İşte Türkiye'nin kalp krizi haritası

Sebzenin faydası
Türk Kalp Vakfı araştırmasına göre, kalp hastalığı ve bundan kaynaklanan ölüm riskinin en yüksek olduğu bölgeler Marmara ve Karadeniz. Stres faktörü ve hayvani yağ tüketimi riski artırıyor. Sebze ve zeytinyağı alışkanlığının yaygın olduğu Akdeniz Bölgesi'nde risk az.
Uzman görüşü: Spor şart!
Kardiyolog Prof. Dr. Muharrem Coşkun, Türkiye'de sigara kullanımı ve hatalı beslenmenin yaygın, spor yapma alışkanlığının fazla olmamasının kalp rahatsızlıkları için uygun bir ortam oluşturduğunu söyledi. Türkiye'de ölüm nedenleri arasında kalp hastalıkları ilk sırada.

BURSA - Türkiye'de kalp hastalığı ve bundan kaynaklanan ölüm riskinin Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla olduğu belirtildi. Sebze ve zeytinyağı alışkanlığının yaygın olduğu Akdeniz Bölgesi'nde ise risk düşük.
Türk Kalp Vakfı Kardiyoloğu Prof. Dr. Muharrem Coşkun, Türkiye'de sigara kullanımı ve hatalı beslenmenin yaygın, spor yapma alışkanlığının ise fazla olmamasının kalp rahatsızlıkları için uygun bir ortam oluşturduğunu hatırlattı. Coşkun, Türkiye'de ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarının ilk sırada yer aldığına ve kalp hastalıklarına bağlı ölüm vakalarının sayısının giderek yükseldiğine dikkat çekti.
Doğuştan sinirli!
Türkiye'de kalp hastalığının Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla olduğunu belirten Prof. Coşkun, Karadeniz'de insanların karakter özellikleri itibarıyla sinirli olduğunu, bunun da kalp hastalığı riksini yükselttiğini söyledi. Coşkun, şu bilgileri verdi:

 • Kalp-damar hastalıklarının dağılımı bölgelere göre incelendiğinde, yeme alışkanlığının ne derece önemli olduğu net bir şekilde anlaşılıyor. Akdeniz Bölgesi'nde sebze ve zeytinyağı alışkanlığının yaygın olması, riski düşürüyor. Karadeniz Bölgesi'nde ise hem stres faktörü fazla hem de yemeklerde çok fazla hayvansal yağ tüketilmesi kalp krizini tetikliyor.
  Erkeklerde daha çok
 • Türkiye genelinde koroner kalp hastalığının görülme sıklığı erkeklerde yüzde 4.1, kadınlarda yüzde 3.5. Hipertansif kalp hastalığı ise erkeklerde yüzde 1.5, kadınlarda yüzde 2.8. Romatizmal kalp hastalığı da erkeklerde yüzde 0.4, kadınlarda yüzde 0.7.
 • 40 yaşından önce koroner kalp hastalığı görülme sıklığı yüzde 2. 40-49 yaşlarında erkeklerde yüzde 3'e, 50-59 yaşlarında erkeklerde ve kadınlarda yüzde 8'e, 60'lı yaşlarda ise erkek ve kadınlarda yüzde 12'ye yükseliyor.
  Gençlerde de çıkıyor
 • Günümüzde küçük yaşta da kalp rahatsızlıkları ortaya çıkıyor. Gençlerde kalp damar hastalıkları artıyor. Bunun başlıca nedeni de obezite ve yanlış beslenmedir.
 • Kalp hastaları özellikle tansiyon ve kolesterol oluşumunu etkileyen tuz, yağ ve şekerden uzak durmalı. Kalp hastalarına bitki stollerine, sebze ve meyveye ağırlık vererek, doymuş yağlardan kaçınmaları gerekiyor.
 • Sigara acilen bırakılmalı.
 • İlaçlar zamanında alınmalı, tansiyon kontrol altında olmalı.
 • Yürüyüş gibi fiziksel aktivitelerde bulunulması önemli.
 • Türkiye'de son zamanlarda hayli yükselen şişmanlığa, vakit kaybetmeden çare bulunmalı.


  • http://www.radikal.com.tr/7429667429660

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.