@ismailsaymaz

İşte suçüstü belgeleri


Büyütmek için tıklayınız
Kopyalanmış
Şemdinli'de, Umut Kitabevi'ne bombalı saldırıda kullanıldığı belirtilen Jandarma İstihbarat Teşkilatı'na (JİT) ait araçtaki belgelerin kopyaları halkın elinde. Dosyada, Sefer Yılmaz'ın evi ve işlettiği kitapçıyla, jandarma, polis binaları ve hükümet konağına giden yollar ayrıntılarıyla gösterilmiş.
Yoldaki işaretler
Yılmaz'ın evinin olduğu caddedeki iki evde korucuların oturduğu not edilmiş. Biri 10, diğeri 20 günlük iki personel izin belgesinde, uzman başçavuş Ümit Sevinç ile kıdemli çavuş Halit Çağlar'ın adı geçiyor. İki görevlendirme yazısında ise Jandarma Komutanı Albay Erhan Kubat'ın imzası var.
Görev yeri Şemdinli
Araç, halkın yakaladığı kıdemli başçavuş Ali Kaya'nın emrine verilmiş. Görev bölümünde, jandarma başçavuş Özcan İldeniz adı yer alıyor. Aracın görev yeri Yüksekova-Şemdinli. Araçtan, halktan kişilere ilişkin istihbarat bilgilerinin çıktığı da belirtiliyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Şemdinli'de Umut Kitabevi'ne bombalı saldırı düzenlediği belirtilen JİT (Jandarma İstihbarat Teşkilatı) mensuplarına ait 30 AK 933 sivil ve 730198 askeri plakalı beyaz renkli Renault 19 marka araçta ilginç belgelere ulaşıldı. Bu belge ve krokiler sadece son bombalı saldırı konusunda önemli bir delil olmakla kalmıyor, planlandığı anlaşılan çok sayıda suikast ve bombalama eylemi hakkında da önemli ipuçları veriyor. Halen çoğaltılmış nüshası halkın eline geçen belgeler arasında en çarpıcı olanlar, Şemdinli'de çok sayıda kişiye ait istihbari bilgileri içeren dosya da bulunuyor. Dosyanın içinde, bombalanan Umut Kitabevi'nin sahibi Sefer Yılmaz'a ait ev ve işyerinin krokileri yer alıyor. JİT aracında yer alan bazı belgeler şöyle:

 • Umut Kitabevi'nin sahibi Sefer Yılmaz'ın işyerine ait kroki önemli belgeler arasında. Bu krokide kitabevinin içinde bulunduğu Özipek Pasajı'nın içinin ayrıntılı krokisi yer alıyor. Krokiye pasaj girişinde levha olmadığı not olarak düşülmüş. Krokide başka bir ayrıntı hükümet konağı ve jandarmaya giden yolların oklarla gösterilmiş olması.
  Koyu renk kalemle işaretlenmiş
 • Sefer Yılmaz'ın evinin ayrıntılı bir krokisi de başka bir belge olarak dosyada mevcut. Krokide Sefer Yılmaz'ın evi koyu renkli kalemle boyanarak işaretlenmiş. Sefer Yılmaz'ın evine giden cadde üzerinde bulunan cami ve başka iki ev de ayrıca krokide gösterilerek burada oturan İsa Eken ve Sabri Fırak adlarının yanına (GKK - Geçici Köy Korucusu) işareti konulmuş. Yılmaz'ın evini gösteren krokinin üzerinde Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı Nizamiyesi ile hizmet binasına giriş, Taktik Jandarma Sınır Alay Komutanlığı Nizamiyesi girişi, ilçe merkezine gidiş, jandarma misafirhanesi, Emniyet Müdürlüğü ve Hükümet Konağı'na gidiş yolları oklar ve işaretlerle gösterilmiş. Ok ve işaretler, muhtemel bir saldırı planı için kaçış yollarının önceden belirlendiği izlenimi doğuruyor.
 • Arabada bulunan belgeler arasında biri 10 gün, diğeri 20 gün olmak üzere iki adet personel izin belgesi de var. Bu belgelerde adı geçen İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde uzman başçavuş olarak görev yapan Ümit Sevinç ile aynı yerde görevli kıdemli çavuş Halit Çağlar'ın Şemdinli'de yaşanan son olaylarla bağlantısını kuracak bir başka belgenin mevcut olup olmadığı henüz bilinmiyor.
 • Belgeler arasındaki 'Motorlu Araç Sicil Kartı'ndaki bilgiler, VF1453K0521837040 şasi numaralı Renault 19 marka aracın Jandarma'ya ait olduğunu tartışmaya yer bırakmayacak kadar açık ortaya koyuyor.
  Aracın görev yeri
 • JİT aracında bulunan 7 Kasım ve 9 Kasım 2005 tarihli iki görevlendirme yazısı da Hakkâri İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Kubat imzasını taşıyor. 7 Kasım tarihli görev yazısına göre araç, Umut Kitabevi'ne yapılan bombalı saldırı sonrasında halk tarafından yakalanan kıdemli başçavuş Ali Kaya'nın emrine verilmiş. Görev bölümünde ise jandarma başçavuş Özcan İldeniz'in adı var.
  Aynı araç 9 Kasım tarihinde de Ali Kaya emrine verilmiş. Aracın görev yeri olarak ise Yüksekova-Şemdinli ilçeleri gösteriliyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7629117629110

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.