İşte metropol 'kalıcı'sı

17 Ağustos'taki depremin üzerinden 2.5 yıl geçmesine rağmen, depremzedelerin kalıcı konut sorunu bir türlü çözülemedi.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - 17 Ağustos'taki depremin üzerinden 2.5 yıl geçmesine rağmen, depremzedelerin kalıcı konut sorunu bir türlü çözülemedi. İstanbul'daki depremzedeler
için yapılan ve ekim ayından itibaren teslim edilen İkitelli'deki 650 kalıcı konutun altyapı hizmetleri bitirilmemesine rağmen ikâmete açıldı.
Yine bürokrasi
Bodrumlarını su basan konutlara şu ana kadar sadece yaklaşık 40 aile taşındı. İkitelli'deki konutlara su bağlanamamasının nedeni bürokratik engeller. Yüklenici firma, su bağlantısını İller Bankası'nın projesine göre yaparken, İSKİ bu projeyi kabul etmediği için su bağlamıyor. Elektrik bağlantısı ise trafodaki eksiklikler nedeniyle yapılamıyor. Drenaj yapılmadığı için de konutların bodrumlarını su basıyor.
'Çıkın' baskısı
İkitelli'deki kalıcı konutlarda hak sahibi olan depremzedelerin büyük çoğunluğu, iki yıldır Florya'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin dinlenme tesislerinde kalıyor. Tesis yetkilileri, yaşamaya henüz elverişli olmadığı halde 'kalıcı konutların teslim edildiği' gerekçesiyle depremzedelere sürekli tesisleri boşaltmaları için baskı yapıyor.
Baskılardan bunalarak İkitelli'deki kalıcı konutlarına taşınmak zorunda kalan bazı depremzedeler, yeni evlerinde mum ışığında ve taşıma suyla yaşama savaşı veriyor. Tesislerde kalmayı sürdüren depremzedeler ise kalıcı konutlardaki eksiklikler giderilinceye kadar taşınmamaya kararlı.
Tek göz odada
Florya'daki tesislerde iki yıldır tek göz odada zor koşullar altında yaşadıklarını belirten Eşref Taşarca, bir yandan da sürekli çıkarılma korkusu çektiklerini söyledi. Depremde Avcılar' daki evi yıkılan Taşarca, "Evimize kavuştuk diye çok sevinmiştik. Ancak görünce hayallerimiz yıkıldı. Ne elektrik var, ne su, ne de yol. Doğalgaz kombileri konulmuş ama gaz bağlantısı yok. Burada, en azından suyumuz var ve ısınabiliyoruz. Keşke bize anahtar teslim etmeselerdi. Şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi.
İki çocukla yalnız
Sefaköy'de bulunan evi depremde yıkılan ve anne babası ile dört kardeşini yitiren Züleyha Yılmaz ise, bitti denilerek teslim edilen kalıcı konutuna taşınmak zorunda kalanlardan biri. Mum ışığıyla aydınlandıklarını ve suyu dışardan taşıdıklarını belirten Yılmaz, "Mecbur kalmasaydık taşınmazdık. Ancak kirada oturduğumuz için buna mecburuz" dedi. İki çocuğu olan Yılmaz, çocuklarının sağlıklı bir ortamda yaşayamadığını, ancak başka da bir seçeneklerinin bulunmadığını ifade etti.
***
Sevinçten sonra hayal kırıklığı
İkitelli'deki kalıcı konutlarda hak sahibi olan ve büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Hüseyin ve Nevin Göksal çifti, hâlâ İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Florya'daki tesislerde kalıyor. Göksal çifti, yaşadıkları sıkıntıyı ve duydukları öfkeyi şöyle dile getiriyor: "Önce, kendi evimize kuvuşacağımızı öğrenince çok sevindik. Çünkü artık bir an önce normal hayata dönmek istiyorduk. Ancak kalıcı konutları görünce yıkıldık. Orası yaşanılacak gibi değil. Her yer karanlık ve soğuk. Su da yok. Şimdi de 'Buradan çıkın' diyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bıktık artık bu hayattan. Depremin ardından 2.5 yıl geçti ancak altüst olan yaşamımız bir türlü düzelmiyor."