İstek Vakfı arazisinde Ergenekon cephanesi

Ergenekon soruşturması kapsamında İstek Vakfı'nın Poyrazköy'deki arazisinde kazı yapıldı. Kazı sonucu el bombaları, lav silahları, ses bombaları, dinamit lokumları bulundu

 

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında Beykoz'da yapılan kazıda, el bombaları ve lav silahlarının yanı sıra çok sayıda mühimmat bulundu.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri İstek Vakfı'na ait olduğu öne sürülen, Beykoz Poyrazköy Keçilik Mevkii'nde bulunan arazinde dün öğleden sonra kazı çalışmaları başlattı. Bir ihbar üzerine başlatılan kazı, Yoruz Kalesi'nden Karadeniz istikametine bakan tepelik alanda yoğunlaştırıldı. Kazıda akşam saatlerine doğru 10 el bombası, dokuzu dolu 10 lav silahı, 20 ses bombası, 250 gram C4, 19 aydınlatma fişeği, 3 gösteri bombası, 10 adet dinamit lokumu, 20 el bombası tapası, sekiz adet G3 piyade tüfeği mermisi ve tabanca mermisi ele geçti.
Arazinin yanında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait askeri bir tesis bulunuyor. Bölgede SAT timlerinin eğitim yaptığı da belirtildi. Basın mensuplarının girişine izin verilmeyen arazide yapılan çalışmalara polis ekiplerinin yanı sıra jandarma da eşlik etti. Kazı geç saatlere kadar sürdürüldü.
İstek Vakfı, tedavi için ABD'de bulunan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'a ait. Dalan ocak ayında yapılan Ergenekon'un 10. dalgası kapsamında gözaltına alınmak istenmişti. Yurt dışında olan Dalan'ın yerine oğlu Barış Dalan gözaltına alındı. Ancak daha sonra serbest bırakıldı. İstek Vakfı ve Dalan'ın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu Yeditepe Üniversitesi'nde aramalar yapılmıştı. Hakkında arama emri bulunan Dalan ABD'den henüz dönmediği için dava açılmamıştı.
Ergenekon soruşturmasında ilk olarak, Ümraniye'de bir gecekonduda el bombaları ele geçirilmiş ardından Eskişehir'de sanık Fikret Emek'a ait cephanelik ortaya çıkarılmıştı. Ankara'da ise Gölbaşı'nda ve Yarbay Mustafa Dönmez'de ele geçirildiği öne sürülen krokiden yola çıkılarak Ankara'daki Zir Vadisi'nde kazılar yapılarak cephanelik ele geçirilmişti.

 

 

İSTEK VAKFI: ARAZİDE TASARRUFUMUZ OLMADI


İstek Vakfı’ndan yapılan açıklamada, "Poyrazköy’de Keçilik deresi mevkiindeki arazinin, 1992’de İstek Servis A.Ş. tarafından satın alındığı, ancak askeri yasak bölge ve sit alanı olması nedeniyle hiçbir şekilde tasarruf edilemediği" öne sürüldü.
Yazılı açıklamada, basında yer alan "İstek Vakfı’nın Keçilik deresi mevkiindeki arazisinde kazı yapılıyor" yönündeki haberler üzerine açıklama yapılması gereği duyulduğu bildirildi.İstanbul’un Beykoz ilçesi Poyrazköy Keçilik deresi mevkiinde bulunan söz konusu arazinin 1992 yılında İstek Servis A.Ş. tarafından satın alındığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
"Bu arazinin ikinci derece kara askeri yasak bölge ve sit alanı olması hasebiyle o tarihten bu yana şirket tarafından hiçbir şekilde tasarruf edilememiştir. Araziye giriş ve çıkışlar ancak komutanlığın izni ve asker nezaretinde yapılabilmektedir. Nitekim Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2006/428 esas sayılı dosyasıyla ilgili olarak 8 Mayıs 2008 tarihinde yapılan keşifte de komutanlıktan izin alınıp asker nezaretinde keşif icra edilebilmiştir. Bu arazi, Milli Savunma Bakanlığı’nca 2008 yılı kamulaştırma planına alınarak kamulaştırma işlemlerine başlanılmış ve bu hususta tapu sicil müdürlüğünce kamulaştırma şerhi konulmuştur. Arazi halen Deniz Kuvvetleri SAT Grup Komutanlığı’nca eğitim alanı olarak kullanılmaktadır. Söz konusu arazi bugüne kadar İSTEK Vakfı’nın hiçbir şekilde tasarrufunda ve kullanımında olmamıştır." (Radikal, aa)