İşte savcının 'Redhack' soruları: Cezaevinde nasıl hacklediniz?

İşte savcının 'Redhack' soruları: Cezaevinde nasıl hacklediniz?
İşte savcının 'Redhack' soruları: Cezaevinde nasıl hacklediniz?
Redhack soruşturmasında gözaltına alınanlara, Gezi eylemlerine neden katıldıkları, o dönemde attıkları twitler ve Redhack kurucusu Manyak'ı tanıyıp tanımadıkları soruldu.

 

hürriyet.com.tr'nin haberine göre, RedHack operasyonunda gözaltına alınanlara polis sorgusunda “RedHack kurucusu Manyak’ı tanıyor musun? Örgüt içindeki görevin ne? Talimatları kimden alıyordunuz? Gezi eylemlerinde halkı sokağa dökmeye çalışmak, eylemleri büyütmekteki amacınız neydi? ” soruları yöneltildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında RedHack grubuna yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 14 kişiye 27 soru soruldu. RedHack’i, ‘ sosyal ve yazılı medyayı kullanan örgüt’ olarak niteleyen polis, şüphelilere örgüt yapısı, Gezi eylemleri, örgüt içindeki görevleri, devlet kurumlarının internet siteleri ile kişisel hesapların hacklenmesindeki görevleriyle ilgili sorular yöneltti.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan dizi oyuncusu Barış Atay, uluslararası bilgisayar korsan grubu Anonymous’un Türkiye temsilcisi olduğu öne sürülen N.A., RedHack (Kızıl Hackerlar) grubunun kurucularından olduğu iddia edilen ‘Manyak’ kodlu bir kişi, daha önceki RedHack davasında tutuklanarak 9 ay cezaevinde kalan E.A., A.K., U.C.O. ve T.Y.’nin de aralarında bulunduğu 14 şüphelinin ifadeleri Siber Suçlarla Mücadele ekiplerince alınıyor.

BAĞIŞ VE GÖKÇEK DE SORULDU

RedHack’in tüzüğünü ve şemasını çıkaran polis, şüphelilere, grubun tüzüğünde yer aldığı iddia edilen RedHack Merkez Komite, Siyasal Büro, Basın ve Enformasyon Bürosu, Teknik Büro, Enternasyonel Büro, Hack Grubu, Askeri Komite ve Alt Grup Komitesi’nin hangisinde görev yaptıklarını sordu. Polisin şüphelilere, “RedHack kurucusu Manyak’ı tanıyor musun? Örgüt içindeki görevin ne? Talimatları kimden alıyordunuz? Gezi eylemlerinde halkı sokağa dökmeye çalışmak, eylemleri büyütmekteki amacınız neydi? Kimden talimat aldınız? Devletin güvenliğini zedeleyecek bilgi ve belgeleri yayınlamaktaki amacınız neydi? RedHack amaçlarının sosyalist bir devlet düzeni kurmak olduğunu açıklamıştı. Buradaki pozisyonunuz ve göreviniz var mı?” sorularını yöneltti.

Şüphelilerin evlerinden alınan bilgisayar imajlarında yapılan incelemede atılan tweetler, paylaşılan fotoğraflar da sorular arasında yer aldı. RedHack grubundan şikayetçi olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın mail adresinin ele geçirilmesi ile ilgili sorular da şüphelilere yöneltildi.

''CEZAEVİNDEYKEN NASIL HACKLEDİNİZ?''

Daha önceki RedHack davasında 9 ay tutuklanan E.A., A.K., U.C.O. ve T.Y.’ye cezaevinde bulundukları döneme ilişkin “Cezaevinde bulunduğunuz dönemde Dışişleri, İçişleri bakanlıkları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Diyanet, Emniyet gibi kurumların resmi internet sitelerinin hacklenmesinde nasıl bir görev aldınız?” diye de soruldu.

14 KİŞİ ADLİYEDE

Ankara Redhack operasyonu kapsamında gözaltına alınanlar Adli Tıp'a çıkarılmalarının ardından adliyeye getirildiler.

BARIŞ ATAY İFADE VERMEDİ

Operasyon kapsamında gözaltına alınan dizi oyuncusu Barış Atay polise ifade vermek istemediği savcılıkta konuşacağını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/116272511627253

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mutlululuk - iaaaa

  Diyanet'i de hacklediklerini bilmiyordum. Bu hack ne güzel bir hacktir. Hack'leyenler ne güzel insanlardır. Ömür boyu muvaffakıyetler dilerim.

  sucludan suca gitmenin daha iyi bir ornegi olamaz - keryil

  elinizde evrenin fizik kurallarindan dolayi atili sucu isleyemeyecek bir insan var. cezaevindeyken internet uzerinden suc islemis, ama cezaevinde bilgisayari bile yok! normalde boyle bir durumda ne olur? sayet bu insani tutukladiysaniz elinde bu eylemi gerceklestirdigine dair deliliniz vardir zaten, onu gosterirsiniz. ama burada ne oluyor? adamlar kafaya takmislar aha bunlar suclu diye, sonra da sacma sapan sorular soruyorlar fizik kurallarini nasil ihlal ettiniz diye. ayrica bir kez daha belirtmekte fayda var, once bir seyin kendinizce amacini telaffuz edip sonra da "bunu yaparkenki amaciniz neydi" demek hukukcunun ahlakina sigmamali; zira eger sanik yeterince cin degilse ne cevap verirse versin, soruda icerilen amaci kabul etmis oluyor. ayip ya, yemin ediyorum ortaokul cinlikleri bunlar. koca koca insanlar hic utanmiyorsunuz boyle alcalmaya.

  Hukuka gel guguk de. - thinkerbell

  Hani o Hollywood filmlerinde "objection" "itiraz ediyorum sayın yargıç" diye bağırır ya sanık avukatı, o genelde iddia makamı yönlendirici soru sorduğu zaman yapılır. Hakim de kabul eder. Sorulan sorulara bak. Maddi gerçeği falan aramıyorlar, emniyet suçun oluştuğuna ve bu kişilerin işlediğine emin olmuş, nasılını sorguluyor. Emniyet de aynı hukuk ilkeleri ile bağlı değil mi, mesela suçu ispat edilene kadar herkesin masum olduğu gibi basit ilkelerle en azından?