey, akla, mantığa yakın kararların alınıp bunların eğitimle sisteme monte edilmiş, ama zeka düzeyi illa çok yüksek olmayan kişiler tarafından uygulandığıdır. Bizde ise, o kişiler bizzat kararları alıyor. Bu sırada uymaları gereken herhangi bir altyapı ise yok. Daracık sokaklarda iki taraflı ve 6'şar kişilik masaların geçişi engelliyor olduğu doğru. Ama bu, geniş sokaklar için geçerli değil. Ayrıca, belediye yönetmeliklerinde her apartmanın kendisine düşen sokak parçası ile yol ve kaldırım ayrımı belirlidir (ya da olmalıdır). Her işletme, açtığı yerde sokağın ne kadarını kullanabileceğini en baştan bilmelidir. Bunlara ve sokağın özelliklerine uygun bir çözüm çok rahatlıkla bulunabilir(di). Örneğin, İstiklal Caddesi, ülkenin en yoğun yaya trafiğine sahip olarak, ayrıca, yağmur durumunda binaların saçaklarına insanlar zar zor sığıştığı için sokağa taşmaya uygun değildir.

  BOYKOT - a.e.

  Belediyenin sunduğu gülünç formülleri hemen kabul eden omurgasız restoranlar (ist cafe gibi) yüzünden her şey daha da kötü olabilir. Bence İstiklal'deki hiçbir mekan pazarlığa yanaşmamalı, ya eskisi gibi olsun ya da kapatılsın her şey. En iyi çözüm boykot.

  YANLIŞ... - selinsan

  Çözüm değil bu. Belediyenin kaldırımları boşaltma uygulamasını destekledim. Fakat bu uygulamasına sadece güldüm. Fatih Belediyesi bile bu kadar berbat işler yapmamıştı.

  zeka olmak.. - sedat antay

  komik olamak için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. şah'tı şahbaz oldu derler, yerden 70,100 cm yükseklikmi çözdü bu durumu şimdi. sanırım kediler terasın altından rahat geçsin diye ama belediye mensupları ve insanlar geçemez altından. Ali Poyrazoğlu'nun kulakları çınlasın, bir parodisindeki gibi buna "zeka olmak" denir. bu projeye olur veren belediye külliyen istifa etmeli.

  derme çatma ve eğreti - dj_enkidu

  inanılmaz derecede çirkin bir "çözüm", istanbul'un tek avrupai yeri de öldürüldü, amaç bu belki de...

  'değnekçi' anlayisi - haydaa

  Beyoglu belediyesi, her adimiyla beyoglu'nun tarihi ve kulturel zenginligini anlamayan bir kafaya sahip oldugunu ortaya koyuyor. Beyoglu yani eski Pera insanlarin kendilerini Avrupa'da hissettikleri bir yer. Belediye ise buraya zorla 'Yeni Bosna' muamelesi yapiyor. Pera gibi dunyanin sayili semtlerinden bir yere yapilan buyuk bir haksizlik bu. Beyoglu'na gelen insan sokaklarda bira, raki tokusturan sohbet eden eglenen insanlari gormeye gelir, yollarinda rahat yuruyebilmek icin degil. Burasi bir acik hava eglence mekani, sokaklardaki insan kalabaligi semte ruhunu veren ozellik, bunu anlamamis heralde belediye. Asmali Mescit'de yasayan da bunu bilirek burada yasiyor zaten, orada yasayanlarin sokaklardaki masalardan rahatsiz olup belediyeye sikayet edecegine de inanmiyorum, oyleyse ne isi var orada. Sokaklara gostermelik, zevksiz yilbasi susleri asip, bu susleri mayisa kadar toplamayan bir belediye zaten ne anlar estetikten, guzellikten o da ayri mesele! Ha asil konu, Ramazan dolayisiyla sokaktaki insanlari kiskislamaksa- ki oyle gibi- o ayri bir kafa zaten! Peki, Beyoglu'nda yasayanlar nasil boyle bir zihniyete oy vermis, veriyor asil mevzu bu olsa gerek. Zira bu belediyenin insanlara yaklasimi ayyuka cikti. Filmci arkadaslardan duyuyoruz, cekim icin de sacma sapan astronomik fiyatlar aliyorlarmis, baska belediyelerin almadigi. Para kesmektense, bir de hizmet verdikleri yeri tanisalar, 'değnekçi'' gibi takilmasalarrr...