İşte 'öğrenci evi' genelgesi

İşte 'öğrenci evi' genelgesi
İşte 'öğrenci evi' genelgesi
Öğrenci evlerinin denetimine ilişkin tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı'nın konuyla igili valilere göndereceği genelgenin detayları belli olduBugün gazetesinin haberine göre polis merkezleri sorumluluk alanında yer alan ve adrese dayalı kimlik bildiriminde bulunulmadığından şüphelenilen konutlara yönelik kontrol işlemlerine ağırlık verecek. Bildirimde bulunmadığı tespit edilen kişilerle ilgili tutanak tutulacak. Tutanaklar nüfus müdürlüklerine gönderilecek.

20 GÜN SÜRE TANINIYOR Bu hafta Bakan Muammer Güler’in imzasıyla 81 il valisine gönderilecek genelgeye göre nüfus müdürlükleri, 20 günü içinde adrese dayalı kimlik bildiriminde bulunmayan kişilere 420 TL idari para cezası kesecek. Örneğin bir evde 5 kişi kalmalarına rağmen 3 kişi kaldıklarını söyleyerek ‘gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara’ ise 840 TL para cezası uygulanacak.

KAÇAK APARTLARA RUHSAT Yurt gibi çalışan kaçak apartlar ruhsat altına alınacak. Belediyelerce günlük kiralık evlere ‘pansiyon’ apartlara ise ‘otel’ ruhsatı verilecek. Kaçak çalışan apartlar hakkında Vergi Usul Kanunu’na muhalefet etmekten işlem yapılacak.
Apart ve günlük kiralanan daireler olan Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi’ne dahil edilecek. Pansiyon ya da apart otel hizmeti veren işletmeler konaklayan kişilerin kimlik bilgilerini 24 saat içerisinde internetten emniyet veya jandarmaya bildirecek.

İHBARLARA DEĞERLENDİRME

Kimlik bildirimi uygulamasını illerde valiler ilçelerde ise kaymakamlar titizlikle takip edecek. Bu yöndeki denetimlere ağırlık verilecek. Kimlik bildirimi ihbarları titizlikle değerlendirilecek. İhbar sonucu yapılan soruşturmada kimlik bildiriminde bulunmadığı tespit edilen ya da bildirim yapılmadığından şüphe duyulan konutlarda kalanların durumu kontrol edilecek. Öğrenci evlerinde kalanların kimlik bilgileri Adrese Dayalı Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden sorgulanacak ve doğruluğu teyit edilecek.


  http://www.radikal.com.tr/1160121116012114

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Al Fistanlım. - Clear

  Gizlilik,kanınıza işlemiş.Neden açıklıktan yana olamıyorsunuz? Özgüven sorunu mu yaşıyorsunuz? Telefonlar yasal olarak dinlenirken de benzer yaygaraları kopardınız ama Almanya'dan İspanya'ya kadar CIA'nın dinlediğini,Türkiye'yi İngiltere'nin bile dinlediğini öğrenince diliniz tutuldu.Ne çok Batıperest olmuşsunuz büüüyle? Onlar yapınca akan sular duruyor mu? Ayıp olmuyor mu? Hı,Hı,Hıııı!

  Nası yani?? - eminbilmez

  Pardon ama, evi olmayanlar nereyi/sini gösterecek?? Annemde, kardeşimde arkadaşımda, dışarıda, orda burda kalıyorum.. Sözde sosyal devlet "olmayan bir adresi" nasıl benden zorla ister anlam veremiyorum??

  İhbar - hyper

  Pekiiiiii Türkiyede ikametgah bildirmeyenlerin çoğunluğu öğrenci değildir. Herkes herkesi ispiyonlarsa, polisi kilitlersek, ihbarlara yetişemez hale gelirlerse, sonunda isyan ettirirsek polisi. Öylesine bir fikir attım ortaya. İhbarsa alın size ihbar.

  hiç gerek yok - geo1980

  hep yazılıp çizildi ya, yine de hatırlatmak isterim; elbette geziyi.1 haziran'da kızılaydan kısa bir süreliğine de polis kapı dışarı edildiğinde olayları izlediğimiz binadan savaş alanına dönmüş kızılaya indik bir arkadaşla, etrafa bir baktık, kararlı, cesur, mutlu yüzler her yanda, binlerce. ne oldu diye sorarken kendimize, "işte buna ve bundan sonraki iktidarlara sıkı bir mesaj bu yaşananlar" demişti yanımdaki arkadaşım. demem o ki mesaj alınmalı.

  Clear'e - Ali Fistan

  Clear adli yorumcuya: Senin evinde ya da ogrenci olmayan komsunun evinde ya da herhangi birinin evine de boyle bir kontrol yapiliyor mu yoksa bu uygulama belli bir amac dogrulutusunda mi isliyor? Herkese islense dahi, bir konut icinde yasayan insanlarin denetlenmesinin gercekten tas devri cagina ait olan muthis baskici ve cok garip bir uygulama oldugunu gercekten mi goremiyorsun?

  ev - ibrahimbaytak

  [Posta Başlığını Buraya Girin] Öğrenci evi genelgesi ile başbakanın ?kızlı, erkekli oturuyorlar? suçlaması ile ne ilgisi var? Ev sahibi vergi dairesine bildirmemiş. Evde kiracı olanlar ikametgah bildiriminde bulunacakmış. Bunlar zaten yasa gereği var. Başbakan öyle bir konuşmuştu ki herkes sanki ayni dairede ?kız ? erkek karma kalıyorlar? gibi anlaşıldı. Halbuki YOK BÖYLE BİRŞEY. Ayni binada ayrı dairelerde bile olsa kız ? erkek kalmazmış

  Normallesme - ohabey

  Bunlar dinci baskici hukumetlerin yapacagi seyler. Ak Parti dinci ve baskici bir parti olduguna gore normallesiyoruz diyebiliriz. Ak Partililerin yorumlarina bakarsaniz bu tur baskilarin ne kadar 'normal' oldugunu anlatacaklardi. turkiye'de muhafazakarlarin aslinda demokrasi istedigi yalanina hala inanan var mi? Buyrun Radikal'de yorum yazan muhafakarlarin yorumlarini okuyun. Her iki cumleden birinde demokrasi kelimesini kullanirlar ama ozgurluklerin kisitlanmasina en buyuk saksakcidirlar.