İşte Twitter yasağının sonucu

İşte Twitter yasağının sonucu
İşte Twitter yasağının sonucu
Akşam yatmadan önce son bir twit atayım dedim. Erdoğan "twitter'ı da kapatırız" demişti, ama twit atamayınca, cep telefonunda sorun var diye düşünerek yattım. Dünyada twitter'a savaş açan her lider kaybetmiştir. Yapmaz dedim, yattım.
Haber: KORAY ÇALIŞKAN - koray.caliskan@radikal.com.tr / Arşivi

Gerçekten kapatmış. Radikal’in nasıl twitter’a girileceğini anlatacağından adım gibi emindim. Web sitesindeki tarifi harfiyen uyguladım. Yasağın başladığını öğrendikten 3 dakika sonra cep telefonumda twitter açıktı. Bu arada dün geceden beri takipçi sayım 1.000 kişi artmıştı.

Nasıl oluyor da oluyor diye düşünüp Türkiye ’deki en geniş sosyal medya radarına sahip, tüm twitter ve facebook datasını firehose’la yani bir yangın hortumu dayayarak ve elbette büyük paralar karşılığı çeken ebrandvalue şirketini kuran Doç. Dr. Tolga Akçura’yı aradım. Ne olduğunu sordum. Twitter kullanımının düşeceğini düşünmüyor.

Yasaklardan sonra tweetler'e kaç kişi ulaşamıyor?
Tweetlere ulaşan kişiler basit bazı kullanım ve erişim detaylarına sahip insanlar. Teknolojik olarak ulaşmanın engellenmesi mümkün değil. Yasaklar araya ek bazı adımların yapılmasını gerektiriyor. Bu adımları atmak isteyen ve Twittera ulaşmak isteyen kişi sayısında ciddi bir artış beklemek gerekli. Youtube’a gelen yasaklar sonucu Youtube’u en çok izleyen ülkelerden birinin Türkiye olduğunu unutmamak gerekli. Kısaca sokakta adam bile Twitter’a girmenin çok daha heyecanlı ve artık gerekli bir şey olduğunu düşünecek ve teknik olarak gerekli kurulumları yapacak. Bu hepimizin bilgi seviyesini ve iletişim hızını arttıracak. Vatandaşlar “kuşun ötsün” diyerek DNS numaralarını apartmanlarının dış cephelerine grafitti şeklinde yazmaya başladılar bile.

Yasaklardan sonra Türkçe twit sayıları nasıl değişti?
Şu ana kadar gözlemlerimiz ilk aşamada %8 gibi bir azalma olmasının yanında bu azalmanın hızla azaldığını eski seviyelerinin üstüne çıktığını görüyoruz. İlginç bir şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Abdullah Gül ve Bülent Arınç gibi kişilerin tweet atmalarının bu yasağın hükümet tarafından bile uygulanabilir olmadığına olan inancı gösteriyor.

AK troller ve robotlar ne yapıyor? Yasaklardan sonra ne oldu?
Yasaklardan sonra akbotlar çalışmaya devam ediyor. Örneğin #22marttaustaylabüyükbuluşma hashtag’i ile yayın yapan botlar var.
Akbotların enteresan bir özelliği de şu: ilk twitleri "Merhaba Dünya !. :)” şeklinde. AKP ’li programcı kendince böyle bir espri yapmış.

Twitter’ın yasaklanması dünyada nasıl tepki yarattı?
Twitter’da ilk 10 trendin yedisi bu konuyla ilgili. Dünya’nın bu gelişmelere gülerek yaklaştığını ve çok yanlış ve endişe verici bir adım olarak nitelendirdiğini AB’den ve ABD’den gelen açıklamalar net bir şekilde gösteriyor.

Bundan sonra Twitter ne yapacak?
Twitter hiçbir şey olmamış gibi davranıp Türk halkına ve hür iletişim ortamına olan desteğini göstermeye devam edecek. Türk kullanıcılarına en kötü ortamlarda bile SMS atarak Tweet yayınlayabileceklerini duyurdu. Ayrıca, gelişmeleri @policy ve @TwitterTurkey’den yayınlayacağını açıkladı. 

Ezgi Başaran yazdı. "Twitter'a operasyon lazım babacım"


Savcı Zekeriya Öz'den 'Twitter' mesajı


Kılıçdaroğlu: 'Twitter yasağına inat...'


Ulaştırma Bakanı'ndan ilk açıklama: Twitter açılır ama...


Capsler gözünden Twitter yasağı