İşte mikro demokrasi

Şişli Belediyesi, Fulya Mahallesi'ndeki G2 Sokağı'nın trafiğe açılıp açılmaması konusunda mahalle sakinlerinin katıldığı bir referandum yaptı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Şişli Belediyesi, Fulya Mahallesi'ndeki G2 Sokağı'nın trafiğe açılıp açılmaması konusunda mahalle sakinlerinin katıldığı bir referandum yaptı. 'Yerel demokrasinin çağdaş bir örneğinin sergilenmesi' amaçlanan referandumda oy kullananlar arasında sert tartışmalar yaşandı.
Fulya Mahallesi'ndeki Ihlamur Sitesi'nde oturan bazı kişilerin G-2 Sokağı'nın trafiğe açılması için Şişli Belediyesi'ne yaptığı başvuru değerlendirildi. Mahallede, sokağın trafiğe açılmamasını isteyenlerin de bulunması nedeniyle Şişli Belediyesi referandum kararı aldı ve bunu halka duyurdu. Referandumun duyurulmasıyla birlikte sokağın trafiğe açılmasını isteyenler ile açılmamasını isteyenler, kapı kapı gezerek mahalle sakinlerini ikna etmeye çalıştı.
Mahallede kutuplaşma
Mahallenin günlerce gündemden düşmeyen, bakkalda, kasapta, parkta konuşulan en önemli konu, 20 metre uzunluğundaki G-2 Sokağı oldu; sık sık gerilim dolu tartışmalar yaşandı. Genellikle sokağın trafiğe açılmasını isteyenlerin oturduğu 200 konutlu Ihlamur Sitesi sakinleri ile Fulya Mahallesi'nde yaşayan diğer vatandaşları karşı karşıya getirdi.
Dün Şişli Belediyesi sandıkları kurdu ve noter huzurunda mahalledeki 384 seçmenden 163 kişi oy kullandı. Oylama öncesi ve sonrasında zaman zaman sert tartışmalar ve itiş kakış yaşandı.
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül,
"Demokrasi de en büyük güç halkın gücüdür. Biz yerel yönetimde demokrasiyi uyguluyoruz" derken, oylama sırasında vatandaşlar arasında itişmelere varan gerginlikler yaşandı. Sokağın trafiğe açılmasına 16 'evet'
oyu çıkarken, 146 'hayır' oyu çıktı.
Mahalleli bu işe ne dedi?

  • Hasan Baş: Ben bu mahallede büyüdüm. Burası çok dar bir yol. Araçlara izin verilirse çok fazla trafik olur. Kapkaç olayları başlar. Bu kadar küçük bir sokakta araba trafiği kazalara neden olur. Ihlamur Sitesi'ndekiler konforuna çok düşkün. Onlar da beş dakika yürüsünler. Burayı trafiğe açmak için cesedimizi çiğnemeleri lazım.
  • Sema Güngör: Bu sokak imar planında merdiven yol olarak görünüyor. Bir yol açılması için 7-12 metre genişlik gerekli. Burası çok dar otomobil trafiğine açılamaz. Gerekirse ölürüz ama bu yolu açtırmayız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Anayasal haklarımızı kullanacağız.
  • Fatma Erduğ: Benim hastam vardı. Bu yol kapalı olduğu için dolaşmak zorunda kaldık. Hastamızı zor yetiştirdik. Ambulans, itfaiye gibi araçların geçmesi için bu yolun trafiğe açılması şart. İstanbul'a yol lazım.