İşte 'yol için' tıraşlanan ormanlar

İşte 'yol için' tıraşlanan ormanlar
İşte 'yol için' tıraşlanan ormanlar
İstanbul'un kuzey ormanlarında Kuzey Marmara Otoyolu için tıraşlanan ormanların geçen haftaki fotoğrafları medyaya dağıtıldı...

İSTANBUL - Sarıyer'in Garipçe Köyü ile Beykoz Poyrazköy arasında yapılması planlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yapımı hızla devam ederken bir yandan da Kuzey Marmara Otoyolu için yol yapımı çalışmaları her iki yakada aralıksız sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, dün akşam Ankara 'da ODTÜ Ormanı'ndaki yol tartışmaları ile ilgili düzenlediği basın toplantısı sonrası Kuzey Marmara Otoyolu için kesilen ağaçların bulunduğu bölgenin havadan çekilen fotoğraflarını basın mensuplarıyla paylaştı. Fotoğrafların geçen hafta çekildiği belirtildi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115686611568666

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yangın. - Clear

  Bir sorum olacak.Orman yangınlarının yayılmasına karşı önlem olarak,bir çok yerde bu yol gibi,alevlerin karşıya geçmesini zorlaştırmak amaçlı kesim yapılarak yollar açılıyor? Ağaçsız yerlere de kesilenden fazlası dikiliyor ve orman genişletiliyor.Acaba çevreciler buna onay veriyor mu? Mesela vermeseler de çıkan yangında,gereksiz yere hektarlarca fazladan ağaç yansa,nasıl bir savunma yaparlar? Bin ağacı kestirmedik ama on binlercesinin yanmasını sağladık mı derler? Geçen yol da bir nevi bu tür önleme benziyor.Yine mi yanıldım?

  zaman - ma.ruf

  kesilen ağaçlar yerine ağaç ekilmeli.öylemi?!. yıkılan bir bina yada cami! yerine bir yıl hatta bir ayda yenisini yapabilirsin demir alırsın beton alırsın daha fazla işçi çalışır ve yapılır. peki kesilen ağacın yerine dikilen fidanı eski haline getirecek zamanı satın alabilir misin. koca bir çınarla fidanın gölgesi aynı olur mu. ikisi de aynı miktarda oksijen üretir mi.

  RUH HASTALIĞI - HARAYDIN

  Bu yol ağaç saplantısı ruh hastalığı statüsüne geçti artık. Yol yapılırken ağaç kesilir, o kafa bunu kafasına soksun. Kağıt için, ambalaj için, odun için kereste için ağaç kesilir, o kafa kafasına soksun. Bu kafa da şunu anlamalı ki kişi başına 10 m2 taban yeşil alan olmayan belediye başkanları görevden alınmalı ve aday yapılmamalıdır. AB 22 m2 olduğuna göre 10 m2 taban 30 hatta 50 m2 olmalı zira rekor 155m2. Bu durumda her ne için 100 ağaç keserseniz yerine 1000 ağaç dikmek zorunlu olmalıdır. O kafa da bu kafada bunu anlamalı medeniyet ve yeşil üzerinden tepişme olmaz.

  Sadece bununla kalmayacak - Hortensia

  Maalesef sadece bununla kalmayacak. Bunu yapanların müteahhitlikten başka bir şeye kafası çalışmıyor. İçimiz sızlıyor,ağlıyoruz ama yapacak hiçbir şeyimiz yok,başvuracağımız,şikayet edeceğimiz ve buna dur diyecek,diyebilecek hiçbir kurumumuz yok.

  "Biz - alisever01

  1 keser 1000 dikeriz", al sana

  Yiyin efendiler, yiyin! - GaletaUnu

  İnsanın içi sızlıyor! Mühendislik bu kadar ilerlemişken hala basit mantıkla; kes, düzle, asfaltla ile olmaz bu işler! Nedir yani? Bu kadar bolluğun içinde olduğumuz için bilmiyoruz kıymetini. Türkiye çöl olduktan sonra ağaç ararız! "Vaha" kelimesi bize bir şey ifade etmediği için bu durumdayız. Yiyin efendiler yiyin bu han-ı iştiha sizin / Doyunca tıksırınca çatlayıncaya kadar yiyin. Tevfik Fikret.