İŞTE SBS'NİN YERİNE GELECEKYENİ SİSTEM Çocuklar hiç gülmeyecek mi!

İŞTE SBS'NİN YERİNE GELECEKYENİ SİSTEM
Çocuklar hiç gülmeyecek mi!
İŞTE SBS'NİN YERİNE GELECEKYENİ SİSTEM
Çocuklar hiç gülmeyecek mi!
Yeni liselere geçiş sistemi açıklandı: Yılda 12 merkezi sınav. Sınavların yerleştirmeye etkisi yüzde 70. Özeller ile Galatasaray, Kabataş gibi okullarla ilgili soru işaretleri var. Bakan Avcı sistemi "Efendiler ne yani çocuklar hiç gülmeyecek mi? Sistemin özü bu, çocukları rahatlatmak" diye tanıttı.

Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yerine uygulanacak olan ‘Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin ayrıntıları dün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı konuşmasında Ece Ayhan’ın dizeleriyle seslenerek, “Efendiler, ne yani çocuklar hiç gülmeyecekler mi?’ Sistemin özü budur, çocuklarımızı ve velilerimizi rahatlatmak” dedi. Bakan Avcı, yeni modelin bir ‘sınav’ değil, okuldaki mevcut yazılılardan birisi olduğunu vurguladı. Yeni sistemin ayrıntıları şöyle:

ALTI DERSE MERKEZİ SINAV

Merkezi sınıvlar Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden.

BU YIL SADECE 8’LER SINAVA GİRECEK

İlk olarak 8. sınıflara uygulanacak olan sistemin daha sonra 6. ve 7. sınıflara da uygulanması öngörülüyor. Bakan Avcı hedeflerinin okullarda yapılan tüm sınavların güvenli hale getirilmesi olduğunu belirterek, “Bir anda bütün sınavlarımızı ve yazılılılarımızı bu sistemle yapabilme şansımız yok. Bunu zaman içerisinde 7, 6. sınıfta, bütün derslerde denetimli olarak yapmayı düşünüyoruz. Belki o zaman bütün öğretmenlerimiz kendi sınıflarında sınavlara girecekler. Çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin hepsine tabletleri dağıttığımız zaman biz merkezden soruları göndereceğiz, çocuklar tabletler üzerinden cevapları verecekler. Bu en az 3 yıllık bir süreci öngörüyor” dedi.

MERKEZİ YAZILILAR NASIL YAPILACAK?

Dönem sınav sayısının 3 olması halinde 2. sınavlar, 2 sınav olması halinde ise 1. sınavlar merkezi değerlendirmeye göre yapılacak.
Sorular akademik müfredata göre hazırlanacak.
Her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak sınavlarda, o günlerde okullar tatil olacak.
Sınavlar 4 seçenekli olarak çoktan seçmeli olacak.
Sınavlarda yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecek.
Merkezi değerlendirmeler orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerecek.
Öğrenciler olağanüstü haller haricinde sınavlara kendi okullarına girecek.
Sınavlarda görevli öğretmenler farklı bir okulda görev yapacak.
Mazereti sebebiyle merkezi sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir hafta sonunda ve sınav merkezinde mazeret sınavı yapılacak.

YERLEŞTİRME PUANI NASIL HESAPLANACAK? 
Ortaöğretime yerleştirmede esas alınacak puan hesaplaması ise 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarısının aritmetik ortalamasının yüzde 30’u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamından oluşacak. Bu puan yerleştirmeye esas puanı oluşturacak.
Yılsonu puanı da not ile değerlendirilen tüm deslerin ağırlıklı yılsonu puanlarının o derslerin haftalık ders saati sayısıyla çarpımının, o sınıfa ait haftalık ders saatine bölümünden elde edilen puan olarak hesaplanacak.
Yerleştirmeye esas olan puan, öğrencinin bir sonraki eğitim kademesinde devam edeceği okulu belirleyecek.
Öğrencilerin okul tercihi puan esasına göre değerlendirilirken, yerleştirmeler merkezi olarak elektronik ortamda yapılacak.
Yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde ise ilk olarak tercih önceliğine, daha sonra sırasıyla 8,7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanının yüksekliğine, son olarak da okula özürsüz devamsızlık oranına bakılacak.

BAZI İLLERE ÖZEL TAKVİYE

Bakan Avcı, öğrencilerin aldıkları puanlamayla sıralamanın nasıl yapılacağının sorulması üzerine, Türkiye genelinde bir değerlendirme yapılacağını söyledi. Avcı, bazı illerde özel takviye yöntemleri uygulayacaklarını belirterek, “Öğretmen branş atamalarını planlarken, bu derslerin öğretmenlerini mümkün olduğu kadar eksiksiz bırakmamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bu derslerin öğretmenlerinin eksik olduğu illere öncelik vermeye çalışıyoruz” dedi. 

ÖZEL OKULLAR HALEN MUAMMA

Özel okulların yanı sıra Galatasaray Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Kabataş Lisesi gibi yüksek puanlı ve çok talep olan Anadolu liselerine yerleştirmelerin nasıl yapılacağı hakkında henüz soru işaretleri var. Özel okulların ayrı sınav yapıp yapamayacağına ilişkin soru üzerine Avcı, “Değerlendirmeler öylesine güvenilir olsun istiyoruz ki, özeller de dahil olmak üzere tüm eğitim kurumlarımız bunları kullanabilsinler. Ama onun dışında ayrıca sınav yapmak istiyorlarsa özel eğitim kurumlarımız içinde düzenlemelerimiz mümkün” dedi.
Konu hakkında açıklama yapan Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük ise “2008 yılına kadar özel okullara kendi sınavlarını yapma hakkı veriliyordu. 2008 yılından sonra böyle bir uygulama yok. Bakanlığın yaptığı SBS sınavları sonuçlarına göre öğrenci alıyorlar. Ama son 5 yıldır bakanlığın belirlediği 500’lük sistem içerisinde değil de kendileri ayrı bir puanlama usulüne, 700’lük sistem içinde yaptıkları değerlendirmeyle puan alıyorlardı ama ek bir sınav yapılmıyordu. Bu sistemde de ek bir sınav düşünülmüyor, verilmeyecek. Sadece bakanlığın yaptığı ortak sınav sonuçlarına göre almak isterlerse, ki bu yıl da öyle öğrenci aldılar, ona imkan tanınacak” dedi.

DİN DERSİ ALMAYANLAR NE OLACAK?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almayan öğrencilere Sosyal Bilgiler dersinden soru sorulacak.

LİSELERİN EŞİTLENMESİ ÜTOPİK

Liseler arasındaki kalite farkının nasıl eşitleneceği sorulan Avcı şöyle dedi: “Öyle durumlar var ki A okuluyla, B okulunun eğitim, öğretim nitelikleri, altyapısı, donanımları, öğretmenlerimizin tecrübesi fark edebiliyor. Bu dünyanın her yerinde karşınıza çıkabilecek birşey. Bütün eğitim kurumlarını aynı düzeyde buluşturmak mümkün değil. Çok da arzu edilebilecek bir şey değil. Ütopik bir şey. Bu mümkün değil diye bazı okullarımızın 1. sınıf, diğer okullarımızın 2. sınıf okullar gibi takdim etmek yanlıştır. Çok iyi, iyi, daha iyi olması gereken okullarımız var.”

8 yılda 4 ayrı sınav sistemi


Son açıklanan sistemle birlikte liselere geçişte son sekiz yılda dördüncü değişiklik yapılmış oldu. 2005’te liselere girmekte uygulanan LGS gitti yerine OKS geldi. 2007’de OKS yerine 6., 7. ve 8. sınıfta girilen SBS geldi. 2010’da SBS teke indirilerek sadece 8’lere uygulandı. Bu yıl son kez yapılan SBS’nin yerini şimdi de yılda 12 sınavının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak yapılacağı ‘Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ başladı.