İşte takas edilen Türkler

İşte takas edilen Türkler
İşte takas edilen Türkler
İran'da yayın yapan Fars haber ajansı, Suriye'deki esir değişiminde Türk makamlarına teslim edilen dört Türk vatandaşının, daha önce "esir alındıkları" iddia edilen dört Türk pilot olduğunu öne sürdü. Ancak bu iddia Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından hemen yalanlandı.

ANKARA - Hürriyet’ten Zeynep Gürcanlı’nın haberine göreDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, "Suriye'de hiçbir Türk pilotun esir olmadığını biz zaten açıklamıştık. Sayın Bakan (Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu), Genelkurmay'dan aldığımız bilgiler doğrultusunda, iddia edilen TSK personelinin Suriye'de olduğu iddialarını tek tek isimlerini vererek çürütmüştü" diye konuştu.

BİR DENİZCİ, EŞİ SURİYELİ BİR TÜRK VATANDAŞI KADIN , İKİ KARDEŞ...

Dışişleri Sözcüsü Ünal, Suriye'nin takas ettiği Türk vatandaşlarının kimliklerinin ise, İHH Başkanı Yıldırım tarafından açıklandığını belirtti.
İHH Başkanı Bülent Yıldırım, takas edilen dört kişinin ilkinin birkaç ay önce Tartus Limanı'nda tutuklanan Bayram Demir isimli bir denizci olduğunu, diğer ikisinin Suriye'de doğup büyümüş, ancak TC vatandaşlığı olan iki kardeş, sonuncusunun ise adı Emel olan, eşi Suriyeli bir Türk vatandaşı kadın olduğunu açıkladı.

Fars Haber Ajansı kısa bir süre önce "adının açıklanmasını istemeyen bir üst düzey Suriyeli bir yetkili"ye dayandırarak verdiği haberde, 48 İran vatandaşının iki hafta önce Suriye’de tutuklandığı iddia edilen dört Türk pilot karşılığı serbest bırakıldığını öne sürmüştü.