İşte Twitter yasağının sonucu

İşte Twitter yasağının sonucu
İşte Twitter yasağının sonucu
Akşam yatmadan önce son bir twit atayım dedim. Erdoğan "twitter'ı da kapatırız" demişti, ama twit atamayınca, cep telefonunda sorun var diye düşünerek yattım. Dünyada twitter'a savaş açan her lider kaybetmiştir. Yapmaz dedim, yattım.
Haber: KORAY ÇALIŞKAN - koray.caliskan@radikal.com.tr / Arşivi

Gerçekten kapatmış. Radikal’in nasıl twitter’a girileceğini anlatacağından adım gibi emindim. Web sitesindeki tarifi harfiyen uyguladım. Yasağın başladığını öğrendikten 3 dakika sonra cep telefonumda twitter açıktı. Bu arada dün geceden beri takipçi sayım 1.000 kişi artmıştı.

Nasıl oluyor da oluyor diye düşünüp Türkiye ’deki en geniş sosyal medya radarına sahip, tüm twitter ve facebook datasını firehose’la yani bir yangın hortumu dayayarak ve elbette büyük paralar karşılığı çeken ebrandvalue şirketini kuran Doç. Dr. Tolga Akçura’yı aradım. Ne olduğunu sordum. Twitter kullanımının düşeceğini düşünmüyor.

Yasaklardan sonra tweetler'e kaç kişi ulaşamıyor?
Tweetlere ulaşan kişiler basit bazı kullanım ve erişim detaylarına sahip insanlar. Teknolojik olarak ulaşmanın engellenmesi mümkün değil. Yasaklar araya ek bazı adımların yapılmasını gerektiriyor. Bu adımları atmak isteyen ve Twittera ulaşmak isteyen kişi sayısında ciddi bir artış beklemek gerekli. Youtube’a gelen yasaklar sonucu Youtube’u en çok izleyen ülkelerden birinin Türkiye olduğunu unutmamak gerekli. Kısaca sokakta adam bile Twitter’a girmenin çok daha heyecanlı ve artık gerekli bir şey olduğunu düşünecek ve teknik olarak gerekli kurulumları yapacak. Bu hepimizin bilgi seviyesini ve iletişim hızını arttıracak. Vatandaşlar “kuşun ötsün” diyerek DNS numaralarını apartmanlarının dış cephelerine grafitti şeklinde yazmaya başladılar bile.

Yasaklardan sonra Türkçe twit sayıları nasıl değişti?
Şu ana kadar gözlemlerimiz ilk aşamada %8 gibi bir azalma olmasının yanında bu azalmanın hızla azaldığını eski seviyelerinin üstüne çıktığını görüyoruz. İlginç bir şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Abdullah Gül ve Bülent Arınç gibi kişilerin tweet atmalarının bu yasağın hükümet tarafından bile uygulanabilir olmadığına olan inancı gösteriyor.

AK troller ve robotlar ne yapıyor? Yasaklardan sonra ne oldu?
Yasaklardan sonra akbotlar çalışmaya devam ediyor. Örneğin #22marttaustaylabüyükbuluşma hashtag’i ile yayın yapan botlar var.
Akbotların enteresan bir özelliği de şu: ilk twitleri "Merhaba Dünya !. :)” şeklinde. AKP ’li programcı kendince böyle bir espri yapmış.

Twitter’ın yasaklanması dünyada nasıl tepki yarattı?
Twitter’da ilk 10 trendin yedisi bu konuyla ilgili. Dünya’nın bu gelişmelere gülerek yaklaştığını ve çok yanlış ve endişe verici bir adım olarak nitelendirdiğini AB’den ve ABD’den gelen açıklamalar net bir şekilde gösteriyor.

Bundan sonra Twitter ne yapacak?
Twitter hiçbir şey olmamış gibi davranıp Türk halkına ve hür iletişim ortamına olan desteğini göstermeye devam edecek. Türk kullanıcılarına en kötü ortamlarda bile SMS atarak Tweet yayınlayabileceklerini duyurdu. Ayrıca, gelişmeleri @policy ve @TwitterTurkey’den yayınlayacağını açıkladı. 

Ezgi Başaran yazdı. "Twitter'a operasyon lazım babacım"


Savcı Zekeriya Öz'den 'Twitter' mesajı


Kılıçdaroğlu: 'Twitter yasağına inat...'


Ulaştırma Bakanı'ndan ilk açıklama: Twitter açılır ama...


Capsler gözünden Twitter yasağı


  http://www.radikal.com.tr/118249011824904

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kimmiş Şaşkın? - Clear

  İşte DSN,VPN işleri de gümledi.SMS atanlar "tvitimi göremedikten sonra ne işe yarar?" diye şikayetçi...Naaaabeeer, Şaşkın Bakkal?

  Şaşkın Clear - efeg27

  Bakıyorum yasakçı zihniyetten çok memnunsun lakin havan boşuna, sizin gibi faşist dikta zihniyetin günümüz teknolojisine hükmetmesi mümkün değildir. Zaten mümkün olmadığı da cumhurbaşkanının dahi twit atmasıdan belli... sonuç olarak herkes ya DNS değiştirdi yada VPN yükledi ve kullanmaya devam ediyor, inadıa twitter açanlar bile oldu. Nerede yasak bizim millet orada, öğrenemedinizmi? diğer taraftan SMS ler le atılması da mümkün ama fatura fazla gelirmiş, galiba bu fatura sana göre fazla geliyor zira çevremdeki insanların tamamı Whatsapp gibi messenger programlarını kullanıyor, bedava yani! hemen herkesin aylık ortalama 1000 SMS hakkı var ancak son 5 yıldır belkide daha fazla bu hakkı doldurmayı başaramadım, kimsede başaramıyor zira eskisi gibi değil çok çok az kullanılıyor! yani SMS le twit atmak la ne kota dolar nede extra para öderiz. Lakin sen öyle sanmaya devam et, hayırlı traşlar...

  İlk Tepki. - Clear

  İlk tepki heyecan şovudur,Koray'cığım.Reel durum günler geçince,SMS'ler cepleri yakınca belli olur.Bakalım vatan millet sakarya nutukçularının kaç tanesi paracıklarım feda olsun diyebilecek? Başkalarını çıkarcılıkla itham ederken,"Gerçek vatan sevgisini" gösterebilecek? Konuyla ilgili bir haberde "General Duncan" kullanıcı adlı candaş yorumcunun,tavsiyelerini okudun mu? Diyor ki "eğer sabit paketiniz yoksa,SMS sakın haaaa" diyor,yasaklı ortama başka yollarla girenlerin de İP'leri tesbit edilip ceza geliyormuş,daha başka yollar öneriyor,yaaaa... Ah canlarım(!) benim,biz neler gördük neler,ne maydanozlu köfteler?

  - user396048

  Bu ülke artık ne demokrasi ne cumhuriyet ne laiktir.. Hayatının ve hayat tarzının engellenmesi demokrasi uygun değil ve sınıfsız ülkelerin getireleridir.. Provokasyonlara uymayın diyenler provokatördür