@ismailsaymaz

İşte 'soy kodları': Rumlar 1, Ermeniler 2, Yahudiler 3

İşte 'soy kodları': Rumlar 1, Ermeniler 2, Yahudiler 3
İşte 'soy kodları': Rumlar 1, Ermeniler 2, Yahudiler 3
Radikal'e konuşan bir nüfus idaresi yetkilisi, 'soy kodu' uygulamasının Lozan'da azınlık statüsü tanınan Rum, Ermeni ve Yahudiler için söz konusu olduğunu, Rumlara 1, Ermenilere 2, Yahudilere de 3 kodunun verildiğini söyledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Bugün çıkan AGOS gazetesinin manşetten duyurduğu haberde yer alan ' soy kodu 'yla fişleme uygulamasının, 24 Temmuz 1924'te imzalanan Lozan Anlaşması'na kadar uzandığı ortaya çıktı. 

Radikal’in görüştüğü bir nüfus idaresi yetkilisi, 'soy kodu' uygulamasının Lozan’da azınlık statüsü tanınan Rum, Ermeni ve Yahudiler için söz konusu olduğunu, Rumlara 1, Ermenilere 2, Yahudilere de 3 kodunun verildiğini söyledi. Yetkili, soy kodunun daha çok, Lozan Antlaşması ile tanınmış haklardan yararlanacak o azınlık grubuna mensup yurttaşları ayırt etmek için kullanıldığını savunuyor. Örneğin, 2 koduyla kaydedilmeyen bir yurttaşın Ermeni okuluna kayıt yaptıramayacağını vurguluyor. Yetkili, bu kodların başka amaçlarla kullanılıp kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmadığnı, üç grup dışındaki topluluklara kod verilmediğini söylüyor.

Nüfus kayıtlarında 'soy kodu' ile fişleme


  ETİKETLER:

  soy kodu

  ,

  Bugün

  ,

  nüfus

  ,

  kayıt

  http://www.radikal.com.tr/1144444114444410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eşit yurttaşlık zamanı geldi. - Su Cemre Sim

  Azınlıklar bazı ayrıcalıklarından vazgeçip,eşit yurttaş hakkını seçmeli.Türkiye Cumhuriyeti de yüz yıl önce,emperyalizmin yanıltması sonucu yaşamak zorunda kalınan şanssız dönemi unutmalı.Her türlü ayırımcılık Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırıdır;herkesi acıtır.

  ben şifreyi çözdüm. - sktk60

  1 numara rumlar yani ilk olarak rumları bu ülkeden göndereceğiz 2 numara ermeniler ikinci sırada ermeniler gidicek 3 numara yağudiler üçüncü aşamada yağudiler gidecek bunun kodlaması böyle olsa gerekir şu anda türkiyenin azınlıklarının nüfusuna baksak sıralama buna benziyor sanki bu plan hayata geçmiş uygulanmış sonuca ulaşılmış gibi görünüyor.

  Radikalgökhan'a - Selimserincan

  Çok istersin değil mi Kürtlerin de 4. kod numarasıyla numaralandırılmasını? Sözlerinden anlaşılıyor açıkça.

  Bir soru... - kemaltopkar

  Peki ya Kürtlerin kodu kaç?

  Ayrı Kimlik - RadikalGokhan

  Adamların kimliği kaydediliyormuş işte, başından beri istediğiniz bu değil mi zaten; Bir de 4 çıkarıp Kürtleri de öyle kaydetsinler PKK'da rahatlasın.

  Merak - vancetti

  Kürtler,Lazlar,Çerkezler,Romanlar,Sürayaniler,Ezidiler ve diğerleri hangi kodlarla fişlenmişler?. Ya ittihatçılar, onların kodu sıfırmıymış, merak ettimde.

  Lousanne - Gılgameş

  Lousanne'ı keşfetmeniz çok güzel olmuş. Bugün yaşananan Kürt Sorunu'nun kaynaklandığı belgelerden biridir. Anlaşma'nın tarafı Türkiye 1, 2, 3 diye soy kodları kullanmış. Kürtleri buna bile layık görmemiş. Ama kendilerinden saydıkları için değil. Biz bunları nasıl olsa asimile ederiz dedikleri için. Bu yanlışın Bağdat'tan döneceği günler yakın.